در این بخش از مطالب ایرناک با طرز تهیه شیرینی گردویی روسی ، دلربا و خوش طعم برای میهمانیها و مجالس شما

مواد لازم برای خمیر :
  • کره یا مارگارین: 100 گرم
  • آرد : 2 لیوان
  • بکینگ پودر : یک چهارم قاشق چایخوری
  • زرده تخم مرغ: 2 عدد
  • وانیل : یک چهارم قاشق چایخوری
  • پودر شکر : 1 قاشق سوپخوری
  • ماست : 125 گرم
  • کاکائو: یک دوم قاشق چایخوری
  • کفگیرک یا قالب مخصوص شیرینی گردوی روسی
مواد لازم برای پر کردن داخل گردو:
  • کرم کاستارد شکلاتی یا حلوا یا مغز بادام یا عسل یا گردو : به دلخواه
طرز تهیه :

کره نرم شده را با آرد و بکینگ پودر در کاسه ای بریزید و با همزن برقی خوب مخلوط کنید تا به صورت دانه های ارزن درآیدطرز تهیه شیرینی گردو روسی در ایرناک طرز تهیه شیرینی گردو روسی در ایرناک

زرده های تخم مرغ ، وانیل و پودر شکر را که جداگانه کمی با چنگال مخلوط شده اند و ماست و کاکائو را به آرد بیفزایید و با تیغة مارپیچ همزن برقی با دور متوسط مخلوط کنید.

خمیر که باید بسیار لطیف باشد و به دست نچسبد را داخل کیسة فریزر بگذارید و 2 تا3 ساعت در یخچال بگذارید .

بعد از این مدت خمیر را از یخچال درآورید و از آن گلوله هایی به اندازة دوبرابر فندق درست کنید و داخل نایلون بگذارید .

قالب مخصوص را روی شعلة ملایم بگذارید تا داغ شود. داخل هر فرورفتگی قالب ، یک عدد گلولة خمیر قرار دهید و در قالب را ببندید و هر چند ثانیه یک بار قالب را پشت ورو کنید تا دو طرف خمیر یکسان بپزد و کمی برشته شود.

سپس در قالب را باز کنید و خمیر های پختة شبیه پوستة گردو را از قالب خارج کنید . نا صافی های دور شیرینی ها را با قیچی برش بزنید.

بعد هر دو عدد پوسته را با هم بردارید و داخل هر کدام را با حلوا یا کرم شکلاتی یا مغزی بادام پُر کنید و دو کفة گردو را به هم چفت کنید.

می توان داخل هر پوستة گردو، یک تکه مغز گردوی آغشته به عسل قرار داد و به لبة دو گردو نیز عسل بمالید تا به هم بچسبند.

 

طرز تهیه کرم کاستارد شکلاتی :

 برای تهیة کرم کاستارد 2 عدد زرده تخم مرغ را با یک چهارم قاشق چایخوری وانیل و 100 گرم شکر با هم مخلوط کرده و با همزن بزنید.

سپس نصف پیمانه نشاستة ذرت را به همراه 150 میلی لیتر شیر به زرده ها اضافه کرده و با همزن بزنید. بعد 500 میلی لیتر شیر را در یک ظرف بریزید و بگذارید روی شعلة ملایم به جوش آید ، آن را به مایه فوق اضافه کرده و با مفتول مدام مخلوط کنید .

وقتی که غلیظ شد ، 1 قاشق چایخوری آب لیموترش و 1 قاشق چایخوری پوست لیموترش یا پوست پرتقال رنده شده را به همراه 30 گرم کره به مخلوط فوق اضافه کرده و هم بزنید و به ظرف دیگری منتقل کرده و هم بزنید و به ظرف دیگری منتقل کرده به مدت 3 تا 4 دقیقه خوب با همزن بزنید .

کمی که خنک شد ، مخلوط 200 گرم شکلات خرد شده و 2 قاشق سوپخوری روغن مایع ذوب شده را به کرم اضافه کرده و با همزن بزنید سپس استفاده کنید.

 

نکته :

1) در تهیة کرم کاستارد به جای نصف مقدار نشاستة ذرت ، از پودر کاستارد آماده نیز می توانید استفاده کنید.

2) مغزی بادام ، همان مغزی باقلوا است با این تفاوت که مغزی باقلوا کاملاً خشک است ولی برای این دستور باید مواد با گلاب به صورت خمیر چسبنده درآید ، سپس داخل پوسته های گردو قرار گیرد. در این صورت باید به 100 گرم پودر شکر و 150 گرم پودر بادام مقداری گلاب زد تا به صورت خمیر در آید.

منبع : جستجوگر ایرناک / گردو روسی شف طیبه

بازدید : 11,901 بار
طرز تهیه شیرینی گردو روسی
4.5
out of
5
(
2
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی