باغی که مهران مدیری در آن سریال «شب های برره» را ساخته بود، به زودی به طور کامل نیست و ناپدید خواهد شد و جای بخشی از آن را یک برج خواهد گرفت.

باغ «برره» نابود خواهد شد! + تصاویر در ایرناک باغ «برره» نابود خواهد شد! + تصاویر در ایرناک باغی که مهران مدیری در آن سریال «شب های برره» را ساخته بود، به زودی به طور کامل نیست و ناپدید خواهد شد و جای بخشی از آن را یک برج خواهد گرفت.

باغی که البته مدتی است باغ نیست! بنیاد مستضعفان که تا چندی پیش نامش با برخی پروژه ها از جمله آزادراه تهران شمال شناخته می شد، مدتی است که با برخی اخبار نامبارک گره خورده است؛ از تلاش برای تخریب و واگذاری باغ سیب گرفته تا واگذاری چندین و چند باغ در نقاط مرغوب و گرانقمیت پایتخت. باغ هایی که می بایست حفظ شوند، اما اراده بنیاد برای فروششان کافی ست تا هویتشان برای همیشه تغییر کند!

 

 

حکایت تلخی که به تازگی با تغییرات رقم خورده در باغ محله فرشته معروف به «باغ سبز» خودنمایی کرد. زمینی مشجر و بسیار وسیع در یکی از گران قیمت ترین محلات تهران که شبانه چندصد اصله درختش را قلع و قمع کردند تا در آن برج-باغ بنا کنند؛ ترکیبی ناهمگون که از زمان تصویب در شورای شهر در سال های گذشته تا به امروز، قاتل بسیاری از باغ های تهران شده است.

اتفاقی که این بار برای یکی دیگر از ملک های مشجری که بنیاد مستضعفان در اختیار دارد تدارک دیده شده است. برای باغ برره که بر اساس طرح تفصیلی تهران، در پهنه G. قرار دارد. یعنی باغ است و نمی توان در آن ساخت و ساز کرد، مگر آنکه اتفاقی خارج از مسیر های قانونی رخ دهد. اتفاقی که ظاهرا برای این باغ رخ داده چراکه در آگهی مزایده باغ برره، «زمین و باغ با پروانه ساختمانی» درج شده بود.

آگهی ای با نرخ پایه ۲۸۰ میلیارد تومان که به فروش این باغ منجر شد و حالا گفته می شود برای ساخت ۶۴۸۰ متر مربع از آن مجوز ساخت صادر شده و برای مابقی ۲۱۶۰۰ متر مربع، تکلیفی مشخص نشده است. با این ملاحظه که ظاهرا مجوز برج-باغ برای این زمین در دوران شهردار قبلی صادر شده است.

 

 

مجوزی که مدت هاست مالکان زمین برای اجرایی شدنش برنامه ریزی کرده اند. برنامه ای برای نابودی این باغ و خشک کردن درختانش که تصاویر گوگل نشان می دهد به خوبی به اجرا در آمده است. خشک شدن درختانی که می گویند در دوران حضور خانواده «شاپور اردشیرچی» از نزدیکان محمدرضا پهلوی در دوران پیش از انقلاب در این زمین کاشته شده بودند و حالا برای سبز کردن برج حذفشان کردند.

برجی که می توان آن را نماد بی توجهی مسئولان به آلودگی هوا دانست. چه آن مسئولانی که مجوز برج-باغ را صادر کرده و به مالکان اجازه تخریب باغ ها را دادند، چه مدیرانی که به روی خود نیاوردند بیخ گوششان درختان باغ هایی، چون این باغ عامدانه خشک می شود و از بین می رود و چه آن هایی که امثال این ملک را در اختیار دارند، اما به جای واگذاری یا فروش آن به شهرداری برای تبدیل به فضای سبز، ترجیح می دهند آن را به فروش بگذارند و سود کنند.

برجی که امثال آن در سطح شهر زیاد است و برخلاف نامشان، هیچ کدام باغی در مجاورت خود ندارند. اتفاقی که قرار است به زودی برای بخش بزرگی از باغ برره هم رخ دهد و هیچ مسئولی نگرانش نیست. برج هایی مدرن و امروزی و البته گران قیمت که می توان آن ها را نماد نابودی تهران خواند!


تاریخ : 96/11/02

منبع: تابناک

بازدید : 4,267 بار
باغ «برره» نابود خواهد شد! + تصاویر
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی