در ادامه روش و دستور تهیه مربای بالنگ خانگی خوشمزه و مقوی را در آشپزخانه ایرناک آموزش خواهیم داد.

مواد لازم مربای بالنگ

  • بالنگ : 2 عدد
  • شکر :هم وزن بالنگ
  • گلاب : یک چهارم لیوان
  • زعفران : دم کرده به میزان لازم

مربا بالنگدستور تهیه مربای بالنگ در ایرناک دستور تهیه مربای بالنگ در ایرناک

طرز تهیه مربای بالنگ

پس از شستن بالنگ ها ، پوست آن را با یک چاقوی تیز به صورت یک لایه نازک بردارید و اگر مقدار کمی از پوست روی آن باقی بماند در عطر بیشتر مربا تاثیر گذار است . سعی کنید از بالنگ هایی استفاده کنید که برجستگی کمتری داشته باشد تا در موقعه پوست کردن راحت بتوانید این کار را انجام دهید.

بالنگ های پوست گرفته را از وسط به دو قسمت تقسیم کنید و قسمت داخلی آن یعنی مغزش را در بیاورید. آب یکی از بالنگ ها را بگیرید و صاف کنید.

بخش داخلی بالنگ که شبیه پنبه و سفید رنگ است را برای مربا جدا کنید و به تکه هایی به طول 1 در 2 سانتی متر برش بزنید. قطعات خرد شده بالنگ را وزن کنید و به همان مقدار از شکر استفاده کنید.

بالنگ ها را در آب به مدت 12 ساعت خیس کنید.

شکر را هم با دو لیوان آب بجوشانید تا قوام بیاید.

بالنگ ها بعد از 12 ساعت مقداری آب جذب میکنند که با فشار باید این آب را آز آنها بکشید. سپس در ظرفی آب بریزید و بالنگ ها را در آن به مدت 10 دقیقه بجوشانید و آبکش کنید. دوباره این کار را تکرار کنید و در ظرفی آب بجوشانید و بالنگ ها را به مدت 10 دقیقه دیگر بجوشانید . با این عمل تلخی مربا گرفته میشود و هر چه میزان آب داخل ظرف بیشتر باشد میزان ازبین بردن تلخی بالنگ ها بیشتر است.بعد از اینکه دوبار بالنگ ها را جوشاندید آن را از صافی رد کنید و چند بار آب سرد رویشان بریزید و با فشار دست آبش را بکشید و در شهد آماده شده شکر بریزید.

آب بالنگی که گرفتید و صاف کردید را به جای آبلیمو در آن بریزید تا از شکرک زدن مربا جلوگیری کند. ظرف را روی حرارت قرار دهید تا بالنگ ها بپزند و شکر کاملا به خورد بالنگ برود و در آخر کمی از شهد برایش باقی بماند. زعفران و گلاب را هم اضافه کنید و بعد از 2 الی 3 جوش ظرف از روی حرارت بردارید.

درست کردن مربای بالنگ

نکات تکمیلی در مورد مربای بالنگ خانگی

  • مربای بالنگ خانگی جزو مربا و کمپوت میباشد
  • زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 2 ساعت و 0 دقیقه
  • و زمان پخت و انتظار آن در حدود 1 ساعت و 0 دقیقه میباشد .
  • مربای بالنگ خانگی را می توانید در وعده صبحانه - میان وعده - سرو کنید .
  • توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 0 نفر مناسب میباشد .
بازدید : 1,055 بار
دستور تهیه "مربای بالنگ"
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

loading...