عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت یارانه نقدی در سال 98 را تشریح کرد.

تکلیف یارانه نقدی در سال آینده

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یارانه نقدی 45 هزار تومانی از نظر ارزش نزدیک به صفر است، بر ضرورت حذف یارانه دهک های بالا و افزایش یارانه دهک های پایین در راستای اجرای عدالت تاکید کرد.آخرین خبر از حذف یارانه نقدی در سال آینده در ایرناک آخرین خبر از حذف یارانه نقدی در سال آینده در ایرناک

حمیدرضا حاجی بابایی اظهار کرد:قانون هدفمندی یارانه ها از سال گذشته بعد از دو سال پیگیری روی ریل افتاد. در سال 95 بحث ما این بود که دولت می گفت درآمد هدفمندی 31 هزار میلیارد تومان است و دیوان محاسبات این عدد را 36 هزار میلیارد تومان عنوان می کرد و نهایتا مجلس زیر بار نرفت. اما سال قبل درآمد هدفمندی 110 هزار میلیارد تومان دیده شد و امسا دولت این درآمد را 142 هزار میلیارد تومان آورده است که نشان دهنده ظرفیت بالای هدفمندی است.

وی افزود:از مجموع 142 هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی، 40 هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی مردم اختصاص می یابد. این در حالی است که وقتی درآمد هدفمندی یارانه ها 40 هزار میلیارد تومان بود باز هم همین عدد به عنوان یارانه نقدی اختصاص یافت.

این نماینده مجلس در ادامه با بیان اینکه درآمد هدفمندی کم کم شفاف می شود و به سمت خزانه می رود، خاطرنشان کرد:در واقع درآمدها قانونی شده و تعریف شفافی پیدا کرده و حالا باید دولت در مورد هزینه ها تصمیم بگیرد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس توزیع یارانه ها را غیر عادلانه توصیف کرد و گفت:در واقع ما باید به کسی که درآمد کمتری دارد یارانه بیشتری بدهیم و سه دهک بالا را از دریافت یارانه حذف کنیم. در حال حاضر 45 هزار تومانی که به عنوان یارانه نقدی به مردم داده می شود از نظر ارزش نزدیک به صفر است لذا ما باید میزان یارانه 4،5 دهک پایین را اضافه کنیم و به آنها پول یا خدمات بیشتری بدهیم.

حاجی بابایی در ادامه تصریح کرد:دولت باید به کسانی که درآمد کمتری دارند، تولیدکنندگان و کارمندان دولت کمک کند. البته در حال حاضر هدفمندی یارانه به همین سمت حرکت می کند و در سال جاری 7هزار میلیارد تومان برای کمیته امداد و بهزیستی پیش بینی شده که در برنامه ششم هم مصوب شده بود.

وی یادآور شد:تا سال گذشته هدفمندی یارانه ها به بیراهه میرفت اما از سال قبل یکسری کارها انجام شده و الان هزینه ها زیر نظر سازمان برنامه خرج می شود. به اعتقاد من بالای 70 درصد مشکل حل شده و حالا باید ببینیم چهارده و نیم درصد سهم شرکت نفت به کجا می رود و در کجا هزینه می شود. این رقم در بودجه نمی آید. علاوه بر این خوراک پتروشیمی ها و بحث صادرات گاز مواردی است که باید شفاف سازی شود.

حاجی بابایی در پایان خاطرنشان کرد:اگر ما این هزینه ها را شفاف سازی کنیم و عدالت را اجرا کنیم، 70 درصد مشکلات امروز کشور از ناحیه بودجه حل خواهد شد.

  • تاریخ: دوشنبه, 17 دی 1397
  • برگرفته از: ایسنا
بازدید : 1,792 بار
آخرین خبر از حذف یارانه نقدی در سال آینده
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

loading...