آلوپورینول (به نام زیلوریک Zyloric هم شناخته می‌شود) در درمان نقرس، عود سنگهای کلیوی اگزالات کلسیم، جلوگیری از نفروپاتی اسیداوریکی در هنگام شیمی درمانی کاربرد دارد.

موارد مصرف الوپورینول

آلوپورینول | میزان مصرف و عوارض آلوپورینول در ایرناک آلوپورینول | میزان مصرف و عوارض آلوپورینول در ایرناک آلوپورينول براي پيشگيري از نقرس و سنگهاي كليوي با منشا اسيد اوريك تجويز مي شود.

 

مکانیسم اثر الوپورینول

اين دارو با مهار آنزيم گزانتين اكسيداز تولي اسيد اوريك را كاهش مي دهد. با كاهش غلظت سرمي و ادراري اسيد اوريك، رسوب اورات كاهش مي يابد و از بروز يا پيشرفت آتريت نقرسي و نفوپاتي ناشي از اسيد اويك جلوگيري مي كند.

 

فارماکوکینتیک الوپورینول

از راه خوراكي 80 درصد دارو جذب مي شود. آلوپورينول شبيه اسيد اوريك توسط آنزيم گزانتين اكسيداز متابوليزه مي شود كه متابوليت آن (آلوزانتين ) خود مهار كننده آنزيم بوده داراي نيمه عمري طولاني است. حدود 70 درصد دارو در اولين عبور از كبد به متابوليت فعال آن تبديل مي شود. نيمه عمر آلوپورينول 3-1 ساعت و نيمه عمر متابوليت آن به طور متوسط حدود 15 ساعت است. دفع آلوپورينول كليوي است.

 

منع مصرف الوپورینول

اين دارو براي درمان حمله نقرسي و زيادي بدون علامت اسيد اوريك خون نبايد مصرف شود.

 

عوارض جانبی الوپورینول

بثورات جلدي، اختلالات گوارشي، ندرتاً سرگيجه، سردرد، خواب آلودگي، اختلال چشايي، زيادي فشار خون، ريزش مو، سميت كبدي، پارستزي و نوروپاتي، علائم شبه سندرم استيون- جانسون از عوارض جانبي دارو هستند.

 

تداخلات دارویی الوپورینول

در مصرف همزمان اين دارو با كاپتوپريل، خطر مسموميت با كاپتوپريل به خصوص در صورت نارسايي كليوي، افزايش مي يابد. اثر وارفارين و نيز غلظت پلاسمايي سيكلوسپورين در مصرف همزمان با اين دارو، احتمالاً افزايش مي يابند. مصرف همزمان آلوپورينول با آزاتيوپرين و مركاپتوپورين، موجب افزايش اثرات و سميت اين دارو مي گردد.

 

هشدار ها الوپورینول

1. درمان با آلوپورينول هنگامي شروع مي شود كه حمله حاد نقرسي خاتمه يافته است.

2. در نارسايي كبد و كليه با احتياط مصرف شود.

 

توصیه های دارویی الوپورینول

1. در صورت بروز بثورات جلدي، مصرف دارو قطع مي شود. اگر بثورات خفيف بودند مي توان با احتياط مصرف دارو را دوباره شروع كرد ولي اگر با مصرف مجدد دارو بثورات جلدي بروز كرد، بلافاصله مصرف دارو قطع شود.

2. تا حداقل يكماه پس از تصحيح زيادي اسيداوريك خون بايد كلشي سين يا NSAIDs (به غير از اسيداستيل ساليسيليك و ساليسيلات ها ) براي پيشگيري از حملات آرتريتي تجويز شود.

3. در طول مصرف اين دارو بايد مايعات به ميزان كافي ( 2 ليتر در روز ) مصرف شود.

4. در بيماران سرطاني در صورتي كه مصرف آلوپورينول مورد نياز باشد، بايد قبل از تجويز داروي ضدسرطان، مصرف آلوپورينول آغاز شود.

5. در صورت مصرف همزمان آلوپورينول با مركاپتوپورين يا آزاتيوپرين، توصيه مي شود كه مقدار مصرف آزاتيوپرين و مركاپتوپورين به 3/1 تا 4/1 مقدار مصرف معمول كاهش داده شود.

 

دارو های هم گروه الوپورینول
  • Colchicine
  • Febuxostat
  • Pegloticase

12 نکته درباره « آلوپورينول »

1 آلوپورينول يکي از داروهاي پرمصرف در درمان نقرس است که در قرص‌هاي 100 ميلي‌گرمي در داروخانه‌ها و با تجويز پزشک به فروش مي‌رسد.

2 سازوکار داروي آلوپورينول در بدن،‌ مهار آنزيم گزانتين اکسيداز و کاهش توليد اسيداوريک در بدن است.

3 از آلوپورينول در مواردي همچون افزايش اسيد اوريک خون و هنگام بروز سنگ‌هاي اگزالات کلسيمي نيز استفاده مي‌شود.

4 ميزان مصرف اين دارو در بيماري نقرس و در بزرگسالان 200 تا 600 ميلي‌گرم است که مقدار آن با توجه به شدت بيماري توصيه مي‌شود. همچنين اين دارو در کودکان 6 تا 10 سال 300 ميلي‌گرم و در کودکان زير شش سال، 150 ميلي‌گرم روزانه تجويز مي‌شود.

5 داروي آلوپورينول نيز مشابه داروهاي ديگر داراي عوارض جانبي است. اين عوارض دستگاه عصبي مرکزي، گوارشي، خوني، گوش و حلق و بيني و پوستي را در برمي‌گيرد.

6 از داروي آلوپورينول در حساسيت‌هاي مفرط استفاده نمي‌شود اما در زنان باردار، دوران شيردهي و در بيماران کليوي و کبدي با احتياط مي‌توان از اين دارو استفاده کرد.

7 به مصرف‌کنندگان اين دارو توصيه مي‌شود ميزان اسيداوريک خون خود را هر دو هفته يک بار کنترل کنند. ميزان اسيداوريک بايد 6 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر باشد.

8 مصرف قرص آلوپورينول همراه غذا در بيماران مبتلا به نقرس از بروز علايم گوارشي جلوگيري مي‌کند. همچنين پرهيز از مصرف گوشت قرمز، ساردين، ماهي آزاد و حبوبات تاثير اين دارو در بدن را افزايش مي‌دهد.

9 در صورت مصرف داروي آلوپورينول و بروز ضايعات جلدي، بي‌حالي، تب يا درد مصرف دارو را قطع کنيد.

10 پس از مصرف آلوپورينول، به علت ايجاد خواب‌آلودگي و سرگيجه از کارهايي که نياز به تمرکز دارد، خودداري کنيد.

11 به علت امکان ايجاد سنگ کليه، مصرف هم‌زمان ويتامين C و آلوپورينول توصيه نمي‌شود. اين دارو همچنين با آموکسي‌سيلين و آمپي سيلين تداخل دارويي دارد.

12 شروع اثر داروي آلوپورينول 24 تا 48 ساعت پس از مصرف آغاز مي‌شود اما اوج اثر اين دارو 2 تا 6 ساعت بعد است. اين دارو از طريق کليه دفع مي‌شود.


دارویاب

بازدید : 4,641 بار
آلوپورینول | میزان مصرف و عوارض آلوپورینول
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی