آتورواستاتین دارویی از دسته ی استاتین ها می باشد که کلسترول خون را با مهار کردن آنزیم های سازنده ی کلسترول کاهش می دهد.

آتورواستاتین (Atorvastatin)

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک آتورواستاتین (Atorvastatin) یا لیپیتور (Lipitor) عنوان کاهش دهنده کلسترول بد خون تجویز میشود . هرچند تاثیر اصلی آتورواستاتین در کاهش کلسترول خون است ولی به میزان کمتری تری گلیسرید خون را نیز کاهش می دهد

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک مانند بقیه استاتینها با مهار آنزیم HMG COA ردوکتاز در کبد عمل می کند. HMG COA در بیوسنتز کلسترول نقش اساسی دارد

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک آتورواستاتین به سرعت از طریق مجرای گوارش جذب می‌شود. فراهمی زیستی مطلق دارو حدود ۱۲% است.پیوند دارو به پروتئین بسیار زیاد است. این دارو دارای متابولیسم کبدی و خارج کبدی است. متابولیت‌های فعال دارو مسئول ایجاد حدود ۷۰% از اثر مهارکنندگیHMG-COA ردوکتاز می‌باشد. نیمه عمر دارو حدود ۱۴ ساعت بوده وعمدتاً از طریق مدفوع دفع می‌شود.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک آتورواستاتین یکی از داروهای درمانی چربی خون بالا می باشد. در واقع این دارو سطح چربی بد در خون را کاهش می دهد و به همین دلیل خطر ابتلا به برخی بیماری ها از جمله سکته قلبی را کاهش می دهد.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک تورواستاتین برای درمان کلسترول بالا استفاده می شود و خطر ابتلا به سکته مغزی, حمله قلبی, و یا عوارض قلبی در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲, بیماری عروق کرونر قلب و یا دیگر عوامل خطر کاهش می دهد. این دارو برای درمان بیماری بزرگسالان و کودکان بالای ۱۰ سال تجویز می شود. آتورواستاتین میزان تولید کلسترول توسط کبد را کاهش می دهد.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک برای اثربخشی بیشتر این دارو, توصیه می شود از رژیم غذایی سالم و کم کلسترول و کم چربی استفاده شود. به علاوه ورزش کردن, درمان چاقی و کاهش وزن و ترک سیگار می توانند نقش موثری در درمان چربی خون با این دارو داشته باشند. این دارو به شکل قرص موجود است.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک  

عوارض جانبی و مواد منع مصرف آتورواستاتین (Atorvastatin) یا لیپیتور (Lipitor)

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک این دارو نباید جهت درمان چربی خون زنان باردار و شیرده و افراد مبتلا به بیماری های کبدی تجویز شود.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قبل از مصرف این دارو, در صورت حساسیت به آن, از مصرف آتورواستاتین اجتناب کنید.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک همچنین در صورت داشتن علائمی از قبیل درد و ضعف عضلانی, سابقه بیماری های کبدی و کلیوی و سکته مغزی و بیماری های تیروئید قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک در واقع آتورواستاتین می تواند موجب تجزیه بافت های عضلانی اسکلتی شده که منجر به نارسایی کلیه می شود.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک احتمال رخ دادن این شرایط برای افراد پیرتر و کسانی که به بیماری کلیوی و کم کاری تیروئید مبتلا هستند, بیشتر است.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک مصرف این دارو توسط زنان باردار, ممکن است به جنین آسیب وارد کرده و موجب نقص او پس از تولد شود.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک بنابراین به زنان باردار توصیه می شود به هیچ عنوان از این دارو استفاده نکنند.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک به علاوه مصرف این دارو برای زنان شیرده, ممنوع است چرا که آتورواستاتین به شیر مادر منتقل می شود و در صورت تغذیه کودک با شیر مادر, به او آسیب وارد می کند.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک یکی از شایع ترین عوارض جانبی آتورواستاتین, ایجاد واکنش های آلرژی است. در صورت بروز علائمی از قبیل کهیر، مشکل تنفسی، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو سریعا به پزشک مراجعه شود. از آن جایی که در برخی موارد آتورواستاتین موجب تجزیه بافت های عضلانی استخوانی می شود, در صورت مشاهده علائمی مانند درد عضلانی غیر قابل طبیعی, حساسیت به لمس, احساس ضعف همراه با تب, خستگی غیر طبیعی و تیرگی ادرار, باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک  

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک برخی دیگر از عوارض جانبی آتورواستاتین عبارت است از:

  • مشکلات کلیوی - کم شدن ادرار, ایجاد اختلال در ادرار کردن, ورم پاها و یا مچ پا, احساس خستگی و یا تنگی نفس.
  •  مشکلات کبدی- حالت تهوع, ایجاد درد در بالای معده, خارش, احساس خستگی, از دست دادن اشتها, تیره شدن ادرار, زردی پوست و چشم
  • علائم سکته مغزی- بی حسی ناگهانی و یا احساس ضعف شدید به خصوص در یک طرف بدن, سردردهای شدید ناگهانی, لکنت زبان, مشکلات بینایی و یا تعادل.

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک  

شایع ترین عوارض جانبی آتورواستاتین

  • درد مفاصل و یا عضلات
  • اسهال یا یبوست
  • ناراحتی های معده
  • ایجاد گاز و نفخ معده
  • سوزش سر دل
  • سردرد

قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک قرص آتورواستاتین برای چیست؟ / مواردمصرف و عوارض آتورواستاتین-ایرناک  از آن جایی که آتورواستاتین ممکن است به کبد و ماهیچه ها آسیب وارد سازد, در شروع درمان با این دارو توصیه می شود آزمایش های کبدی انجام شود و در طول درمان و پس از آن نیز این آزمایش ها تکرار شوند تا از سلامت کبد اطمینان حاصل شود.


منبع : جستجوگر ایرناک

(0 رای)
بازدید : 531 بار

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی