همونطوری که می دونیم، بعد از شش ماهگی به غیر از شیر مادر، باید سراغ غذاهای دیگه ای برای نی نی باشیم. چون دیگه شیر مادر به تنهایی همه نیازهای نی نی رو تامین نمی کنه. یکی از این موارد، حریره بادامه.

طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک اولش بگم که درست کردن حریره بادام، به دو صورته. یعنی شاید هزار تا روش باشه ولی من دو تا رو بلدم! یکی روش با شیر یکی هم روش بدون شیر!

طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک هر دو روش هم تا یک جاهایی با هم مشترکند:

مواد لازم:
  • بادام
  • آرد برنج
  • شکر (کمی)
  • شیر (در روش اول)
طرز تهیه:

طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک اول با یک دانه بادام شروع می کنیم. بعد تقریبا هر یه هفته یکبار یا هر ده روز یکبار، یک دانه بادام اضافه می کنیم. من خودم مثلا شب یک دونه بادام رو توی یه کاسه کوچک آب داغ خیس می کنم. فردا صبحش بادام رو با این رنده های کوچک رنده می کنم

طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک روش با شیر اینجوریه که بادامهای رنده شده رو توی یه تنظیف می پیچیم و اون تنظیف رو می ذاریم توی ظرف و روش آب می ریزیم و می ذاریم بجوشه. اینقدر که حسابی عصاره بادام دربیاد. بعد تنظیف رو در میاریم و بعدش بهش یه کم شکر و مقداری آرد برنج اضافه می کنیم و مثل فرنی درستش می کنیم.

طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک ولی روش بدون شیر اینجوریه که:

طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک بادامها رو که توی ظرف رنده کردیم، روش آب می ریزیم و می ذاریم بپزه. مثلا بین بیست تا سی دقیقه. که حسابی عصاره بادام بیرون بیاد. توی این فاصله آرد برنج رو با آب سرد مخلوط می کنیم تا یه کم لعاب بده. بعد از این بیست سی دقیقه، مخلوط آب و آرد برنج رو به بادامهای روی حرارت اضافه می کنیم و کمی هم شکر می ریزیم و حدود نود تا صد و بیست سی سی شیر هم اضافه می کنیم و حدود یک ربع می ذاریم همه با هم بپزند. بعدش ظرف رو از روی حرارت برمی داریم و محتویاتش رو از چای صاف کن، رد می کنیم:

طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک بعدش عصاره اش رو می ذاریم خنک بشه، اونوقت می دیم نی نی جون نوش جونش کنه. معمولا در حریره بادام، شیر نمی ریزند. من می ریزم! تا قوت بیشتری برای نی نی داشته باشه.

طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک راستی، شنیده ام حریره بادام به صورت پودر در داروخونه ها فروخته می شه و دیگه احتیاج نیست خودمون توی خونه تهیه کنیم. ولی خواهش می کنم خودتون درست کنید! مطمئن باشید استفاده از بادام تازه خیلی بیشتر خاصیت داره. ممکنه تهیه اش به نظر سخت بیاد، ولی عادت می کنید. اونجوریام که می گن درست کردنش سخت نیست. باید واسه نی نی وقت گذاشت دیگه!

نی نی هایی که به شیر گاو حساسیت دارند:

طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک بعضی از نی نی ها به شیر گاو حساسیت دارند. مثلا نی نی من. می دیدم وقتی بهش فرنی یا حریره بادام میدم، بعد از چند ساعت، اینقدر گریه می کرد که از چشماش اشک می ریخت! خلاصه کاشف به عمل اومد که به شیر گاو حساسیت داره.

طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک طرز تهیه فرنی بدون شیر-ایرناک وقتی دیدیم به شیر گاو حساسیت داره، توی حریره بادام و فرنی اش، شیر خشک می ریزیم. یعنی اول شیر خشک درست می کنم یا وقتی که از شیر خشکش زیاد می مونه، باهاش حریره بادام یا فرنی درست می کنم.  بعضی بچه ها نمی تونند سرلاک رو هم خوب هضم کنند. می شه از برند غنچه یا پوره استفاده کرد .

(3 رای)
بازدید : 6281 بار
طرز تهیه فرنی بدون شیر - 5.0 out of 5 based on 3 votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی