سخنگو و معاون نخست وزیر در دولت موقت بازرگان، روز پنجشنبه ۲۱ تیر در سن ۸۶ سالگی در تهران درگذشت.

بیوگرافی عباس امیرانتظام (Abbas Amir-Entezam)

  • نام : عباس امیرانتظام
  • متولد : ۲۷ مرداد ۱۳۱۱ تهران
  • مرگ : ۲۱ تیر ۱۳۹۷
  • همسر : الهه امیرانتظام
  • فرزندان : الهام، اردشیر، انوشیروان

عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک امیرانتظام در سال ۱۳۱۱ در تهران به دنیا آمد. نام خانوادگی او تا دوران جوانی، «روافیون» بود که در حدود دهه سی خورشیدی آن را تغییر داد. وی متأهل و دارای سه فرزند است. همسر وی الهه امیرانتظام است. در آذر ۱۳۹۳ او در نمایشگاه نقاشی نوری‌زاد اعلام کرد که دختر بزرگ او ۴۳ ساله، پسر بزرگ او ۴۰ ساله و پسر دوم او ۳۷ ساله‌اند و او ۳۷ سال است که فرزند خود را ندیده‌است.

عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک وی دارای فوق لیسانس مهندسی برق و ماشین از دانشکده فنی دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۴، گواهینامه بتون از پاریس ۱۳۴۲ و فوق لیسانس در سازه ساختمان از دانشگاه برکلی آمریکا (۱۳۴۳–۱۳۴۵) است.

عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک  

بیوگرافی عباس امیرانتظام

عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام (زادهٔ ۲۷ مرداد ۱۳۱۱ خورشیدی در تهران - درگذشته در ۲۱ تیر ۱۳۹۷ خورشیدی)، سیاستمدار ایرانی، معاون نخست‌وزیر و نیز سخنگوی دولت مهدی بازرگان، عضو جبهه ملی ایران است. امیرانتظام نخستین و قدیمی‌ترین زندانی سیاسی پس از انقلاب ایران به‌شمار می‌رود که از تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۵ خورشیدی در حبس به سر برد.

امیرانتظام در سال ۱۹۷۹

 امیرانتظام در سال ۱۹۷۹

عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک  

علت مرگ

عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک او در ۲۱ تیرماه ۱۳۹۷ خورشیدی در ۸۶ سالگی بر اثر سکته قلبی در تهران درگذشت.

عباس امیرانتظام در اواخر عمر و پس از بیماری

عباس امیرانتظام در اواخر عمر و پس از بیماری

عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک  

درگذشت عباس امیرانتظام

عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام، عضو نهضت‌ ملی ایران و سخنگو و معاون نخست وزیر در دولت موقت مهندس مهدی بازرگان، روز پنجشنبه ۲۱ تیر در سن ۸۶ سالگی در تهران درگذشت.

عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک او از سال 1358تا 1377 زندانی بود و پس از آن به عنوان مرخصی استعلاجی در خارج از زندان به سر می‌برد .

عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک در دوران معاونت نخست وزیر و سخنگویی دولت موقت مهندس بازرگان( پس از آن سفیر ایران در کشورهای اسکاندیناوی شد.)

 

 

امیرانتظام و اوایل مسئولیت

از راست: دکتر مصطفی چمران، عباس امیر انتظام، مهندس مهدی بازرگان، داریوش فروهر، آیت‌الله خامنه‌ای در سال 58

عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک در دادگاه انقلاب که به ریاست آیت‌الله محمدی گیلانی تشکیل و به اتهام جاسوسی بر پایه اسناد منتشره از سفارت آمریکا به حبس ابد محکوم شد. مهندس بازرگان در جلسه دادگاه حاضر شد و شهادت داد مذاکرات او با دیپلمات‌های خارجی در چارچوب « دیپلماسی انقلاب» بوده است.

عباس امیرانتظام در دادگاه انقلاب

عباس امیرانتظام در دادگاه انقلاب

دیدار عباس امیرانتظام با فرزندان بعد از 36 سال دوری

دیدار عباس امیرانتظام با فرزندان بعد از 36 سال دوری


تاریخ : 97/04/21

عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت-ایرناک asriran

(1 رای)
بازدید : 31 بار
عباس امیرانتظام درگذشت + بیوگرافی و علت فوت - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی