یکی از مواد اعتیاد آور که به راحتی در دسترس عموم مردم قرار می گیرد سیگار است. ترک این ماده مخدر هم مانند دیگر مواد کار آسانی نبوده و نیاز به اراده قوی و محکم دارد.

روش های موثر در ترک سیگار

ترک سیگار اقدامی چالش برانگیز و مبارزه طلبانه است که برای آن و شروع زندگی سالم راه های مختلفی وجود دارد. بعضی از این راه ها از بقیه راه های ترک سیگار موثرترند. بهترین شیوه ترک سیگار، شیوه ایست که شما را وادار به ترک سیگار کند، همچنین شیوه ای است که با روحیات و علایق شما سازگار باشد.بوقلمون سرد | ترک سیگار با روش بوقلمون سرد در ایرناک بوقلمون سرد | ترک سیگار با روش بوقلمون سرد در ایرناک

انواع روشهای ترک سیگار

روش های ترک سیگار

ترک سیگار با این روش ها

روش بوقلمون سرد

تقریباً 90 درصد افراد از این روش برای ترک سیگار استفاده می‏‏ کنند و می‏‏ خواهند سیگار را بدون هر گونه کمکی (شامل حمایت نزدیکان، دارو یا درمان) ترک کنند. هر چند بیشتر افراد از این روش استفاده می ‏‏کنند، اما کمتر از 10 درصد افرادیکه از این روش استفاده می‏‏ کنند، موفق می‏‏ شوند.

بوقلمون سرد برگردان تحت‌اللفظی Cold Turkey به معنی "ترک عادت ناگهانی" می باشد.

دو کلمه این دو واژه را باید باز شناخت:

  • معنی دیگری از cold عبارتست از ناگهانی و بدون مقدمه و زمخت.
  • بوقلمون به عنوان پرنده ای رک و رکیک برچسب گذاری شده است.

بنابراین دو، بوقلمون سرد یعنی "ترک عادت ناگهانی" که عواقب وخیمی خواهد داشت. این اصطلاح به ویژه در ترک سیگار، الکل و مواد مخدر کاربرد دارد؛ به نحوی که داوطلب، به صورت ناگهانی آن را زیر پای می گذارد.

رفتار درمانی

برای استفاده از روش رفتار درمانی در ترک سیگار، شما به یک متخصص برای یافتن بهترین شیوه ترک سیگار مراجعه می‏‏ کنید. متخصص رفتار درمانی به شما برای شناسایی محرک هایی که باعث احساس هوس سیگار در شما می‏‏ شود و فراهم کردن حمایت عاطفی در زمانی که به آن نیاز دارید، کمک می‏‏ کند.

درمان با جایگزین کردن منابع نیکوتین

این روش شامل استفاده از آدامس ها، چسب ها، اسپری ها و قرص های نیکوتینی است که نیکوتین را بدون استفاده از سیگار به بدن شما می‏‏ رساند. این نوع ترک سیگار، زمانی که با رفتار درمانی ترکیب شود، بهترین نتیجه را می دهد.

درمان دارویی

بعضی از انواع داروها همچون زیبان (Zyban) و یا چانتیکس (Chantix) برای کمک به ترک سیگار ساخته شده اند. این داروها می‏‏ بایست با دستور پزشک تجویز شوند.

روش های آسان ترک سیگار

روش های آسان ترک سیگار

درمان ترکیبی

استفاده از ترکیبی از روش های مختلف ترک سیگار شانس شما را برای رسیدن به هدفتان افزایش می دهد. برای مثال ترکیب رفتار درمانی با منابع جایگزین، درمان دارویی با منابع جایگزین و ...

اگر دوباره شروع به سیگار کشیدن کردید

به این اتفاق بازگشت (Relapse) گفته می‏‏ شود. بازگشت در اعتیادهای قوی مانند اعتیاد به سیگار معمول است. خیلی از افراد قبل از ترک دائمی‏‏ سیگار، چندین بار ترک کرده و دوباره بازگشت می‏‏ کنند. اگر شما بازگشت کردید، حداقل میزان این بازگشت را کم کنید. برای مثال، اگر قبل از ترک روزانه 8 نخ سیگار می‏‏ کشیدید و پس از بازگشت 4 نخ سیگار در روز می ‏ کشیدید، امیدتان را از دست ندهید، چرا که این یک پیشرفت برای شما است، بیاد داشته باشید که ترک سیگار ممکن است زمانبر باشد.

بازدید : 1,506 بار
بوقلمون سرد | ترک سیگار با روش بوقلمون سرد
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی