برنامه زمانبندی شده و روزانه برای قطع برق در استان تهران در تابستان 97 را در ادامه مشاهده می کنید.

برنامه زمانبندی قطع برق در استان تهران

امروز چهارمین برنامه روزانه قطع برق در استان تهران منتشر شد و مکان هایی که با قطعی برق مواجه خواهند شد مشخص گردید تا شهروندان استان تهران به سهولت از قطعی و یا عدم قطعی برق در محل زندگی خود مطلع شوند. برنامه زمانبندی قطع برق در استان تهران + جدول کامل در ایرناک برنامه زمانبندی قطع برق در استان تهران + جدول کامل در ایرناک

گذر میزان مصرف برق از شرفیت عملی تولید و بروز خاموشی های پراکنده در کشور باعث شد تا تصمیمی برای مدیریت این خاموشی ها برای اطلاع مردم از ساعت این اتفاق گرفته شود.

شرکت توزیع نیروی برق تهران از شهروندان تهرانی خواست تا با تنها 10 درصد صرفه جویی در مصرف برق به ویژه در ساعات پیک یا اوج مصرف "12 الی 17 و 20 الی 23"، و انتقال مصارف غیرضروری و پر مصرف به سایر ساعات، مجموعه صنعت برق را در تأمین برق پایدار یاری رسانند.

جداول زمانبندی و مناطق و محدوده های شامل طرح قطع برق در استان تهران
  • تاریخ : 21 تیرماه 1397 - روز پنجشنبه
  • گروه E : از ساعت 11 لغایت 13
  • گروه F : از ساعت 13 لغایت 15
  • گروه A : از ساعت 15 لغایت 17
  • گروه B : از ساعت 17 لغایت 19

جدول مناطق و محدوده های شامل قطع برق امروز پنجشنبه 21 تیر 1397 را اینجا بخوانید.

10 راه صرفه جویی در مصرف انرژی برق

ایران به دلیل داشتن 300 روز آفتابی در 90 درصد خاک خود یکی از پایگاه های آرمانی برای بهره بردن از انرژی خورشیدی به شمار می رود.

اکنون که با قطعی پیاپی برق به دلیل بار سنگین مصرف آن در بسیاری از مناطق کشور روبرو هستیم بهتر است با صرفه جویی در مصرف آن از قطعی های بیشتر جلوگیری کنیم و هزینه های برق را روی قبوض خود کاهش دهیم.

ساعت های کم بار مصرف برق

ساعت هایی که به دلیل خاموش بودن تلویزیون و برخی از وسایل دیگر از پیک مصرف خارج است. این ساعت ها معمولا از نیمه شب تا صبح را در بر میگیرد و می توانید فعالیت هایی مثل استفاده از ماشین لباسشویی که مصرف بالایی دارد را در این زمان برنامه ریزی کنید. هزینه برق شما هم در این ساعت کاهش خواهد یافت.

زیر سقف آسمان

یادش به خیر قدیم ها چقدر زیر سقف آسمان و درون پشه بند می خوابیدیم. امروز هم می توانید از هوای نسبتا خنک شب استفاده کنید و از بالکن یا بام و حیاط خانه برای خوابیدن استفاده کنید تا خرج برق تقلیل یابد و مصرف آن نیز کنترل شود. البته اکثراً این مورد برای خانه های ویلایی و یکی دو طبقه قابل اجراست.

ملحفه خیس

وای از وقتی که به خانه برسید و برق نباشد و حتی آب خنک هم در لوله ها جریان نداشته باشد. بسیاری از شهرهای جنوبی در طول روز این وضعیت را تجربه می کنند. به شما توصیه می کنیم در این ساعات اگر دستخوش قطع برق شدید از یک ملحفه خیس استفاده کنید، آن را چند بار محکم تکان دهید تا خنک شود و بعد روی خود بیندازید و استراحت کنید.

برچسب انرژی

این مورد به گرما ربطی ندارد. به زمانی مرتبط است که می روید به بازار تا وسایل برقی بخرید. سعی کنید از وسایلی استفاده کنید که مصرف انرژی آنها در کم ترین سطح و بهره وری آنها در بالاترین سطح باشد. این وضعیت در برچسب انرژی نشان داده شده است.

لامپ اضافی خاموش

شاید این توصیه را زیاد شنیده باشید، اما احتمالا تکرارش خالی از لطف نباشد. چون مدام فراموش می کنیم. ضمنا لامپ کم مصرف را هم فراموش نکنید. هر لامپ کم مصرف می تواند 5 برابر لامپ رشته ای معمولی روشنایی تولید کند.

انباری برای لباس ها

ماشین لباسشویی در هر بار فرآیند شست وشو برق بسیاری مصرف می کند، پس چه بهتر وقتی آن را روشن می کنید با ظرفیت کامل از آن استفاده کنید. لباس ها را جمع کنید تا یک ماشین کامل شود. این موضوع را برای اتوکشی لباس ها هم در نظر بگیرید.

رنگ روشن

لامپ ها را تمیز نگه دارید تا بهتر نور افشانی کنند و در خانه از رنگ روشن برای رنگ آمیزی دیوارها استفاده کنید که به نور کمتری نیاز دارد.

انرژی جایگزین

این روزها استفاده از توستر و ماکروویو را به حداقل برسانید و از گاز استفاده کنید. پر بودن بیش از اندازه کیسه جاروبرقی و گرفتگی لوله آن موجب مصرف برق بیشتری می شود، از این اتفاق پیشگیری کنید. پاک کردن برفک یخچال و بازنکردن مکرر در آن نیز از تدابیر مهم برای ذخیره انرژی است.

صرفه جویی آیینی کهن

در دین ما صرفه جویی مورد توجه بسیار قرار گرفته است و حضرت علی(ع) خوش ترین زندگی را زندگی با قناعت می داند. اگر همه مردم همت کنند تا در روزهای گرم تابستان بهترین شیوه مصرف را پیش گیرند چه بسا گرم ترین نقاط ایران از برق بی بهره نخواهند بود و از گرمازدگی نجات خواهند یافت. نگاهی به خانه های قدیمی ایرانی نشان می دهد ساخت آب انبارها، بادگیرها، سرداب ها و سبک معماری با دیوارهای ضخیم و کاهگلی و خشتی بهترین تدبیر در نگهداری از انرژی بوده است.


تاریخ : 97/04/21
بازدید : 2,375 بار
برنامه زمانبندی قطع برق در استان تهران + جدول کامل
5.0
out of
5
(
1
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی