اهمیت اصلی توجه به قد کودکان و نوجوانان، تشخیص بیماری هایی است که می تواند رشد کودک را مختل کند و بررسی منحنی رشد کودکان در این باره اهمیتی بیش از میزان مقطعی قد آنان دارد.

بیماریهایی که قد کودکان را کوتاه می کند!

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک کوتاهی قد، علت شایعی برای مراجعه کودکان و نوجوانان به متخصصان غدد است، ولی هر فردی که با شکایت از کوتاهی قد مراجعه می کند، واقعا قد کوتاه نیست. مهم تر اینکه افزایش قد با روش هایی مانند استفاده از صندل ها یا کفش های مخصوص که تبلیغ می شود یا امواج لیزری و... امکان پذیر نیست. این روش ها غیرعلمی و بدون تأثیر هستند.

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک مهم ترین عامل تاثیرگذار در قد نهایی یک کودک، پدر و مادر او هستند. به عبارتی از یک پدر و مادر قد بلند، فرزند بلندقدی زاده می شود و عکس آن نیز درباره زوج های کوتاه قامت صادق است. ما می توانیم با دانستن قد پدر و مادر یک کودک، قد نهایی او را حدس بزنیم. بسیاری از والدین از این که کودکشان در میان هم سن و سالان خود کوتاه تر است، نگران می شوند و به پزشک مراجعه می کنند.

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک اولین قدم در ارزیابی قد چنین کودکی مراجعه به جدول قد است. جدول هایی وجود دارد که براساس قد کودکان جوامع مختلف نوشته شده است. براساس این اعداد ما می توانیم بگوییم، یک کودک در کدام صدک قدی جامعه قرار دارد. تعیین این صدک از این منظر اهمیت دارد که بتوانیم بین یک کوتاهی معمولی که به افراد بالاتر از صدک 3 اطلاق می شود، با کوتاهی شدید که به کودکان کمتر از صدک 3 گفته می شود، فرق قائل شویم.

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک اهمیت اصلی توجه به قد کودکان و نوجوانان، تشخیص بیماری هایی است که می تواند رشد کودک را مختل کند و بررسی منحنی رشد کودکان در این باره اهمیتی بیش از میزان مقطعی قد آنان دارد. شرایط کودکی که به موازات صدک پنجم رشد می کند و شیب منحنی او نسبت به منحنی نرمال خوب است، اگرچه کوتاه قد است، ولی نگران کننده نیست و شرایط کودکی که چند سانتی متر از او بلندتر است و به مدت مثلا شش ماه هیچ رشد قدی نداشته، بیشتر نگران کننده است.

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک قد کودکان

اهمیت قد کودکان

کوتاهی قد کودکان، با این بیماری ها!

  • 1) بیماریهای کلیوی
  • 2) بیماری های کبدی
  • 3) بیماری دیابت
  • 4) سوءتغذیه شدید
  • 5) نواقص ژنتیکی
  • 6) کم کاری تیروئید
  • 7) راشیتیسم
  • 8) بیماری ترنر موجب کوتاهی قد می شوند.

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک بیماری های کلیوی و کبدی، دیابت، سوء تغذیه شدید و انواع نقایص ژنتیک موجب افت رشد و کوتاهی قد می شود. درمان این بیماران باعث برگشت رشد آنان به حالت طبیعی می شود. بیماری های دیگری نیز هستند که گاه با وجود کوتاهی قد مورد توجه قرار می گیرند و مداوا می شوند.

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک  

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک کم کاری تیروئید:

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک کوتاهی قد از نشانه های مهم کم کاری تیروئید است که در کنار علامت هایی مثل خواب آلودگی، خستگی مفرط، پف آلود بودن و کند ذهنی می تواند توجه والدین و پزشکان را به وجود این بیماری معطوف سازد. آنچه اهمیت دارد این است که تشخیص به موقع و درمان این بیماری اگر قبل از بسته شدن صفحه رشد استخوانی صورت گیرد، باعث برگشت قد به حالت نرمال می شود. درمان این بیماری با مصرف قرص های لووتیروکسین ممکن است.

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک  

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک راشیتیسم:

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک زندگی شهری بسیاری از کودکان را از تابش نور خورشید محروم کرده است و به این ترتیب، بیماری راشیتیسم کماکان تهدیدی برای کودکان محسوب می شود. علامت های دیگر این بیماری علاوه بر کندی رشد، قوسی شدن پاها و برجسته شدن کناره های استخوان جناغ است. درمان به موقع راشیتیسم به هر دلیل چندان سخت نیست و می توان با مصرف کلسیم و ویتامین D از عوارض بیماری مثل کوتاهی قد جلوگیری کرد.

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک  

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک بیماری ترنر:

علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک این بیماری کروموزومی بر اثر کمبود یک کروموزوم ایکس در دختران ایجاد می شود. از دیگر علائم این سندروم وجود پره در دو طرف گردن، پاهای قوس دار و تاخیر در بلوغ است. به طور معمول این دختران در سنین 14 تا 16 سالگی به خاطر ظاهر نشدن علائم بلوغ نزد پزشک می روند. این کودکان چون بلوغ دیرتری دارند تا سنین بالاتر به درمان با هورمون رشد جواب می دهند.


علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک علت کوتاه شدن قد کودکان-ایرناک bartarinha

(0 رای)
بازدید : 66 بار

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی