جلال طالبانی، رئیس‌جمهور عراق در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ میلادی و رهبر حزب اتحادیه میهنی کردستان در سوم اکتبر ۲۰۱۷ در آلمان درگذشت.

جلال طالبانی در سال ۱۹۳۳ در روستای کلان در دامنه کوه کوسرت کشور عراق به دنیا آمد. وی دوران کودکی خود را در همان روستا سپری کرد و پس از آن که پدر وی به‌عنوان مرشد تکیه طالبانی در شهر کویسنجق برگزیده شد، خانواده وی به شهر نقل مکان کردند.علت مرگ جلال طالبانی چه بود؟ در ایرناک علت مرگ جلال طالبانی چه بود؟ در ایرناک

جلال طالبانی از اوایل دهه ۱۹۵۰، به عنوان عضو بنیانگذار اتحادیه دانشجویان وابسته به حزب دموکرات کردستان وارد فعالیت‌های سیاسی شد و در سال‌های بعدی، به مقام عضو ارشد حزب ارتقا یافت.

وی در سال 1961 در قیام علیه حکومت عبدالکریم قاسم، رییس جمهور وقت عراق، شرکت کرد و پس از آن، عضو هیاتی شد که برای مذاکره با رییس جمهور عراق انتخاب شده بود (سال ۱۹۶۳).

جلال طالبانی بعدها به همراه جمعی دیگر اتحاد میهنی کردستان را تاسیس کردند.

جلال طالبانی از جمله چهره‌های سیاسی عراق است که در خلال ۴ دهه گذشته در صحنه سیاسی عراق مطرح بوده است.

در ماه مه ۱۹۹۲، در کردستان عراق انتخابات محلی برگزار شد و حزب میهنی ۴۲.۲ درصد آراء را کسب کرد و با توجه به اینکه هیچکدام از دو حزب اکثریت آرا به دست نیاوردند توافق شد که منطقه به دو بخش مساوی تقسیم شده و هر کدام به اداره بخشی از آن بپردازند. اما با این همه جنگ داخلی شدیدی بین دو حزب در ۱۹۹۴ به وجود آمد. پس از برگزاری چند نشست بین اعضای ارشد دو حزب، سرانجام در سال ۱۹۹۸ توافقنامه صلحی بین سران دو حزب – مسعود بارزانی و جلال طالبانی – به امضا رسید.

جلال طالبانی در ششم آوریل 2005 به عنوان هفتمین رئیس جمهور عراق انتخاب شد.

طالبانی نخستین رئیس جمهور عراق بود که پس از عبدالرحمن عارف در سال ۱۹۶۶ به ایران سفر کرد.

جلال طالبانی که از بیماری رنج می‌بُرد در سال ۲۰۱۲ برای درمان به آلمان رفت. در دسامبر ۲۰۱۳ عکس‌های تازه‌ای از جلال طالبانی توسط کردست منتشر شد که نشان دهنده بهبود وضعیت جسمانی وی بود.

طالبانی در سوم اکتبر۲۰۱۷ درگذشت.

بازدید : 10,306 بار
علت مرگ جلال طالبانی چه بود؟
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی