از این دارو در فرایند بیهوشی جهت لوله گذاری تراشه و شل کردن عضلات اسکلتی برای تسهیل جراحی و همچنین تهویه مکانیکی بیمار استفاده می‌شود. 

سیس آتراکوریوم-ایرناک سیس آتراکوریوم-ایرناک سیس آتراکوریوم (با نام تجاری نیمبکس) داروی مسدود کننده عصب-عضله یا شل کننده عضلانی بوده و جز داروهای غیردپلاریزان دسته‌بندی می‌شود. از این دارو در فرایند بیهوشی جهت لوله گذاری تراشه و شل کردن عضلات اسکلتی برای تسهیل جراحی و همچنین تهویه مکانیکی بیمار استفاده می‌شود. سیس آتراکوریوم از نظر زمان اثر جز داروهای متوسط الاثر دسته‌بندی می‌شود.

سیس آتراکوریوم-ایرناک سیس آتراکوریوم-ایرناک این دارو یکی از ده ایزومر داروی آتراکوریوم است.

سیس آتراکوریوم-ایرناک سیس آتراکوریوم-ایرناک  

تاریخچه

سیس آتراکوریوم-ایرناک سیس آتراکوریوم-ایرناک این دارو توسط دانشمندان شرکت Burroughs Wellcome (که در حال حاضر قسمتی از شرکت گلاکسواسمیت‌کلاین هستند) با ترکیب کلمه آتراکوریوم و سیس نامگذاری شد به این دلیل که این مولکول یکی از سه ایزومر نوع CIS را در خود دارد. این دارو یکی از ده ایزومر داروی آتراکوریوم می‌باشد.

سیس آتراکوریوم-ایرناک سیس آتراکوریوم-ایرناک  

فارماکولوژی بالینی

سیس آتراکوریوم-ایرناک سیس آتراکوریوم-ایرناک مطالعات بر روی این دارو در پلاسمای انسانی نشان داده که سیس آتراکوریوم در PH طبیعی بدن و از طریق پدیده هافمن متابولیزه شده و لودانوزین و سایر متابولیت‌ها را تولید می‌نماید. همچنین توسط استرازهای غیر اختصاصی پلاسما هیدرولیز استری می‌شود. متابولیت‌ها هیچ گونه فعالیت بلوک کننده عصبی عضلانی ندارند. این دارو عمدتاً به صورت متابولیت از راه ادرار و صفرا دفع می‌شود. نیمه عمر دفعی این دارو ۲۰ دقیقه است.

سیس آتراکوریوم-ایرناک سیس آتراکوریوم-ایرناک  

استفاده بالینی

سیس آتراکوریوم-ایرناک سیس آتراکوریوم-ایرناک از آنجایی که متابولیزه شدن این دارو از طریق پدیده هافمن (که کاملاً مستقل از ارگانهای بدن است) انجام می‌شود بنابراین می‌توان از این دارو در بیمارانی که مشکلات کبدی یا کلیوی دارند استفاده کرد.

سیس آتراکوریوم-ایرناک سیس آتراکوریوم-ایرناک  

عوارض جانبی

سیس آتراکوریوم-ایرناک سیس آتراکوریوم-ایرناک اغلب عوارض داروهای شل کننده عصبی شبیه به یکدیگر هستند. از جمله این موارد می‌توان به افت فشارخون، برادیکاردی اشاره کرد. تنها تفاوت این دسته دارویی در شدت آزاد سازی هیستامین و اثرات جانبی قلبی عروقی می‌باشد که این عوارض در مورد سیس آتراکوریوم به ندرت رخ می‌دهد.

(1 رای)
بازدید : 299 بار
سیس آتراکوریوم - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی