چشم پزشکان هشدار دادند اعتیاد روز افزون مردم به استفاده از تلفن های همراه ممکن است احتمال بروز آسیب‌های چشمی را در آنها افزایش دهد.

ایا موبایل برای چشم ضرر دارد در ایرناک ایا موبایل برای چشم ضرر دارد در ایرناک محققان می‌گویند نور تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیکی مثل رایانه‌، تبلت و تلویزیون های تخت می تواند به آسیب دراز مدت چشم منجر شود.

یک بررسی تازه در بریتانیا به روی دو هزار نفر نشان می دهد که افراد زیر ۲۵ سال روزانه ۳۲ بار تلفنشان را چک می کنند.

اندی هپوورت متخصص نمره عینک می گوید: نور آبی بنفش به طور بالقوه خطرناک و برای پشت چشم به اصطلاح سمی است؛ بنابراین در طول یک دوره طولانی به طور بالقوه می تواند به چشمتان آسیب بزند.

به گفته او وقتی به صفحه تلفن هوشمند نگاه می کنید، نوری که می تابد آبی بنفش است.

او می گوید آزمایش ها نشان داده که قرار گرفتن در معرض این نوع نور اگر زیاد باشد خطر دژنراسیون ماکولار، از عوامل اصلی نابینایی را بالا می برد.

متخصصان چشم می گویند هرچند نور آبی خوب (آبی فیروزه‌یی) برای تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن لازم است، اما همچنین تصور می شود که آبی بنفش می تواند نظم خواب را به هم بزند و بر حال روحی اثر بگذارد.

اندی هپوورت می گوید: هرچند نمی دانیم که آیا رابطه ای مستقیم این نوع نور با مشکلات چشم وجود دارد یا نه، اما شواهد قوی آزمایشگاهی مبنی بر وجود چنین رابطه‌ای به طور بالقوه در دست است.

به گفته او ترکیبی از پلک نزدن و نزدیک نگه داشتن تلفن به چشم است که به چشم فشار می آورد.

 

نور آبی چیست

همگی ما از خطر اشعه فرابنفش خورشید آگاه هستیم اما امروزه تحقیقات در رابطه با اشعه مادون قرمز و نور مرئی پر انرژی ( HEV: high-energy visible light ) که هر روزه از اشیایی مانند موبایل ساطع می شوند صحبت می کنند.

محدوده ی طول موج انرژی اشعه های خورشید از بسیار کوتاه در انتهای یک طیف (اشعه گاما) تا بسیار بلند در انتهایِ دیگر طیف(امواج رادیویی) می باشند.هرچه طول موج بلندتر باشد انرژی،عمیق تر به پوست نفوذ می کند.یک متخصص امراض پوست در بوکا راتون، دکتر جافری فراماوتیز توضیح می دهد که نور HEV مشخصا به نوار پر انرژی نور مرئی در طیف آبی/بنفش که کوتاه ترین طول موج را دارد مربوط می شود و به نظر می رسد این نوع نور عملکرد مشابهی با اشعه فرابنفش دارد.

 

 HEV از کجا ساطع می شود؟

دکتر آلجاندرا ویواس پزشک متخصص پوست می گوید:منبع اصلی نور مرئی پر انرژی (HEV) یا نور آبی در واقع نور خورشید می باشد.اما این نور توسط هر صفحه ای که نور ساطع می کند منتشر شده و از طریق استرس اکسیداتیو منجر به تخریب ساختارهای مهم پروتئینی مانند کلاژن می شود.علاوه بر خورشید،دیگر منابع HEV یا نور آبی شامل مهتابی و چراغ LED، تلویزیون های صفحه تخت،صفحات کامپیوتر،تبلت،گوشی های هوشمند و دیگر دستگاه های دیجیتالی_تمام وسایلی که مرتبا در معرض دید قرار دارند_می شوند.


isna

بازدید : 5,103 بار
(1 رای)
ایا موبایل برای چشم ضرر دارد5.0 out of 5
2 votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی