پرفیوژن سی‌تی از مغز روش سریع و آسان بررسی اختلالات در بیماران مبتلا بهStroke سکته به شکل حاد می‌باشد.

یک نقشه تصویری سه رنگه با نتایج کمی، مربوط به(regional cerebral blood volume(CBV به معنای زمان عبور(Transit time (MRTTو جریان خونی (regional cerebral blood flow (RCBF می‌باشد که وقتی نمایش داده می‌شود سکته بسیار سریعتر و زودتر از سیستم ساده سی‌تی، تشخیص داده می‌شود.پرفیوژن CT چیست؟ در ایرناک پرفیوژن CT چیست؟ در ایرناک

در نواحی با کاهش شدیدCBF با وجودCBU حجم حفظ شده، می‌توان نیم سایه ایسکمیک را استدلال نمود که این عبارت بدین معنا است که بافت در ریسک بالا در ارتباط با اینفارکشن Infarctionمی‌باشد ولی هنوز برای همیشه و به طور غیر قابل برگشتی انفارکته نشده است.

اگر هر دوCBU وCBF تا به حال به طور چشمگیری کاهش یافته‌اند یعنی بافت برای همیشه انفارکته شده است. لذا درAcute Stroke، پرفیوژن سی‌تی از چند جهت مفید می‌باشد:

 (1) روش سریع و مطمئن شناسایی سکته

(2) انتخاب بهتر بیمار از جهت ترومبولیستیک‌تراپی

(Trombolytic Therapy (3 شناسایی منشاء ایسکمی

(4) تعیین نتیجه نهایی سکته همانند سایز نهایی و خطر خونریزی. در کنار سی‌تی مغز، تصاویر با تزریق از بعضی ارگانها مثل کلیه‌ها، کبد و ریه‌ها نیز مفید می‌باشد.

منبع:جستجوگر ایرناک

بازدید : 7,985 بار
پرفیوژن CT چیست؟
5.0
out of
5
(
1
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی