آمودیاکین (به انگلیسی: Amodiaquine) داوریی است که بصورت قرص های ۲۰۰میلی گرمی و برای درمان مالاریای ناشی از پلاسمودیوم ویواکس، پلاسمودیوم مالاریه، پلاسمودیوم اووال، پلاسمودیوم فالسیپاروم مصرف میشود.

آمودیاکین | موارد مصرف وعوارض آمودیاکین در ایرناک آمودیاکین | موارد مصرف وعوارض آمودیاکین در ایرناک آمودیاکین برای اولین بار در سال 1948 ساخته شد. این دارو در فهرست دارویی های ضروری سازمان بهداشت جهانی است و از داروهای موثر و ایمن مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی هستند.در حالی که در ایالات متحده موجود نیست، از این دارو به طور گسترده در آفریقا در دسترس است.

 

اشکال دارویی

بصورت قرص های ۲۰۰میلی گرمی

 

مصرف

در بالغین ابتدا ۶۰۰میلی گرم از راه دهان(PO)، سپس ۶ ساعت بعد ۲۰۰ میلی گرم و برای ۲ روز بعدی ۴۰۰ میلی گرم در هر روز.

در اطفال ابتدا ۶ تا ۷میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن از راه PO و سپس ۶ ساعت بعد ۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن و برای ۲ روز بعدی ۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در هر روز.

 

موارد منع مصرف 

حساسیت مفرط نسبت به دارو.

 

عوارض جانبی

عوارض جانبی آمودیاکین به طور کلی جزئی و متوسط ​​است و شبیه به کلروکین است.

از عوارض جانبی مصرف آمودیاکین میتوان از سردرد، تشنج، سرگیجه، هیپوتانسیون، خارش، تاری دید، تهوع، اسهال، استفراغ، ترومبوسیتوپنی، آنمی، هپاتیت، اتوتوکسیسیتی نام برد.

بازدید : 257 بار
(0 رای)

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی