در ادامه به تمام خواص و فواید کلم بروکسل - Brussels sprout خوشمزه و مقوی اشاره شده است با بخش تغذیه ایرناک همراه باشید تا با مزایای کلم بروکسل آشنا شوید.

خواص و فواید شگفت انگیز کلم بروکسل

کلم بروکسل با نام‌های کلم دکمه‌ای یا کلم فندقی نیز شناخته می‌شود . از انواع سبزی و از خانواده کلم است.خواص کلم بروکسل | 25 فایده کلم بروکسل برای سلامتی و پوست در ایرناک خواص کلم بروکسل | 25 فایده کلم بروکسل برای سلامتی و پوست در ایرناک

کلم بروکسل

کلم بروکسل چیست؟

انواع کلم

کلمها انواع زیادى دارند که با اغلب آنها مانند کلم قمرى, کلم پیچ, کلم گل و امثال آن آشنایى دارید. اما بعضى از آنها مانند کلم بروکسل کمتر شناخته شده اند. کشاورزی بی تا کشت که در زمینه کشت این نوع کلم نیز فعالیت دارد ، با بهره گیری از منابع علمی و پشتیبانی چهل سال تجربه در کشت کلم بروکسل یا کلم دکمه ای توانسته بهترین محصول را باکیفیت عالی روانه بازار نماید .

تاریخچه

کلم بروکسل درواقع یک سبزى اروپایى است. متجاوز از ششصد و پنجاه سال از قدمت این سبزى در اروپا مى گذرد. اول بار ساکنین بلژیک به کاشت و مصرف آن روى آوردند. روى هم رفته سبزى بسیار خوشمزه و پرخاصیتى است. مى توان آن را به صورت تازه مانند سایر سبزیجات مورد استفاده قرار داد و یا در تهیه سالاد از آن کمک گرفت. این امکان نیز وجود دارد که با آن خوراک و غذاهاى مختلف درست کنیم.

ارزش غذایی کلم بروکسل

یک فنجان کلم بروکسل پخته( میزان مصرف مجاز روزانه) چه چیزهایی را تامین‌می‌کند:

 • ۵۶ کالری
 • ۴ گرم پروتئین
 • ۴ گرم فیبر
 • ۲۷۴% ویتامین K
 • ۱۶۲% ویتامین C
 • ۲۴% ویتامین A
 • ۲۴% فولات
 • ۱۸% منگنز
 • ۱۴% پتاسیم
 • ۱۴% ویتامینB۶
 • ۱۲% تیامین ویتامین B۱
 • ۱۰%آهن
 • ۲۷۰ میلی‌گرم اسیدهای چرب امگا۳

فواید کلم‌ بروکسل برای سلامتی، پوست و مو- دلایل لزوم مصرف کلم بروکلی

فواید کلم بروکسل برای سلامتی، پوست و مو که شما باید بدانید در اینجا آمده‌است.

فواید و مزایای کلم بروکسل

فواید و مزایای کلم بروکسل

۱. از دی ان ای محافظت می‌کند

محافظت از دی ان ا باید در ابتدای فهرست فواید کلم بروکسل برای سلامتی قراربگیرد. یک مطالعه جدید نشان‌داد خوردن روزانه ۲۵/۱ فنجان از این کلم فندقی می‌تواند به محافظت و افزایش ثبات دی ان ا در گلبول‌های سفید شما کمک‌کند. جالب‌تر اینکه، ترکیب‌های مفید و فعال خاص موجود در کلم بروکسل توانایی انسداد آنزیم‌هایی به نام sulphotransferase را دارد. دانشمندان ارتباط نزدیکی بین فعالیت sulphotransferase و آسیب دی ان ای را پیداکردند.

۲. کلسترول را پایین‌می‌آورد

فواید کلم بروکسل، شامل پایین آوردن سطح کلسترول نیز می‌شود. شما باید برای تحت کنترل داشتن سطح کلسترول، غذاهایی بخورید که کلسترول پایینی دارند. همه کلسترول‌ها بد نیستند، کلسترول خوب نقش مهمی در ساخت سلول، ساخت هورمون‌ها، تولید ویتامین D و موادی که به هضم غذا کمک‌می‌کنند ایفامی‌کند. به‌هرحال، سطوح بالای کلسترول و کلسترول LDL بیش‌از حد در بدن شما ممکن‌است شریان‌ها را مسدودکرده و باعث مشکلات سلامتی جدی مانند سکته، بیماری قلبی و دیابت شود. کلم بروکسل غذایی است که کلسترول پایینی دارد.

به‌علاوه، خوردن روزانه کلم بروکسل به متعادل‌کردن و پایین‌آوردن سطح کلسترول در بدن شما کمک‌می‌کند. زیرا این کلم فندقی سرشار از فیبر است. فیبر موجود در این کلم فندقی بیشتر از ۱۵% نیاز روزانه فیبر را تامین‌می‌کند. زمانی که فیبر را هضم‌می‌کنید، فیبر به اسیدهای صفراوی می‌چسبد. در طول فرآیند هضم، اسیدهای صفراوی می‌توانند به‌راحتی از بدن شما بیرون‌بروند. در نتیجه، سطح کلسترول در بدن شما می‌تواند کاهش‌یابد. به‌منظور تقویت توانایی کاهش کلسترول، باید کلم بروکسل را قبل از خوردن بخارپزکنید.

۳. از مشکلات قلبی-عروقی جلوگیری‌می‌کند.

مشکلات قلبی عروقی زیادی مانند حمله قلبی، تصلب شرایین و بیماری قلب ایسکمیک وجوددارد. این بیماری‌ها می‌توانند به مرگ افراد منجرشوند. خوشبختانه، مطالعات اخیر دریافتند که سبزیجات چلیپاییان مانند کلم بروکسل توانایی کاهش خطر مشکلات قلبی درحال پیشرفت را دارند. دانشمندان و محققان مطالعات زیادی را برای درک فایده کلم بروکسل در جلوگیری از مشکلات قلبی عروقی و یافتن توضیحی برای آن انجام داده‌اند. نتایج حاکی از این است که کلم بروکسل دارای خواص ضد التهابی است. التهاب می‌تواند بر رگ‌های خونی و گردش خون بدن شما تاثیر منفی گذاشته و درنتیجه باعث بیماری‌های قلبی عروقی شود.

بسیاری از مطالعات نشان‌دادند که گلوکوراپامین موجود در این کلم فندقی در زمان هضم می‌تواند به سولفورفان ایزوتیوسیانات (ITC )تبدیل‌شود. این ITC نه تنها باعث تاثیرات ضدالتهابی در سیستم قلبی عروقی بدن شما می‌شود بلکه از آسیب رگ خونی نیز جلوگیری‌می‌کند.

به‌علاوه، فواید کلم بروکسل جلوگیری از بیماری قلبی عروقی را نیز دربرمی‌گیرد زیرا این سبزی توانایی کاهش کلسترول را دارد. کلم بروکسل سرشار از فیبر است که می‌تواند به اسیدهای صفراوی چسبیده و بعد از آن از طریق حرکات روده از بدن‌تان خارج‌شود. پس از آن، کبد ما باید از کلسترول برای جایگزین‌کردن اسیدهای صفراوی بیرون‌رفته استفاده‌کند. در نتیجه ممکن‌است سطح کلسترول در بدن ما کاهش‌یابد. مطالعات اخیر نشان‌دادند که برای فزایش توانایی کاهش کلسترول کلم بروکسل، این کلم باید بخارپز شود. ثابت‌شده است که کلم بروکسل به اندازه کلستیآمینین- داروی کاهش کلسترول- موثر است. بنابراین گنجاندن کلم بروکسل در رژیم غذایی روزانه توصیه‌می‌شود.

۴. سیستم گوارشی‌تان را تقویت‌می‌کند

نمی‌توانیم انکارکنیم که کلم بروکسل سرشار از ویتامین‌های حیاتی و دیگر مواد مغذی لازم به‌ویژه فیبر رژیمی است. خوردن مقدار کافی فیبر برای هضم مفید است. به‌هرحال، همه مردم نمی‌توانندکلم بخورند. کلم‌ برای بعضی افراد دیرهضم است و باعث تولید گاز و نفخ می‌شود. اگر قادر به هضم کلم نیستید اما هنوز می‌خواهید از فواید آن سود ببرید، می‌توانید مکمل مصرف‌کنید. مصرف مکمل‌های کلم می‌توانند به شما در ازبین‌بردن مشکل نفخ و تقویت هضم مناسب کمک‌کنند. اگر مشکلات گوارشی دارید، می‌توانید از این کلم فندقی به‌عنوان یک درمان موثر استفاده‌کنید. به‌هرحال اگر کلم بروکسل مشکلات هاضمه‌تان را بهبودنبخشد، باید فورا به پزشک مراجعه‌کنید.

کلم‌ برای سیستم گوارشی مفید است زیرا سرشار از پتاسیم، پروتئین، فولات، ویتامین آ و ث است. خواص آنتی‌اکسیدان کلم‌ به محافظت از سلول‌ها کمک‌می‌کند.

فواید کلم بروکسل برای سیستم گوارش

فواید کلم بروکسل برای سیستم گوارش

موسسه سلامت عمومی هاروارد نشان‌داد که یک فرد متوسط، روزانه به مصرف ۲۰ تا ۳۰ گرم فیبر نیازدارد. یک فنجان کلم بروکسل ممکن‌است ۱۳% نیاز روزانه فیبر را تامین‌کند. فیبر می‌تواند مدفوع را نرم کرده و مانع از یبوست شود.

به‌هرحال، در بعضی افراد، هضم فیبر موجود در کلم خیلی زمان می‌برد. به‌علاوه، بدن ما آنزیم‌های هضم و شکستن رافینوز، یک نوع قند موجود در کلم بروکسل را ندارد. خوردن این کلم فندقی ممکن‌است باعث نفخ و گاز شود.

این کلم فندقی یک غذای سالم است که می‌تواند به رژیم غذایی شما اضافه‌شود. به‌هرحال، اگر دچار گاز و نفخ هستید نباید کلم بخورید زیرا وضعیت را بدترمی‌کند. زمانی که شروع به اضافه‌کردن کلم به رژیم غذایی خود می‌کنید، باید میزان مصرف روزانه را محدودکنید تا بدن‌تان به آن عادت‌کند. پس از آن، می‌توانید میزان مصرف را تدریجا افزایش‌دهید. برای رفع مشکلات گوارشی ایجادشده توسط کلم، باید از مکمل‌های دارای آنزیم آلفا گالاکتوزیداز که می‌تواند قند رافینوز موجود در کلم را بشکند استفاده‌کنید. همچنین می‌توانید از مکمل‌های سیمتیکون برای کاهش گاز در روده‌تان استفاده‌کنید.

۵. منبعی عالی از ویتامین K را فراهم‌می‌کند

کلم بروکسل دارای منبعی عالی از ویتامین K است که نقش مهمی در سلامت استخوان‌ها ایفامی‌کند. به‌علاوه، بدن شما به ویتامین K نیازدارد تا فرآیند انعقاد خون در بدن شما به‌درستی انجام‌ ‌شود. کمبود ویتامین K نادر است زیرا گیاهان و سبزیجات می‌توانند ویتامین Kکافی برای بدن‌تان را فراهم‌کنند و حتی باکتری موجود در روده هم می‌تواند ویتامین K تولیدکند.

به‌هرحال، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند بر باکتری اثرکرده و باعث کمبود خفیف ویتامین K شود. اگر رژیم غذایی شما ویتامین K کمی دارد یا دچار کمبود ویتامین K هستید، این مسئله می‌تواند باعث کلسیفیکاسیون ( آهک‌سازی) در بدن شما شود. نبود ویتامین K باعث خونریزی شدید هم می‌شود. دیگر مشکلات سلامتی مربوط به کمبود ویتامین K شامل کیسه صفرا، بیماری سلیاک، فیبروز کیستیک، بیماری کرون، بیماری کبدی، رقیق کننده‌های خون، سوختگی‌های شدید و همودیالیز طولانی مدت می‌شود. بنابراین باید مصرف ویتامین K را با خوردن غذاهای سرشار از ویتامین K مانند چای سبز، جگر گاو، بروکلی، شلغم، اسفناج، کلم پیچ، کاهو سبزتیره و مارچوبه افزایش‌دهید.

کلم بروکسل سرشار از ویتامین کا

کلم بروکسل سرشار از ویتامین کا

علاوه‌بر این، کلم بروکسل سرشار از ویتامین K است که اگر دنبال فواید کلم بروکسل هستیم باید این را بدانیم. گفته‌می‌شود مصرف یک فنجان کلم بروکسل می‌تواند میزان روزانه ویتامین K را برای‌تان تامین‌کند. مطالعات نشان‌دادند غذاهای فریزری باعث ازبین‌رفتن ویتامین K در غذاها می‌شود اما گرما بر کیفیت ویتامین K تاثیر نمی‌گذارد. بنابراین، برای گرفتن ویتامین K و فواید کلم بروکسل، باید این کلم‌ها را فورا بعد از خریدن بخارپز کرده و بخورید.

۶. بدن‌تان را سم‌زدایی می‌کند

تحقیقات و مطالعات درمورد فواید کلم بروکسل گسترده و پیچیده هستند. خیلی از مطالعات چنین دریافتند که گلوکوزینولات‌های موجود در کلم بروکسل می‌تواند سم‌زدایی را در سلول‌هایمان تقویت‌کند. کلم بروکسل دارای منبع بزرگی از گلوکوزینولات است.

علاوه‌براین، سیستم سم‌زدایی بدن ما فقط درصورتی درست و موثر عمل‌می‌کند که دارای سولفور کافی باشد. سولفور مسئول فواید کلم بروکسل برای سم‌زدایی بدن شما است. مواد مغذی سولفوردار در کلم بروکسل فراوانند. مواد مغذی سولفوردار باعث مزه و بوی خاص کلم بروکسل هستند. پخت بیش‌از حد این کلم باعث بوی زیاد سولفور می‌شود. مواد مغذی سولفوردار ممکن‌است به فاز دوم سم‌زدایی بدن واردشوند. به‌هرحال، در فاز یک سم‌زدایی بدن، سیستم سم‌زدایی نیازمند حمایت آنتی‌اکسیدان قوی است. جالب‌است که کلم بروکسل می‌تواند این فواید را فراهم‌کند. این کلم حاوی منبع عالی از ویتامین C است که بخاطر داشتن اثرات آنتی‌اکسیدانی شناخته‌شده است. علاوه‌براین، در کنار ویتامین C و منگنز، کلم بروکسل سرشار از فیتونوترینت‌های آنتی‌اکسیدان مانند فلاوونوئیدهای آنتی‌اکسیدان کافی هستند. به‌علاوه، ترکیب‌های فعال متعدد یافت‌شده در کلم بروکسل برای محافظت از دی ان‌ای سلول‌های بدن‌مان در برابر آسیب‌ها و تغییرات ایجادشده توسط بسیاری از سموم محیطی مفیدند.

۷. دارای سطح بالایی از تاثیرات آنتی‌اکسیدان هستند

اگر دوست‌دارید کلم بروکسل بخورید، این کلم می‌تواند به غذای مهمی در رژیم روزانه‌تان تبدیل‌شود.زیرا کلم بروکسل حاوی آنتی‌اکسیدان‌های ویتامین مانند ویتامین A و ویتامین C است. تاثیرات آنتی‌اکسیدانی ماده معدنی ضروری منگنز که در کلم بروکسل فراوان است نیز ثابت‌شده‌است. کلم بروکسل دارای آنتی‌اکسیدان‌های فلاوونوئید مانند کوئرستین، ایزورامنتین و کمپفرول است. یک مطالعه انجام‌گرفته در فرانسه به این نتیجه‌رسید که پلی فنل‌های آنتی‌اکسیدان موجود در کلم بروکسل، آنتی‌اکسیدان‌های موثرتر و قوی‌تری از دیگر سبزیجات چلیپایی هستند. اثرات آنتی‌اکسیدان کلم بروکسل از کلم بروکلی خیلی بهترند. به‌علاوه، بعضی ترکیب‌های آنتی‌اکسیدان در کلم بروکسل در بیشتر غذاها موجود نیستند. این ترکیبات شامل ترکیب سولفوردار D۳T است. بیشتر تحقیقات و مطالعات برای مشخص‌کردن اینکه D۳T برای سیستم آنتی‌اکسیدان بدن ما مهم و موثر است یا نه انجام‌می‌شوند.

ویتامین های کلم بروکسل

ویتامین های کلم بروکسل

مواد مغذی آنتی‌اکسیدان موجود در کلم بروکسل نه تنها از فاز ۱ فرآیند سم‌زدایی در بدن ما حمایت‌می‌کنند بلکه خطر آسیب اکسیداتیو ایجادشده توسط مولکول‌ها واکنشی حاوی اکسیژن را کاهش‌می‌دهد. تنش اکسیداتیو مزمن و آسیب بافتی ایجادشده توسط این مولکول‌ها می‌تواند منجر به بیشتر سرطان‌های خاص شود.

۸. با التهاب مبارزه‌می‌کند

زمانی که درمورد فواید کلم بروکسل صحبت‌می‌کنیم، نمی‌توانیم تاثیرات ضدالتهابی آن را نادیده‌بگیریم. خوردن منظم کلم بروکسل می‌تواند از بدن شما دربرابر التهاب مخافظت‌کند. آیا می‌دانید التهاب مزمن یکی از عوامل ایجادکننده خیلی از انواع سرطان است؟ التهاب مزمن به‌دلیل سبک ناسالم زندگی انسان مانند استفاده زیاد از داروهای بدون تجویز یا تجویزشده، ورزش نکردن، استرس زیاد، بی‌خوابی و رژیم غذایی ناسالم به‌وجودمی‌آید.

این کلم فندقی به‌خاطر داشتن فواید مغذی متعدد، در دور نگه‌داشتن بدن شما از التهاب زیاد و مزمن موثر است.

دانشمندان و محققان دریافتند که سطح بالای گلوکوزینولات کلم بروکسل در وجود این فواید در کلم بروکسل نقش‌دارد. فرآیند التهاب برای درمان جراحت، زخم و خیلی از بیماری‌ها لازم است. به‌هرحال، عدم تعادل سیستم التهاب و ضدالتهاب بدن‌تان ممکن‌است سلامتی‌تان را به خطر بیندازد. گلوکوزینولات موجود درکلم بروکسل توانایی تنظیم این سیستم را دارد و با التهاب ناخواسته مبارزه‌می‌کند. علاوه بر گلوکوزینولات، گلوکوبرازیسین نیز برای سیستم التهابی مفید است. زمانی که کلم مصرف‌می‌کنیم، گلوکوبرازیسین موجود در کلم بروکسل می‌تواند به ایندول-۳-کاربینول، یک مولکول ایزوتیوسیانات که دارای خواص ضدالتهابی است تبدیل‌شود.

ماده مغذی ضدالتهاب دیگر موجود در این کلم فندقی اسیدهای چرب امگا۳ است. اسید چرب امگا ۳ آن چیزی اغلب فکرمی‌کنیم نیست. ما چنین فرض‌کردیم که همه سبزیجات مانند کلم بروکسل چربی پایینی دارند. اما درواقع، ۱۰۰ کالری کلم بروکسل می‌تواند به بدن شما ۴۸۰ میلی‌گرم اسیدچرب امگا۳ بدهد. اسیدچرب امگا۳ مسئول انسداد مولکول‌های عامل التهاب بدن‌تان هستند.

۹: دارای منبع عالی از ویتامین C است

کلم بروکسل به‌خاطر داشتن مقدار زیاد ویتامین C باید وارد رژیم غذایی روزانه‌تان شود. اگر می‌خواهید میزان توصیه‌شده ویتامیتن C روزانه خود را دریافت‌کنید، فقط باید ۱۰۰ گرم کلم بروکسل جوشیده یا بخارپز بخورید. بسیاری از مطالعات اخیر نشان‌دادند که ویتامین C موجود در این کلم فندقی از دیگر میوه‌ها مانند پرتقال خیلی بیشتر است. بدن شما برای اطمینان از درست کارکردن سیستم ایمنی‌ و جلوگیری از فشارخون بالا به ویتامین C نیازدارد.

۱۰. بیماری کرون را بهبودمی‌بخشد

بیشتر بیماران مبتلا به بیماری کرون برای بهبود کیفیت زندگی خود به جراحی نیاز دارند، اما در بعضی موارد، جراحی پزشکی لازم است.

فواید کلم بروکسل در درمان بیماریها

فواید کلم بروکسل در درمان بیماریها

پزشک ممکن‌است استومی (وصل کردن اندام توخالی به خارج از بدن یا به اندام توخالی دیگر) را برای بیماران مبتلا به بیماری کرون پیشنهادکنند. پس از استومی، افراد می‌توانند به‌شکل قابل‌توجهی تسکین‌یافته و زندگی‌شان بهترشود. به‌هرحال، برای بیماران با استومی مهم‌است که از نکات ضروری خودمراقبتی مانند رژیم غذایی آگاه‌باشند. به نظر هریت ای. پیلرت، یک پرستار استونومی شاغل در مرکز پزشکی مرسی، بیمارانی که به‌خاطر بیماری کرون جراحی استومی دارند باید رژیم غذایی خاصی داشته‌باشند. خوردن کلم بروکسل برای محافظت از سلامت شما و دریافت موادمغذی توصیه‌شده است. به‌علاوه، بیماران مبتلا به بیماری کرون نباید غذاهای سرشار از فیبر بخورند زیرا بدن‌شان نمی‌تواند فیبر را هضم‌کند. غذاهای با پوست نیز ممنوع هستند زیرا می‌توانند باعث انسداد شوند. خوردن بیشتر از ۸ لیوان آب در روز می‌تواند از این مشکل جلوگیری‌کند.

۱۱. رشد مو را تقویت‌می‌کند

خوردن منظم کلم بروکسل به تقویت رشد مو کمک‌می‌کند. مطالعات چنین دریافتند که ویتامین C در این فایده کلم بروکسل نقش‌دارد. ویتامین C دارای خواص آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند به ازبین‌بردن رادیکال‌های آزاد مضر که باعث شکننده‌شدن، ضعیف و نازک‌شدن مو می‌شوند کمک‌می‌کند. علاوه‌براین، خوردن منظم کلم بروکسل می‌تواند از خیلی از اختلالات مو مانند هیرستیسم (رشد بیش‌از حد مو در صورت و بدن زنان)، آلوپسی (ریزش قسمتی از موی سر یا صورت) و غیره جلوگیری‌کند.

۱۲. جریان و گردش خون را تقویت‌می‌کند

کلم بروکسل توانایی تقویت‌کردن گردش خون در بدن شما را دارد، در نتیجه می‌تواند فرآیند درمان را تسریع‌کند. درمورد مو نیزکلم می‌تواند مو را با ترمیم مویرگ‌ها قوی‌کند. کلم می‌تواند با افزایش‌دادن گردش خون در فولیکول‌ها و پوست سرتان، رشد مو را تحریک‌کند.

۱۳. دارای منبع بزرگی از آهن است

کلم بروکسل به علت داشتن آهن فراوان می‌تواند از ریزش و شکنندگی مو جلوگیری‌کند. زیرا آهن نقش مهمی را در اتقال اکسیژن به ریشه مو، پوست سر و stress دارد. آهن نه‌تنها برای مو بلکه برای بدن مفیداست. آهن همچنین مسئول انتقال اکسیژن به سلول‌های خونی در بدن انسان است. کمبود آهن می‌تواند باعث خیلی از مشکلات سلامتی خفیف و یا جدی شود مانند کم‌خونی مزمن، کم‌خونی در دوران بارداری، سرفه، کم‌خونی، مشکلات کلیوی و غیره. بدن ما برای اطمینان از رشد و سلامت به آهن نیازدارد. همچنین آهن یک ماده مغذی مهم است که متابولیسم را تقویت‌کرده و گلبول‌های قرمز خون را تولیدمی‌کند. بنابراین، برای سلامتی باید مصرف آهن را افزایش‌دهید. می‌توانید غذاهای سرشار از آهن مانند کلم بروکسل را بخورید یا از مکمل‌های آهن استفاده‌کنید. به‌هرحال، اگر می‌خواهید از این مکمل‌ها استفاده‌کنید، ابتدا باید با پزشک‌تان مشورت‌کنید.

۱۴. سرشار از روی است

این کلم فندقی علاوه‌بر ویتامین C، آهن و آنتی‌اکسیدان دارای منبع بزرگی از روی است. درمورد مو نیز روی مسئول تولید سبوم (چربی طبیعی پوست) در پوست سر است. سبوم با آبرسانی ریشه‌ها، پوست سر و تارهای مو از خشکی مو جلوگیری‌‌می‌کند. به‌علاوه، روی تولید دوباره سلول‌های پوست سر را تقویت‌کرده و پوست سر را سالم نگه‌ می‌دارد. برای سلامتی، روی نقش مهمی در حفظ سیستم گوارشی و ایمنی، کاهش استرس، کنترل دیابت، تقویت متابولیسم و تسریع درمان زخم‌ها و آکنه ایفامی‌کند. کمبود روی می‌تواند باعث فشارخون پایین، اختلال رشد، بی‌اشتهایی، کاهش رشد استخوان، افسردگی، کاهش وزن، زبری پوست، ریزش مو، اسهال، خستگی و غیره ‌شود. می‌توانیم با خوردن غذاهای سرشار از روی مانند کلم بروکسل یا مصرف مکمل‌ها روی را افزایش‌دهیم. اگر بخواهید از مکمل‌های روی استفاده‌کنید باید از دستور پزشک پیروی‌کنید.

۱۵. شوره سر را درمان‌می‌کند

علاوه برتقویت مو، فواید کلم بروکسل شامل کاهش شوره سر نیز می‌شود. شوره یک مشکل عادی مو است. شوره توسط سلول‌های مرده پوست بر پوست سر به‌وجود می‌آید. این ممکن‌است باعث از دست‌رفتن اعتمادبه‌نفس در مبتلایان شود. افراد دچار به شوره اغلب پول زیادی را صرف محصولات مراقبت از مو می‌کنند. به‌هرحال، بیشتر محصولات مو گرانقیمت هستند و موادشیمیایی مضر با عوارض جانبی ناخواسته دارند.

درمان شوره سر با کلم بروکسل

درمان شوره سر با کلم بروکسل

خوشبختانه، رژیم غذایی سالم می‌تواند به شما در کنترل مشکل شوره سر کمک‌کند. این هم یکی از فواید کلم بروکسل است. کلم بروکسل دارای منبع بزرگی از سلنیوم است که مالاسزیا، قارچ عامل شوره ‌سر را می‌کشد. خوردن منظم کلم به مبارزه با مشکل شوره‌ سر و خلاصی از باقی‌مانده‌های آن کمک‌می‌کند. درنتیجه، مو می‌تواند قوی‌تر و بلندتر شود.

۱۶. مو را سالم نگه‌می‌دارد

اگر می‌خواهید موی صاف و براق داشته‌باشید، باید کلم بروکسل را در رژیم غذایی خود بگنجانید. گفته‌می‌شود که مصرف منظم این کلم فندقی می‌تواند به موها قابلیت ارتجاعی، جلا و درخشندگی بدهد. زیرا کلم بروکسل دارای اسیدهای چرب امگا۳ است که ماده مغذی لازم برای موی سالم هستند. اسیدهای چرب امگا۳ برای تغذیه فولیکول‌های مو خوبند و بنابراین مو را سالم و قوی می‌کنند. به همین دلیل اسیدهای چرب امگا ۳ در برچسب خیلی از محصولات مراقبت از مو قرارمی‌گیرد. اسیدهای چرب امگا۳ می‌توانند به مبارزه با خیلی از مشکلات مو مانند موی خشک، پوست سر برفکی، شکنندگی و ریزش مو کمک‌کنند. برای داشتن موی سالم، نه‌تنها می‌توانید از درمان‌های موضعی استفاده‌کنید بلکه می‌توانید یک رژیم غذایی سالم نیز داشته‌یاشید. خوردن کلم بروکسل می‌تواند به موی‌تان سودبرساند. به کسانی که موی مرده و بی‌طراوتی دارند توصیه‌می‌شود به‌طور منظم کلم بروکلی بخورند.

به‌علاوه، این کلم فندقی می‌تواند با متعادل‌کردن هورمون‌ها و حفظ طراوت مو از ریزش مو جلوگیری‌کنند. عدم تعادل در هورمون‌ها ممکن‌است باعث ریزش مو در زنان شود.

۱۷. سطح بیوتین را افزایش‌می‌دهد

بیوتین یک ماده مغذی حیاتی برای پوست، مو و ناخن است. کمبود بیوتین باعث ریزش مو، شکنندگی و آسیب‌دیدگی مو می‌شود. افزایش مصرف بیوتین به بلندترشدن موهای شما و جلوگیری از خیلی از مشکلات مو کمک‌می‌کند. بر‌ای داشتن موی سالم، پوست درخشان و ناخن قوی می‌توانید از مکمل‌های بیوتین موجود در فروشگاه‌های سلامت مصرف‌کنید. به‌هرحال، بی‌خطرترین و مقرون‌ به ‌صرفه‌ترین راه، مصرف غذاهای سرشار از بیوتین است. به همین دلیل این کلم فندقی به‌عنوان غذایی سالم برای پوست، مو و ناخن درنظرگرفته‌می‌شود.

۱۸. باعث درخشندگی پوست می‌شود

برای داشتن پوستی درخشان نه‌تنها به یک برنامه روزانه مراقبت از پوست بلکه به یک رژیم غذایی سالم نیازدارید. سالم‌خوری نقش مهمی در تغذیه پوست دارد. نبود مواد مغذی می‌تواند باعث از دست رفتن شادابی و طراوت پوست شود. سالم‌خوری باعث‌می‌شود پوست‌تان بهتر به‌نظررسیده و ظاهری درخشان داشته‌باشد. کلم بروکسل منبع بزرگی از خیلی از مواد معدنی ضروری، ویتامین‌های حیاتی و مواد مغذی است. این مواد مغذی می‌توانند برای پوست‌تان مفیدباشند. یک وعده بروکسل می‌تواند به شما فواید مغذی کافی بدهد. می‌تواند ویتامین B، ویتامین C، ویتامین K و مواد معدنی ضروری مانند روی، آهن، منیزیم، کلسیوم، فسفر و کلسیوم را فراهم‌کند.

۱۹. از سرطان پوست جلوگیری می‌کند

رادیکال‌های آزاد به‌وجودآمده به دلیل قرارگرفتن بیش‌ازحد در معرض آلودگی محیطی و نورآفتاب می‌تواند خطر پیشرفت سرطان پوست را افزایش‌دهد.

درمان سرطان با کلم بروکسل

درمان سرطان با کلم بروکسل

خوشبختانه می‌توانید با گنجاندن این کلم فندقی در رژیم غذایی خود، سرطان پوست را از خودتان دورکنید. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این کلم در ازبین‌بردن این رادیکال‌ها و محافظت از پوست‌تان از سرطان پوست و آسیب آفتاب موثرهستند.

۲۰. پوست را آبرسانی کنید

این کلم فندقی سرشار از ویتامین B نیز هست و به شما برای ساختن سلول‌های پوستی کمک‌می‌کند. بنابراین فواید کلم بروکسل شامل آبرسانی پوست نیز می‌شود. برای داشتن پوستی صاف و درخشان، فقط لازم است روزانه یک وعده کلم بروکسل مصرف‌کنید.

۲۱. به تولید دوباره سلول کمک‌می‌کند

از دلایل دیگر برای گنجاندن کلم‌بروکسل در رژیم غذایی‌تان این است که این کلم فندقی به تسریع درمان و تقویت جوانسازی پوست کمک‌می‌کند. خوردن کلم می‌تواند زخم و بافت آسیب‌دیده را سریع‌تر درمان‌کند. کلم بروکسل تجمع رنگدانه‌ها و تغییر رنگ پوست مانند لکه‌ها و کک‌ومک پیری را ازبین‌برده و پوستی بی‌عیب و نقص و تمیز به شما هدیه‌می‌کند.

۲۲. تولید کلاژن را تقویت‌می‌کند

ویتامین C فراوان موجود در کلم بروکسل در ساخت کلاژن موثراست. خوردن کلم‌بروکسل با افزایش قابلیت ارتجاعی پوست شما را جوان‌می‌کند. ویتامین C نقش مهمی در حمایت و پیوند اعضا و بافت‌های بدن بازی‌می‌کند. کمبود ویتامین C می‌تواند منجر به افتادگی پوست و چین‌وچروک شود. مصرف منظم کلم بروکسل برای جوان‌سازی پوست و جلوگیری از علائم پیری زودرس مانند چین‌وچروک و افتادگی پوست توصیه‌می‌شود.

۲۳. با مشکلات آکنه مبارزه‌می‌کند

کلم‌بروکسل سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ است که التهاب را کاهش‌داده و از آکنه و دیگر مشکلات پوستی جلوگیری‌می‌کند. کلم بروکسل می‌تواند به‌عنوان یک غذای سالم که به جلوگیری و درمان شرایط پوستی متعدد مانند پوسته‌پوسته‌شدن، خارش و پوست‌سرخی کمک‌می‌کند درنظرگرفته‌شود. بنابراین، اگر می‌خواهید پوستی درخشان، صاف و بدون شرایط التهاب مانند پسوریازیس و آکنه داشته‌باشید توصیه‌می‌شود کلم بروکسل مصرف‌کنید.

۲۴. برای زنان باردار مفیداست

پروتئین موجود در این کلم فندقی می‌تواند برای زن باردار و فرزند به‌دنیا نیامده‌اش مفیدباشد.

مصرف کلم بروکسل در بارداری

مصرف کلم بروکسل در بارداری

بنابراین، کلم بروکسل باید به‌عنوان یک غذای سالم برای رژیم غذایی زن باردار درنظرگرفته‌ ‌شود. زنان باردار باید در زمان مصرف کلم‌بروکسل مراقب باشند. اگر کلم بروکسل به‌خوبی پاک‌نشود می‌تواند خطر باکتری‌هایی مانند e-coli و سالمونلا که ممکن‌است باعث مشکلات سلامتی مانند تهوع، اسهال، تب، دردهای شکمی و دیگر بیماری‌های جدی در زنان باردارشود را افزایش‌دهد. اگر زنان باردار بخواهند از فواید کلم بروکسل استفاده‌کنند باید این سبزی را بپزند.

۲۵. درمان خارش سر

این کلم فندقی به‌خاطر داشتن خواص ضدقارچی می‌تواند به جلوگیری و درمان خارش پوست سر که به‌خاطر شوره به‌وجودآمده کمک‌کند.


روشهای مصرف کلم بروکسل

خوشبختانه شکل ظاهرى کلم بروکسل طورى است که مى توانیم از آن براى تزیین هر غذایى استفاده کنیم. کلم بروکسل خرد شده مى تواند در سالاد جایگزین کاهو گردد. در هر نوع سوپ قابل استفاده است. بطور کلى اغلب خوراکهایى که با کلم برگى درست مى شوند مى توانند با همان روش با کلم بروکسل تهیه گردند. همان طور که گفته شد کلم بروکسل پخته خواص بیشترى دارد چون سینه را صاف مى کند و خشونت سینه را برطرف مى سازد. براى شستشوى کلم بروکسل باید کلمها را در آب سرد خیس کنید. مقدارى نمک هم به آب اضافه نمایید تا ضدعفونى گردد. به همین حالت باید براى مدت دو یا سه ساعت باقى بماند. بعد کلمها را آبکش مى کنیم و چندبار با آب سرد مى شوییم. آب را جوش بیاورید و کلمهاى شسته شده را در آب جوش بریزید و نمک را اضافه کنید. وقتى چند جوش خورد آن را آبکش نمایید.

این کلم فندقی باید به‌دقت شسته‌شود تا باقیمانده‌های آفت‌کش و قارچ در آن ازبین‌برود. برای آماده‌کردن کلم بروکسل برای آشپزی، باید ساقه اضافی آن را بریده و برگ‌هایش را دوربریزید. بایدبدانید که کلم‌های بدبو، کهنه و پلاسیده نباید خورده‌شوند. زنان باردار باید کلم را بپزند درحالی‌که افراد معمولی باید از پختن، سرخ‌کردن و برشته‌کردن کلم جلوگیری‌کنند تا فواید کلم‌بروکسل را دریافت‌کنند. قرارگرفتن در معرض حرارت می‌تواند باعث ازبین‌رفتن ارزش غذایی کلم‌بروکسل شود.

نحوه مصرف کلم بروکسل

نحوه مصرف کلم بروکسل

شما می‌توانید تکه‌های بسته‌بندی‌شده کلم را بخرید. می‌توانید تکه‌های کلم را تنها بخورید یا آن را به پودینگ، ریزوتو یا ساندویچ اضافه‌کنید.

می‌توانید کلم‌بروکسل را با مقدار کافی آب بخارپزکنید. این کار از ازبین‌ رفتن مواد مغذی جلوگیری‌کرده و هضم را آسان‌می‌کند.

بازدید : 2,474 بار
خواص کلم بروکسل | 25 فایده کلم بروکسل برای سلامتی و پوست
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

loading...