نود و پنجمین مرحله از پرداخت یارانه نقدی (یارانه دی 1397) در چه تاریخ و ساعتی به حساب سرپرستان خانوار واریز و قابل برداشت می شود؟

زمان واریز یارانه دی ماه 97

نود و پنجمین مرحله از پرداخت یارانه نقدی (یارانه دی 1397) ساعت 24:00 روز چهارشنبه 26 دی ماه 1397 به حساب سرپرستان خانوار واریز و از بامداد روز پنج شنبه 1397/10/27 قابل برداشت است.یارانه دی | زمان واریز یارانه نقدی دی ماه 97 در ایرناک یارانه دی | زمان واریز یارانه نقدی دی ماه 97 در ایرناک

مبلغ یارانه دی نیز همانند ماه ها و سال های گذشته به ازای هر نفر 455,000 ریال خواهد بود که به محض واریز قابل برداشت می باشد.

تا پایان مرحله 94 یارانه، هر فرد ایرانی تاکنون 41،905،500 ریال یارانه از دولت دریافت نموده است. (این طرح از آذر ماه سال 1389 آغاز شده است).

یارانه دی ماه 97

یارانه دی ماه 97


اخبار یارانه دی ماه

تکلیف یارانه نقدی در سال آینده

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یارانه نقدی 45 هزار تومانی از نظر ارزش نزدیک به صفر است، بر ضرورت حذف یارانه دهک های بالا و افزایش یارانه دهک های پایین در راستای اجرای عدالت تاکید کرد.

حمیدرضا حاجی بابایی اظهار کرد:قانون هدفمندی یارانه ها از سال گذشته بعد از دو سال پیگیری روی ریل افتاد. در سال 95 بحث ما این بود که دولت می گفت درآمد هدفمندی 31 هزار میلیارد تومان است و دیوان محاسبات این عدد را 36 هزار میلیارد تومان عنوان می کرد و نهایتا مجلس زیر بار نرفت. اما سال قبل درآمد هدفمندی 110 هزار میلیارد تومان دیده شد و امسال دولت این درآمد را 142 هزار میلیارد تومان آورده است که نشان دهنده ظرفیت بالای هدفمندی است.

وی افزود:از مجموع 142 هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی، 40 هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی مردم اختصاص می یابد. این در حالی است که وقتی درآمد هدفمندی یارانه ها 40 هزار میلیارد تومان بود باز هم همین عدد به عنوان یارانه نقدی اختصاص یافت.

این نماینده مجلس در ادامه با بیان اینکه درآمد هدفمندی کم کم شفاف می شود و به سمت خزانه می رود، خاطرنشان کرد:در واقع درآمدها قانونی شده و تعریف شفافی پیدا کرده و حالا باید دولت در مورد هزینه ها تصمیم بگیرد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس توزیع یارانه ها را غیر عادلانه توصیف کرد و گفت:در واقع ما باید به کسی که درآمد کمتری دارد یارانه بیشتری بدهیم و سه دهک بالا را از دریافت یارانه حذف کنیم. در حال حاضر 45 هزار تومانی که به عنوان یارانه نقدی به مردم داده می شود از نظر ارزش نزدیک به صفر است لذا ما باید میزان یارانه 4،5 دهک پایین را اضافه کنیم و به آنها پول یا خدمات بیشتری بدهیم.

حاجی بابایی در ادامه تصریح کرد:دولت باید به کسانی که درآمد کمتری دارند، تولیدکنندگان و کارمندان دولت کمک کند. البته در حال حاضر هدفمندی یارانه به همین سمت حرکت می کند و در سال جاری 7هزار میلیارد تومان برای کمیته امداد و بهزیستی پیش بینی شده که در برنامه ششم هم مصوب شده بود.

وی یادآور شد:تا سال گذشته هدفمندی یارانه ها به بیراهه میرفت اما از سال قبل یکسری کارها انجام شده و الان هزینه ها زیر نظر سازمان برنامه خرج می شود. به اعتقاد من بالای 70 درصد مشکل حل شده و حالا باید ببینیم چهارده و نیم درصد سهم شرکت نفت به کجا می رود و در کجا هزینه می شود. این رقم در بودجه نمی آید. علاوه بر این خوراک پتروشیمی ها و بحث صادرات گاز مواردی است که باید شفاف سازی شود.

حاجی بابایی در پایان خاطرنشان کرد:اگر ما این هزینه ها را شفاف سازی کنیم و عدالت را اجرا کنیم، 70 درصد مشکلات امروز کشور از ناحیه بودجه حل خواهد شد.


یارانه چیست؟

هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران یکی از مهمترین بخش‌ها و نمایان‌ترین بخش طرح تحول اقتصادی است که به تغییر فرایند دادن یارانه‌ها می‌انجامد. در این فرایند با حذف تدریجی یارانه‌ها از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام در ایران نوع دادن تغییر می‌کند که بخشی از این یارانه‌های حذف شده (60 درصد در سال 1390) به صورت نقدی به مردم پرداخت می‌شود و سایر درآمد این کار صرف کارهای عمرانی و فرهنگی می‌شود.

این کار در اواخر دههٔ 1380 به اجرا گذاشته شد و بخش عمدهٔ آن در دههٔ 1390 انجام خواهد شد. از هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان بزرگترین طرح تاریخ اقتصادی ایران نام برده می‌شود. بنابر آمار رسمی وزارت امور اقتصاد و دارایی، فاز اول این طرح با شکست روبرو شد و موجب ورود خانوارهای بیشتری به زیر خط فقر شد.

dhvhki / dhvhki liv / dhvhki Hfhk / dhvhki Hbv / dhvhki nd / dhvhki hstkn / dhvhki tv,vndk / dhvhki hvndfiaj / dh vhki ovnhn / dhvhki jdv / dhvhki lvnhn / dhvhki aivd,v

  • تاریخ: چهارشنبه, 23 آبان 1397
بازدید : 2,419 بار
یارانه دی | زمان واریز یارانه نقدی دی ماه 97
3.0
out of
5
(
2
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی