خوردن حلیم با مقداری روغن حیوانی و دارچین برای افطار فقط برای افراد دارای مزاج سرد مناسب و مفید است و برای افراد گرم مزاج مناسب نیست.

حلیم برای افراد گرم مزاج مناسب نیست

مضرات حلیم | چه کسانی نباید حلیم بخورند؟ در ایرناک مضرات حلیم | چه کسانی نباید حلیم بخورند؟ در ایرناک حلیم به دلیل داشتن گندم، علاوه بر خاصیت سیرکنندگی بالا منبع بسیار خوب روی، منیزیم، آهن و نیاسین است.

حلیم یک غذای پرکالری محسوب می شود. 100 گرم حلیم 190 کالری انرژی دارد و حاوی 6 گرم پروتئین، 10 گرم چربی، 20 گرم کربوهیدرات، 1 میلی گرم آهن و 9 میلی گرم کلسیم است.

ولی با همه این خاصیت ها خوردن حلیم برای بعضی ها مناسب نیست.

یکی دیگر از تدابیر ماه مبارک تدابیر هنگام افطار است که شخص روزه دار اگر از آن غافل شود می تواند بدنش را دچار بیماری کند.

تدابیر افطار ماه رمضان
  • خوردن مایعات داغ و گرم (بالفعل و بالقوه) برای افراد گرم مزاج خیلی مناسب نیست و بهتر است این افراد از نوشیدنی های خنک نه خیلی سرد به صورت جرعه جرعه استفاده کنند.
  • خوردن حلیم با مقداری روغن حیوانی و دارچین برای افطار فقط برای افراد دارای مزاج سرد مناسب و مفید است ولی برای افراد گرم مزاج مناسب نیست و باید از سوپ جو و آش های خنک که از ماش، جو و عدس در آنها استفاده شده است, بیشتر استفاده کنند.
  • در فصل تابستان به خاطر کوتاهی شب بهتر است شام به صورت مختصر و از غذاهای مقوی و کم حجم استفاده شود تا در زمان سحر از معده و روده کوچک عبور کرده باشد.
  • از غذاهای سنگین و دیرهضم هنگام شب استفاده نکنید و سعی کنید تا می توانید از مواد غذایی متناسب با مزاج بدنشان استفاده کنید.
  • نوع غذای شام در ماه مبارک با ایام دیگر احتیاج به تفاوت زیاد ندارد و همان شام هایی که در سایر ایام و متناسب با مزاج شخص مصرف می شود.
  • می توان در این ایام نیز مصرف شود تنها نکته مهم آن زود هضم بودن آن و متناسب با مزاج شخص بودن است.

 

نکات مهم در مورد حلیم

نکات مهم در مورد حلیم

هشدارهایی که باید جدی بگیرید

اگر فشارخون بالا دارید، در مصرف پودرهای آماده محتاط باشید چون سدیم طعم‌دهنده و نمك این محصول كه به این پودرها اضافه می‌كنند، می‌تواند مضر باشد.

مراقب وزن خود باشید! یك پیاله حلیم تقریبا ۱۵۰ كالری انرژی دارد كه اگر با یك قاشق شكر، یك كف دست نان و روغن مصرف شود، ۳۵۰ تا ۳۰۰ كالری انرژی دارد. حلیم یك غذای سالم و بسیار مقوی است اما اگر دچار افزایش قند یا چربی خون هستید باید توجه داشته باشید كه شكر و روغن به آن اضافه نكنید.

 

آیا حلیم نفاخ است؟

دلیل ایجاد نفخ بعد از خوردن حلیم چیست؟حلیم را با شكر و روغن زیاد نخورید زیرا باعث تحریك معده، اضافه وزن و نیز عطش شدید می‌شود كه اغلب این تشنگی را با نوشیدن مقادیر زیاد آب و نوشیدنی‌های سرد جبران می‌كنند. این كار باعث رقیق شدن شیره معده و تاخیر هضم غذا می‌شود. عاقبت این رفتار ایجاد نفخ شكم و سایر ناراحتی‌های گوارشی است.

این غذا را می‌توانید تا دو روز بعد از پخت نیز در یخچال نگهداری كنید. ممكن است بر اثر ماندن، آب موجود در این غذای نشاسته‌ای از سایر محتویات جدا شود. مطمئن باشید كه این تغییر فیزیكی است و نشانه‌ای از فساد در غذا محسوب نمی‌شود. بنابراین می‌توانید هر بار آن را هم زده و آب موجود را مخلوط سایر تركیبات كنید و آنگاه به میزان مصرف، مقداری را گرم كرده و بخورید.  حواس‌تان باشد كه پس از خوردن حلیم بلافاصله دراز نكشید زیرا این غذا دیر هضم است و باعث سوزش و ناراحتی‌های معده می‌شود.

در فصل سرما سر هر جایی که دیگ حلیم بر‌پاست حلیم تهیه نکنید و حلیم را فقط از واحدهای صنفی مجاز به عرضه حلیم خریداری كنید زیرا برخی سودجویان در محل‌های غیربهداشتی حلیم‌های غیربهداشتی و بی‌كیفیت طبخ كرده و محصول را به همه جا توزیع می‌كنند. برای حفظ سلامت خود از این اماكن دوری كنید.

مضرات حلیم

مضرات حلیم

فراموش نکنید!

حلیم مانده را مصرف نكنید زیرا اگر حلیم چند ساعت یا چند روز بماند مواد نشاسته‌ای آن غیرقابل هضم می‌شود و نشاسته آن به نشاسته مقاوم تبدیل شده و موجب ناراحتی‌های گوارشی می‌شود.

بازدید : 6,764 بار
مضرات حلیم | چه کسانی نباید حلیم بخورند؟
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی