رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص توزیع مرحله دوم بسته حمایتی (سبد کالا ) در سال 98 توضیحات مهمی ارائه کرد.

جزئیات توزیع سبد کالا در سال 98

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه به محض اختصاص مابه التفاوت ارز پتروشیمی ها، بسته حمایتی مرحله دوم توزیع می شود، می گوید بسته حمایتی دوم نیز همچون مرحله اول، توزیع خواهد شد.توزیع سبد کالا در سال 98 در ایرناک توزیع سبد کالا در سال 98 در ایرناک

سال گذشته زمانی که معیشت مردم به دلیل نوسان های ارزی و به تبع آن، افزایش نرخ تورم با مشکل مواجه شد، مباحث زیادی در رابطه با افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در نیمه دوم سال جهت بهبود حداقلی اوضاع اقتصادی مردم مطرح شد که البته این موضوع، مخالفت دولت را به دلیل آنچه که وضع سخت اقتصادی و افزایش تورم عنوان شد، به دنبال داشت.

در همین راستا در پاییز سال 97 دولت اعلام کرد که قصد دارد با استفاده از درآمد ناشی از مابه التفاوت ارز پتروشیمی ها (4200 تا حدود 8 هزار تومانی سامانه نیما) در قالبی تحت عنوان بسته حمایتی، زیان وارده به اقشار مختلف را جبران کند که پس از بررسی های انجام شده، قرار شد از آبان ماه توزیع بسته های حمایتی 100 تا 300 هزار تومانی بین گروه های هدف (برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد سازمان بهزیستی و افرادی که در حال پیوستن به این سازمان ها) طی سه مرحله و متناسب با وضعیت خانوارها، آغاز شود. همچنین مقرر شد برای کارکنان (شاغل و بازنشسته) با حقوق زیر سه میلیون تومان نیز، بسته ای به مبلغ 200 هزار تومان پرداخت شود.

با این حال، روند پرداخت بسته حمایتی مرحله اول، تا پایان سال 97 به طول انجامید و نتوانست آن گونه که از سوی دولتمردان گفته می شد، چندان تأثیری در وضعیت معیشت مردم بگذارد؛ از سوی دیگر، عدم تعیین تکلیف دقیق بسته حمایتی مرحله اول، موضوع زمان واریز دو مرحله دیگر بسته حمایتی را نیز در هاله ای از ابهام قرار داد.

در این راستا محمدباقر نوبخت در خصوص سرانجام تعیین تکلیف بسته حمایتی مرحله دوم، گفت:قبلاً هر چه از مابه التفاوت ارز پتروشیمی ها که برای تهیه بسته حمایتی پیش بینی کرده بودیم، به دست آوردیم، در قالب بسته حمایتی توزیع کردیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود:به محض اینکه مابه التفاوت پیش بینی شده تأمین و تکمیل شود، بسته ها توزیع خواهند شد.

وی در رابطه با اینکه نحوه توزیع این بسته به چه صورتی خواهد بود، گفت:به همان سبک قبلی (بسته حمایتی اول) عمل خواهیم کرد.

به هر حال آنچه که اهمیت دارد این است که متولیان امر باید در رابطه با توزیع بسته حمایتی مرحله اول و نحوه توزیع مرحله دوم، منابعی که در این رابطه هزینه شد و البته خواهد شد و همچنین گروه ها و بخش هایی که از آن بهره برده اند، گزارشی ارائه کنند تا اذهان عمومی در جریان جزئیات آن قرار گیرند.

تداوم پرداخت بسته حمایت غذایی توسط دولت

با تصویب هیئت وزیران بسته کمک جبرانی و حمایت غذایی به گروه های کم درآمد جامعه برای خرید کالا های اساسی در سال 1398 پرداخت می شود.

با تصویب هیئت وزیران در جلسه 18 فروردین 1398 به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه در سال جدید نیز بسته حمایت غذایی به کارکنان رسمی و پیمانی کشوری و لشکری و کارکنان قراردادی شناسه­ دار دستگاه­ های اجرایی، بازنشستگان و خانوارهای تحت پوشش کمیه امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت می شود.

سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است برای پرداخت کمک جبرانی به میزان دو میلیون ریال به افراد زیر اقدام نماید:

کارکنان رسمی و پیمانی کشوری و لشکری و کارکنان قراردادی شناسه­ دار دستگاه­ های اجرایی که از محل منابع بودجه عمومی، حقوق دریافت می­کنند و جمع مبلغ مندرج در آخرین حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی، پیمانی و همچنین مبلغ ماهیانه قرارداد منعقده برای کارکنان قراردادی شناسه­ دار، کمتر از 30 میلیون ریال است از طریق حساب­ های بانکی متصل به حقوق و مزایای کارکنان مشمول.

بازنشستگان صندوق­های بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (لشکری)، صندوق بازنشستگی فولاد و سایر صندوق­های بازنشستگی مشابه که بخشی از مستمری مشمولین آنها از محل منابع بودجه عمومی تأمین می ­شود و مجموع آخرین حکم حقوقی (مستمری) در سال 1397 هر یک از آنها کمتر از سی میلیون ریال است، از طریق حساب های بانکی متصل به حقوق (مستمری) آنها.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور برای حمایت غذایی از گروه­ های کم درآمد به شرح زیر اقدام نماید:

ردیف بعد خانوار معادل ریالی سبد حمایت غذایی
1 یک نفره 1.000.000
2 دو نفره 1.500.000
3 سه نفره 2.000.000
4 چهار نفره 2.500.000
5 پنج نفره و بیشتر 3.000.000

الف- خانوارهای تحت پوشش و پشت نوبتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور از طریق حساب­های بانکی متصل به یارانه­ های نقدی.

ب- خانوارهای تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران از طریق حساب متصل به مستمری سرپرست خانوار.

پ- خانوارهای با درآمد ماهانه کمتر از 30 میلیون ریال از جمله گروه ­های کارگران ساختمانی، قالی بافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش ­فرمایان، رانندگان بین شهری و درون ­شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلین کسب و کارهای خانگی، کارگران کارگاه­ های متفرقه، عشایر و روستاییان، دریافت ­کنندگان بیمه بیکاری و سایر گروه­ های مشمول بیمه شده تامین اجتماعی که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می ­شوند.

ت- سایر خانوارهای کم­ درآمد با درآمد ماهانه کمتر از 30 میلیون ریال درخواست آنها پس از بررسی توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور پذیرفته می­ شود. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجتماعی موظف است با استفاده از اطلاعات در اختیار از طریق کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، به درخواست کتبی اشخاص موضوع این بند، پس از اجازه آنها به دسترسی وزارتخانه مذکور، به حساب­ های بانکی مربوط رسیدگی کند.

مصوبه جدید دولت بسته حمایت غذایی که در تاریخ 21 فروردین ماه ابلاغ شده، نسبت به مصوبه قبلی دولت برای افراد و خانوارها 50 هزار تومان در گروه های مختلف کاهش یافته است. تصویر این مصوبه در ادامه آمده است:

سبد کالا

  • تاریخ: چهارشنبه, 21 فروردين 1398
  • برگرفته از: مهر / فارس
بازدید : 1,528 بار
توزیع سبد کالا در سال 98
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

loading...