براي بررسي اين مسئله در ابتدا به آنچه در شتابدهنده هاي مرسوم داريم و همچنين ويژگي هاي فيزيكي الكترون و كاربرد آن در حوزه راديوتراپي نگاه اجمالي ميكنيم.

در دستگاه توموتراپي اساساً به الكترون احتياجي نداريم!!! در ایرناک در دستگاه توموتراپي اساساً به الكترون احتياجي نداريم!!! در ایرناک همانطور كه ميدانيم الكترون به عنوان يك ذره زير اتمي شناخته ميشود و داراي جرم خاصي است و بدليل ويژگي هاي فيزيكي خاص خود بُرد يا عمق_نفوذ بسيار كمتري در مقايسه با فوتون ها دارد، لذا انرژي (دوز اشعه) خود را سريعاً و در فاصله كوتاهي به محيط انتقال ميدهند و نهايتاً عمق زيادي را نخواهد داشت.

با توجه به همين ويژگي كه باعث ميشود مقدار زيادي انرژي (دوز) در عمق كم در بافت تخليه شود از الكترون براي درمان سرطان هايي كه در نزديك سطح پوست قرار دارند استفاده ميشود. به اين ترتيب بيشترين دوز به بافت تومورال رسيده و اساساً الكترون به عمق بيشتر نفوذ نميكند پس گزينه بسيار خوبي براي درمان سرطان هاي سطحي يا سوپرفيشيال ميباشد.

اما استفاده از الكترون مشكلات خاص خود را هم دارد، براي مثال وقتي حرف از الكترون پيش مي آيد مسائل مختلفي همچون حفاظت در برابر اشعه الكترون، شكل_دهي به بيم الكترون (كوليميشن)، توزيع_دوز متفاوت با فوتون، كاليبراسيون متفاوت، پروسه كاميشنينگ مخصوص به الكترون و غيره پيش مي آيد و تمام اين مسائل باعث بوجود آمدن پيچيدگي و دردسرهايي در دپارتمان راديوتراپي ميشود.

لذا با تمام اين تفاسير استفاده از الكترون در شتابدهنده هاي خطي به دليل اينكه بافت هاي سالم مجاور تومور را حفظ ميكرد و باعث ايجاد سرطان هاي ثانويه نميشد، ارزش تحمل مشكلات مذكور را داشت.

اما امروزه در دستگاه توموتراپي با وجود تكنولوژي تومودايركت و امكان پرتودهي فوتون در طول ٣٦٠ درجه ميتوانيم به صورت مجموعه اي از پرتوهاي مماس (Tangential) حول بافت تومورال دوز را به بافت مورد نظر برسانيم و نگران رسيدن دوز به بافت هاي عميق تر نباشيم.

براي مثال فرض كنيد ميخواهيم بافت پستان چپ يك خانم را راديوتراپي كنيم و قاعدتاً انتظار داريم به بافت هاي مهم زير پستان مثل قلب دوز نرسد. براي اين كار ميتوانيم به راحتي از حالت تومودايركت در دستگاه توموتراپي استفاده كنيم و به صورت چندين بيم مماس با سطح پستان، بيمار را با خيال راحت پرتودهي كنيم.

به اين صورت نه نگران رسيدن دوز غيرمجاز به بيمار هستيم و نه مجبوريم مشكلات الكترون را تحمل كنيم!

منبع:جستجوگر ایرناک

بازدید : 192 بار
(0 رای)

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی