هیدروکسید آلومینیوم(Aluminium Hydroxide) برای درمان علامتی سوزش معده ناشی از ترشح اسید، سوء هاضمه و جهت جلوگیری از تشکیل سنگهای ادراری فسفاته برای کاهش فسفات خون استفاده می گردد.

الومینیوم هیدروکساید | میزان مصرف و عوارض آلومینیم هیدروکسید در ایرناک الومینیوم هیدروکساید | میزان مصرف و عوارض آلومینیم هیدروکسید در ایرناک هیدروکسید آلومینیوم برای درمان علامتی سوزش معده ناشی از ترشح اسید، سوء هاضمه ناشی از اسید و ترش کردن، جلوگیری از عوارض برگشت محتویات معده به مری و همچنین جهت جلوگیری از تشکیل سنگهای ادراری فسفاته برای کاهش فسفات خون استفاده می گردد.

به عنوان ضد اسید، این دارو اسید معده را خنثی می نماید ولی به طور مستقیم روی تولید اسید تاثیری ندارد. هیدروکسید آلومینیوم موجود در این فرآورده با یون فسفات در روده پیوند یافته و فسفات آلومینیوم نامحلول تشکیل می دهد که از راه مدفوع دفع می گردد. بنابراین فسفات سرم و ادرار را کاهش می دهد.

مقادیر کمی از آلومینیوم موجود در این فرآورده جذب می گردد. اثر این دارو در صورت مصرف قبل از غذا به عنوان ضد اسید 60-20 دقیقه و یک ساعت در صورت مصرف بعداز غذا تا سه ساعت باقی می ماند. دفع این دارو از راه مدفوع و در صورت جذب از طریق کلیه صورت می گیرد.

 

اشکال دارویی

شربت ، قرص

 

موارد مصرف آلومینیوم هیدروکساید

هيدروكسيد آلومينيوم براي درمان علامتي سوزش معده ناشي از ترشح اسيد، سوء هاضمه ناشي از اسيد و ترش كردن، جلوگيري از عوارض برگشت محتويات معده به مري و همچنين جهت جلوگيري از تشكيل سنگهاي ادراري فسفاته براي كاهش فسفات خون استفاده مي گردد.

 

مکانیسم اثر آلومینیوم هیدروکساید

به عنوان ضد اسيد، اين دارو اسيد معده را خنثي مي نمايد ولي به طور مستقيم روي توليد اسيد تاثيري ندارد. هيدروكسيد آلومينيوم موجود در اين فرآورده با يون فسفات در روده پيوند يافته و فسفات آلومينيوم نامحلول تشكيل مي دهد كه از راه مدفوع دفع مي گردد. بنابراين فسفات سرم و ادرار را كاهش مي دهد.

 

فارماکوکینتیک آلومینیوم هیدروکساید

مقادير كمي از آلومينيوم موجود در اين فرآورده جذب مي گردد. اثر اين دارو در صورت مصرف قبل از غذا به عنوان ضد اسيد 60-20 دقيقه و يك ساعت در صورت مصرف بعداز غذا تا سه ساعت باقي مي ماند. دفع اين دارو از راه مدفوع و در صورت جذب از طريق كليه صورت مي گيرد.

 

منع مصرف آلومینیوم هیدروکساید

اين دارو در صورت وجود كمي فسفات خون، انسداد روده و پورفيريا نبايد مصرف شود.

 

عوارض جانبی آلومینیوم هیدروکساید

در صورت مصرف طولاني مدت اين دارو در بيماران با نارسايي مزمن كليه ممكن است ايجاد تغييرات خلقي و رواني كند. با مصرف طولاني مدت ممكن است باعث ايجاد يبوست، درد استخواني ناشي از تخليه فسفات، كاهش اشتها، كاهش غير عادي وزن و سفيد شدن مدفوع گردد.

 

تداخلات دارویی آلومینیوم هیدروکساید

اين دارو زماني كه همزمان با بسياري از داروها مصرف گردد، مي تواند در جذب آنها مداخله پيدا كند و بنابراين بايد از لحاظ مقدار مصرف و زمان مصرف مورد دقت بيشتري قرار گيرد. از جمله اين داروها مي توان از كينيدين، داروهاي ضدانعقاد خوراكي، تركيبات ضد ديسكينزي، رانيتيدين، گليكوزيدهاي ديژيتال، ايزونيازيد، كتوكونازول، فنوتيازين ها، ويتامين A تتراسايكلين ها، تيوگزانتين ها و فلوئور سديم نام برد.

به طور كلي بايد به بيمار توصيه نمود از مصرف داروها طي 2-1 ساعت پس از مصرف آنتاسيدها خودداري كنند.

 

هشدار ها آلومینیوم هیدروکساید

1. در موارد زير اين دارو با احتياط مصرف شود: بيماري آلزايمر، وجود علايم آپانديسيت، يبوست، انسداد مجراي معده- روده، هموروئيد و عيب كار كليه.

2. ظرفيت خنثي سازي اسيد در مورد هيدروكسيد آلومينيوم در مقايسه با ضد اسيدهاي حاوي منيزيم كمتر است.

3. در صورت مصرف طولاني مدت به خصوص در بيماران با شكستگي استخوان بايد رژيم جبران كننده فسفات داده شود.

 

توصیه های دارویی آلومینیوم هیدروکساید

1. براي درمان زخم هاي گوارشي، بهترين اثر دارو زماني خواهد بود كه 3-1 ساعت بعد از غذا و يا هنگام خواب مصرف شود.

2. سوسپانسيون را قبل از مصرف بايد تكان داد و قرص را به خوبي جويد.

3. احتمال بروز يبوست با مصرف اين دارو وجود دارد كه مي توان با استفاده از فيبرهاي غذايي ميزان آن را كاهش داد.

 

دارو های هم گروه آلومینیوم هیدروکساید
 • Bismuth Salts
 • Diphenoxylate
 • Lactobacillus Species
 • Loperamide
 • Lactobacillus gassery+Bifidobacterium longum+Bifidobacterium bifidum
 • Bifidobacterium bifidum+ Lactobacillus acidophilus+ Bifidobacterium longum
 • Bifidobacterium lactis+ Bifidobacterium bifidum+ Lactobacillus acidophilus+ Lactobacillus rhamnosus
 • Lactobacillus casei+L.Acidophilus+Lactobacillus rhamnosus+Lactobacillus Bulgarigus+Bifidobacterium Breve+Bifidobacterium longum+Streptococus Thermophilus
 • Lactobacillus fermentum+Lactobacillus acidophilus+Lactobacillus plantarum+Lactobacillus gasseri
 • Lactobacillus Casei V.rhamnosus Doderlein
 • Lactobacillus casei+L.Acidophilus+Lactobacillus infantis+Lactobacillus rhamnosus+Lactobacillus Bulgarigus+Bifidobacterium Breve+Streptococus Thermophilus
 • Lactobacillus gasseri+ Lactobacillus rhamnosus
 • Lactobacillus reuteri+Lactobacillus rhamnosus+bifidobacterium infantis
 • Lactobacillus rhamnosus+Lactobacillus acidophilus+Lactobacillus plantarum+Lactobacillus gasseri

 دارویاب

بازدید : 247 بار
(0 رای)

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی