دکتر داوود حیات غیب : هماهنگ‌کننده ملی و مدیر پروژه توانمند‌سازی ايمني زيستي: لزوم ورود همه جانبه سازمان ملی استاندارد به مساله تراریخته ها

آیا تراریخته ها تحت کنترل استاندارد قرار دارند؟! در ایرناک آیا تراریخته ها تحت کنترل استاندارد قرار دارند؟! در ایرناک دکتر داوود حیات غیب : هماهنگ‌کننده ملی و مدیر پروژه توانمند‌سازی ايمني زيستي: لزوم ورود همه جانبه سازمان ملی استاندارد به مساله تراریخته ها

در بیوتکنولوژی ما این قدرت را پیدا می‌کنیم که یک صفت خوب را از یک باکتری بگیریم و این صفت را بصورت یک ژن منتقل کنیم به یک گیاه. این صفت باعث می‌شود که حشرات آفت وقتی روی این گیاه می‌آیند تغذیه کنند، در اثر خوردن آن، از بین بروند. در واقع گیاه دارای ژن کشنده حشرات است.

این گیاهان ممکن است دانه روغنی باشند، ممکن است بصورت کنجاله برای غذای دام و طیور باشند و ممکن است از دانه آنها ما بتوانیم آرد بگیریم یا از سویا در ساخت سوسیس و کالباس استفاده کنیم و یا از روغن همین سویا در سس مایونز استفاده کنیم و اینها محصولات فوق العاده متنوعی هستند.

اینها روی تنوع زیستی و سلامت انسان می‌توانند اثراتی داشته باشند که حتی در بعضی موارد چرخه زیست را به هم بزنند. یک چیزی که در طبیعت وجود دارد این است که قدمت موجودات زنده از ما خیلی بیشتر است. حشرات وقتی در موردشان صحبت می‌کنیم، داریم از 300 میلیون سال صحبت می‌کنیم.

کسانی که با تغییر ژنتیک سروکار دارند می‌دانند چقدر می‌تواند تغییرات ژنتیک بوجود بیاید و اینها مقاوم شوند. به همان نسبت که حشرات نسبت به سموم شیمیایی مقاوم شوند، به همان نسبت الان بعضی حشرات نسبت به همین تغییر ژنتیکی و سم BT مقاوم شده‌اند. علف‌های هرز نسبت به همان گیاهانی که ژن علف‌کش دارند، مقاوم شده‌اند.

برای اینکه ما بتوانیم یک بذر آماده برای تحویل به کشاورز داشته باشیم، طبق اسنادی که در کتابهای تکست بیوتکنولوژی وجود دارد، چیزی حدود 17سال تحقیقات و سرمایه‌گذاری روی این محصولات می‌شود.

چون اول باید صفت را شناسایی کرد و بعد به گیاه مورد نظر انتقال داد و بعد مطالعات گلخانه‌ای انجام داد و بررسی کرد که عملکرد مورد نیاز را داشته باشد. تازه بعداز 5-6 سال باید مطالعات ارزیابی خطر انجام داد.

وقتی می‌گوییم در یک گیاهی، ژنِ علف‌کش به کار می‌رود، معنای دیگرش این است که علف‌کش در این منطقه بکار می‌رفته و این روی گیاه ما قرار می‌گیرد و جذب آن می‌شود و با این کار، محیط زیست را هم آلوده می‌کنیم، خاک را هم آلوده می‌کنیم، بر روی میکروبیو ارگانیسم‌های خاک هم تاثیر می‌گذاریم، حشرات غیر مزاحم را هم از بین می‌بریم، در بدن انسان هم موجب بیماری‌ها و واکنش‌های آلرژیک می‌شویم.

ورود همه جانبه سازمان ملی استاندارد به این مساله بسیار مهم است. لازم است هرچیزی که با این فرایند تولید شده و قرار است وارد کنیم آزمایش شود تا ببینیم چه رخدادی است.

ما باید قادر باشیم تا همه اینها را شناسایی کنیم. چراکه ممکن است کشوری محصولی را تولید کند، اما مراحل تحقیقاتش نیمه تمام بماند و برای بازگشت هزینه و دیدن اثرات این محصول آن را به کشوری دیگر صادر کند.

نباید غافل باشیم که این یک تجارت است و در تجارت نباید به گفته‌های طرف مقابل به تنهایی اعتماد کرد.

تاریخ:1396/06/01

منبع:جستجوگر ایرناک

بازدید : 182 بار
(0 رای)

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی