سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سامانه ای کاربردی برای استعلام ممنوع الخروج بودن افراد با وارد کردن کد ملی راه اندازی کرده است.

سرویس استعلام ممنوع الخروجی اجرای اسناد رسمی

استعلام ممنوع الخروجی اینترنتی با کد ملی + اموزش تصویری در ایرناک استعلام ممنوع الخروجی اینترنتی با کد ملی + اموزش تصویری در ایرناک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سامانه ای کاربردی برای استعلام ممنوع الخروج بودن افراد با وارد کردن کد ملی راه اندازی کرده است.

به تازگی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سامانه استعلام وضعیت خروج از کشور افراد را دایر کرده است. این سامانه به آدرس exitban.ssaa.ir در دسترس عموم قرار گرفته است.

سایت استعلام ممنوعیت خروج از کشور

سایت استعلام ممنوعیت خروج از کشور

 

قانون در مورد ممنوع الخروج بودن از کشور چه می‌گوید؟

ماده 17 قانون گذرنامه می‌گوید: «دولت می‌تواند از صدور گذرنامه و خروج بدهکاران قطعی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد و متخلفان از انجام تعهدات ارزی طبق ضوابط و مقرراتی که در آیین نامه تعیین می‌شود جلوگیری کند.» بنابر این ماده به دولت یا قوه مجریه اجازه داده شده تا خروج بدهکاران اجرایی از کشور را بنا به تقاضای طلبکار تجویز کرده و تا زمانی که از طرف بدهکار موجبات پرداخت بدهی فراهم نشود یا رضایت طلبکار دریافت نشود، نمی‌توان نسبت به رفع ممنوع الخروجی اقدام کرد.

چه کسانی ممنوع الخروج هستند؟

ممنوع الخروجی افراد 5 علت دارد و تنها 5 گروه از افراد برای خروج از مرزهای کشور دچار مشکل می‌شوند:

  • بدهکاران قطعی مالیاتی
  • بدهکارانی که به موجب صدور حکم قطعی دادگاه یا صدور اجرائیه در اجرای ثبت سازمان ثبت اسناد و املاک، بدهی آن‌ها محرز شده
  • افرادی که در خارج از ایران به خاطر تکدی ولگردی، سرقت، کلاهبرداری و هر عنوان دیگری دارای سوءشهرت باشند
  • کسانی که مسافرت آن‌ها به خارج از کشور به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصالح جمهوری اسلامی ایران باشد، کسانی که به موجب اعلام کتبی مقامات قصایی حق خروج از کشور را ندارند.
  • افرادی که اخذ گذرنامه و خروج از کشور آن‌ها به اراده فرد دیگری مانند (پدر، شوهر و…) محول شده است.

استعلام ممنوع الخروجی گذرنامه

استعلام ممنوع الخروجی گذرنامه

مدت اعتبار ممنوع الخروجی

به موجب ماده ۱۳۳ قانون آیین دادرسی کیفری با توجه به اهمیت و دلایل جرم، دادگاه می‌تواند قرار عدم خروج متهم از کشور را صادر کند. مدت اعتبار این قرار ۶ ماه یکبار است، اما اگر دادگاه لازم بداند می‌تواند هر ۶ ماه یکبار آن را تمدید کند. این قرار پس از ابلاغ ظرف ۲۰ روز در دادگاه تجدیدنظر استان قابل اعتراض است. این در حالی است که در صورت فسخ قرار توسط مرجع صادرکننده یا نقض آن توسط مرجع تجدیدنظر یا صدور قرار منع پیگرد یا موقوفی تعقیب یا برائت متهم، دادگاه بدوی مکلف است موضوع را بلافاصله به مراجع ذی ربط اطلاع دهد تا نسبت به رفع ممنوع الخروجی فرد اقدام شود.

بازدید : 9,646 بار
استعلام ممنوع الخروجی اینترنتی با کد ملی + اموزش تصویری
4.5
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی