گاهی بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف یک وعده غذایی کامل باز هم احساس گرسنگی می کنید. بعضی از شما شاید این میل شدید به غذا خوردن را بگذارید به حساب اعصاب خرابتان یا علاقه زیادتان به غذا خوردن.

دلایل برای گرسنگی کاذب شما

گاهی بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف یک وعده غذایی کامل باز هم احساس گرسنگی می کنید. بعضی از شما شاید این میل شدید به غذا خوردن را بگذارید به حساب اعصاب خرابتان یا علاقه زیادتان به غذا خوردن.گرسنگی کاذب | علت احساس ضعف و گرسنگی بعد از خوردن غذا در ایرناک گرسنگی کاذب | علت احساس ضعف و گرسنگی بعد از خوردن غذا در ایرناک

گاهی اوقات نمی توانید آن تکه شکلات یا کیکی که در یخچال مانده است را فراموش کنید؟ مدام به دنبال خوردن به کابینت و یخچال سرک می کشید؟ این ها نشان می دهند که شما همیشه گرسنه اید و نمی توانید میل به ریزه خواری را در خود کنترل کنید.

در این مطلب به شما خواهیم گفت چرا همیشه گرسنه تان است و به دنبال خوراکی می گردید.

دلیل گرسنگی کاذب

دلیل گرسنگی های مکرر چیست؟

بیش از رفع گرسنگی غذا می خورید

فرقی ندارد چه حجمی از غذا در مقابل تان باشد. شما عادت کرده اید که بشقاب تان را تمام کنید. این عادت معمولاً ناشی از مسائل تربیتی است. یعنی این که به ما از کودکی آموزش داده اند که بشقاب مان را تمیز کنیم و دچار اسراف نشویم. اما در مورد غذا خوردن همیشه باید به صدای معده تان توجه کنید. توصیه می کنیم داخل بشقاب تان به اندازه ای که احساس گرسنگی دارید غذا بکشید. از میزان کم شروع کنید و اگر سیر نشدید دوباره بکشید. توجه داشته باشید که برخی مواقع ما اصلاً گرسنه نیستیم و بدنمان نیازی به غذا ندارد اما از روی میل و هوس شروع به خوردن می کنیم. این یکی از دلایل اصلی گرسنگی همیشگی و ریزه خواری است.

بسیاری از چیزها را قدغن کرده اید

اگر مصرف برخی مواد غذایی را برایتان قدغن کرده اند و یا خودتان قدغن کرده اید تا مبادا چاق شوید نتیجه این می شود که تمام روز را به خوردن این مواد غذایی فکر خواهید کرد. این یک واقعیت است که انسان از هر چه بر حذر شود به آن مشتاق تر می شود. در این صورت فرد نمی تواند مقاومت کند و به سراغ مواد غذایی قدغن شده می رود و بعد از خوردن، عذاب وجدان می گیرد. نیازی نیست خودتان را از لذت خوردن محروم کنید. اگر میل به خوردن شکلات دارید یک مربع میل کنید تا احساس نیازتان ارضا شود. چون اگر امروز خودتان را محروم کنید چند روز دیگر یک تخته شکلات را تمام خواهید کرد.

بین وعده های غذایی ریزه خواری می کنید

ریزه خواری یعنی خوردن در حالی که گرسنه تان نیست. معده به بزرگی یک مشت است. این عضو مانند کیسه ای است که به اندازه ی میزان مواد غذایی مصرف شده منبسط می شود. اگر زمانی که معده خالی نیست باز هم مواد غذایی وارد آن شود بزرگ تر شده و اشتها نیز افزایش پیدا می کند. برای مقابله با این مشکل به اندازه ای که سیر می شوید غذا میل کنید نه بیشتر.

دلیل گرسنگی کاذب

دلایل گرسنگی مداوم و زود به زود چیست؟

اگر برای وعده ی ناهار کم غذا می خورید و حدود ساعت 17 دلتان ضعف می رود یک میان وعده ی سبک لازم دارید. همین میان وعده ی سبک معده تان را تا رسیدن زمان شام پر می کند.

قبل از غذا خوردن بیش از اندازه آب می نوشید

درست است که آب یک ماده ی ضداشتهای طبیعی است. اما بهتر است احتیاط کنید. نوشیدن آب قبل از غذا از ترس اینکه 3 پرس غذای کامل نخورید و چاق نشوید ایده ی خوبی نیست. چون آب صرفاً چند دقیقه معده را پر می کند و شما به طور موقت غذای کمی می خورید. اما به محض اینکه آب از معده خارج می شود گرسنگی شدیدی سراغتان می آید. زمانی که احساس گرسنگی به سراغ تان می آید در گام اول باید از خودتان بپرسید آیا واقعاً معده تان خالی است و نیاز به غذا دارد؟ اگر پاسخ تان به این سؤال مثبت بود خودتان را محروم نکنید. اما اگر متوجه شدید که به تازگی غذا خورده اید و این فقط یک میل زودگذر است یک لیوان آب بنوشید.

می ترسید گرسنه تان شود

روزانه 3 وعده ی غذایی کامل میل کنید و هیچ وقت صبحانه را نادیده نگیرید. تحت تأثیر تبلیغات غیراصولی قرار نگیرید. صرف نظر کردن از وعده های غذایی و ترسیدن از گرسنگی راه علاج نیست. در خیلی از این تبلیغات دشمن درجه یک تناسب اندام را گرسنگی و غذا خوردن عنوان می کنند. در حالی که برای کنترل وزن باید به سنسورهای بدن توجه کنید و فقط زمانی غذا بخورید که واقعاً گرسنه تان است.

دلیل گرسنگی کاذب

دلایل احساس گرسنگی دائمی و بیش از حد

اگر می ترسید که صدای شکمتان بلند شود همیشه یک میان وعده ی ساده دم دست داشته باشید و منتظر وعده ی ناهار نمانید. چند عدد بادام، سبزیجاتی مانند هویج، بروکلی، میوه هایی مانند سیب و غیره گرسنگی بین وعده ها را کنترل خواهند کرد.

از هر آنچه میل می کنید بهره نمی برید

برای کنترل گرسنگی باید طبق میل و نیازتان غذا بخورید نه اینکه حس گرسنگی را سرکوب کنید. برای کنترل اشتها لازم است که به طور کامل از هر آنچه میل می کنید بهره ببرید. برای این کار باید از غذا خوردن در مقابل رایانه یا تلویزیون خودداری کنید. در این صورت هیچ کنترلی روی آن چه می خورید نخواهید داشت و لذتی نصیبتان نمی شود. نتیجه این می شود که از غذایتان هیچ نمی فهمید و برای جبران مافات به سراغ دسرهای چرب و شیرین خواهید رفت. غذایتان را با تمرکز میل کنید. هر لقمه را به خوبی بجویید و اجازه دهید زیر دندانتان مزه بدهد. این کار باعث می شود که میل به خوردن و چشیدن در شما ارضا شود و به سراغ پرخوری نروید.

علت احساس ضعف و گرسنگی بعد از خوردن غذا

گرسنگی کاذب چیست و چه علتی دارد؟

چندین دلیل گرسنگی کاذب:

گرسنگی به این معنی نیست که به غذا نیاز دارید ، می تواند به معنای چیزهای دیگری هم باشد ؛ در زیر چندین دلیل اصلی گرسنگی کاذب وجود دارد:

1. می تواند ناشی از کمبود ریز مغذی ها باشد:

مطالعات پزشکی نشان داده اند که گرسنگی یا اضافه وزن می تواند نشانه این باشد که ما به سادگی روی یک نوع خاص از مواد مغذی مانور می دهیم. به عبارت دیگر, چیزی مثل کافی نبودن منیزیم در رژیم غذایی باعث می شود که احساس گرسنگی کنیم.

شاید این می تواند توضیح دهد که چرا بیشتر مردم عاشق شکلات هستند. زیرا شکلات غنی از منیزیم است, ولع شکلات می تواند به بدن ما بگوید به منیزیم بیشتری نیاز داریم. خوشبختانه, آجیل, دانه ها و سبزیجات نیز منیزیم بسیار بالایی دارند.

دلیل ضعف و گرسنگی بعد از خوردن غذا

دلایل احساس گرسنگی کاذب در افراد

گرسنگی کاذب چه علتی دارد؟

2. می تواند ناشی از مشکل متابولیسمی باشد:

گرسنگی می تواند نشانه مشکل در متابولیسم شما باشد. مطالعات نشان می دهند که قندهای اضافه شده و کربوهیدرات های پروسس شده، می توانند همیشه باعث شوند که احساس گرسنگی کنید.

3. ممکن است که به خاطر کم آبی بدن باشد:

جالب اینجاست که مطالعات نشان می دهند، بسیاری از افراد واقعاً نیاز به آبرسانی به بدن دارند، که آن را با نیاز به غذا اشتباه می گیرند. بنابراین, همیشه ایده خوبی است که یک لیوان آب قبل از غذا خوردن امتحان کنید.

4. می تواند ناشی از کمبود فیبر باشد:

مطالعات نشان می دهند که پروتئین و فیبر دو چیزی هستند که شما را سیر می کنند.

در حالی که اکثر مردم مشکلی در دریافت پروتئین کافی ندارند, اما تعداد کمی از آن ها فیبر کافی دریافت می کنند. بنابراین احساس گرسنگی می تواند نشانه این باشد که فیبر کافی دریافت نمی کنید.

چرا بعد از خوردن غذا احساس ضعف می کنیم؟

رفع گرسنگی کاذب و احساس ضعف همیشگی

چرا دچار گرسنگی کاذب می شویم؟

5. ممکن است که ناشی از مشکلات ذهنی و روانی باشد:

بسیاری از مردم وقتی خسته و غمگین هستند، احساس گرسنگی می کنند. به همین دلیل مطالعات نشان می دهند که حالات ما به طور مستقیم به وزن ما گره خورده است.

6.پروتئین کافی ندارید:

پروتئین نقش مهمی در کنترل اشتها با تنظیم هورمون های گرسنگی دارد. به همین دلیل, اگر به اندازه کافی غذا نخورید ممکن است احساس گرسنگی بکنید.

7.به اندازه کافی نخوابیده اید:

کمبود خواب باعث ایجاد نوساناتی در سطح هورمون گرسنگی شما می شود و ممکن است شما را بیشتر گرسنه کند.

خواب ناکافی و گرسنگی همیشگی

تاثیرات خواب ناکافی در ایجاد گرسنگی کاذب

علت و راه درمان گرسنگی کاذب و ضعف

7.خوردن کربوهیدرات های تصفیه شده زیاد:

کربوهیدرات های تصفیه شده فاقد فیبر هستند و باعث نوسانات قند خون می شوند، که دلایل اصلی این هستند که چرا بسیاری از افراد ممکن است احساس گرسنگی کنند.

8. رژیم غذایی شما چربی کمی دارد:

اگر به اندازه کافی چربی نخورید, احساس گرسنگی می کنید و چنانچه در این بخش از سلامت ایرناک توضیح داده ایم به این دلیل که چربی نقش زیادی در کاهش سرعت هضم و افزایش تولید هورمون های محرک کامل ایفا می کند.

9.وقتی دوباره غذا می خورید، حواستان پرت است:

غذا خوردن در هنگام حواس پرتی ممکن است دلیلی باشد که چرا همیشه گرسنه هستید, زیرا برای شما مشکل است که احساس سیری را بشناسید.

ضعف بدن بعد از خوردن غذا

بررسی دلایل گرسنگی کاذب

آشنایی با علل گرسنگی کاذب و رفع آن

10.ورزش زیادی می کنید:

افرادی که به طور منظم و با شدت بالا یا مدت های طولانی ورزش می کنند, اشتهای بیشتر و متابولیسم سریع تری دارند.

11. استرس زیادی دارید:

استرس بیش از حد یک دلیل است که چرا زیاد گرسنه هستید، با توجه به توانایی آن برای افزایش میزان کورتیزول در بدن.

12.خیلی سریع غذا می خورید:

خوردن خیلی سریع غذا، به بدن شما زمان کافی برای تشخیص کامل سیری را نمی دهد، و ممکن است باعث ایجاد گرسنگی بیش از حد شود.

احساس ضعف همیشگی در معده

چگونه از شر گرسنگی های کاذب خلاص شویم؟

چگونگی ایجاد حس ضعف مداوم و گرسنگی کاذب

13.دارای یک مشکل پزشکی هستید:

گرسنگی بیش از حد نشانه ای از چند شرایط پزشکی خاص است که اگر اغلب گرسنه هستید، باید رد شود.

14. .مصرف داروهای خاص:

داروهای خاصی باعث افزایش اشتها به عنوان اثر جانبی می شوند. در عوض، ممکن است باعث گرسنگی مکرر شما نیز شوند.

بازدید : 2,408 بار
گرسنگی کاذب | علت "احساس ضعف و گرسنگی" بعد از خوردن غذا
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی