حتما مشابه این عبارت را روی کالاهای مختلف دیده‌اید اما «مالیات بر ارزش افزوده» چیست؟

قیمت با احتساب مالیات بر ارزش افزوده : ۱۵۰۰ ریال!!! در ایرناک قیمت با احتساب مالیات بر ارزش افزوده : ۱۵۰۰ ریال!!! در ایرناک این مالیات مبلغی‌ست که در برابر خرید کالا به فروشنده پرداخت می‌شود و او موظف است تا آن‌را به خزانه دولت واریز کند.

نحوه محاسبه این مالیات را با مثالی توضیح می‌دهیم :

مثلا فرض کنید تولید کنندهٔ لباس هستید.مسلماً برای تولید لباس نیاز به مواد اولیه دارید و تا رسیدن این مواد چند کارخانه باید بر روی آن‌ها فرآوری انجام دهند.برای مثال پنبه از کشاورز خریده می‌شود ، تبدیل به پارچه شده و به شما تحویل می‌شود تا با آن لباس بدوزید .

در هر‌ کدام از این مبادلات هزینه‌ای به قیمت تمام شده کالا اضافه می‌شود که همان مالیات بر ارزش افزوده است.(۲ مبادله در مثالِ ما) حالا که لباس دوخته شده دوباره شما درصدی را طبق خواسته دولت به قیمت تمام‌شدهٔ کالا اضافه کرده و آن‌را به مردم عرضه می‌کنید.

در طی هر‌ کدام از این تبادلات دولت هزینه‌ای را از فروشنده اخذ می‌کند که در واقع از خریدار دریافت شده و آخرین خریداران (مردم) بیشترین سهم را در پرداخت این مالیات دارند.

منبع:جستجوگر ایرناک

بازدید : 223 بار
(1 رای)
قیمت با احتساب مالیات بر ارزش افزوده : ۱۵۰۰ ریال!!! - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی