اگر کودک شما مبتلا به شپش شد بدانید که بدترین اتفاق عالم برای او رخ نداده است و مهم ترین نکته آن است که در این خصوص والدین ترس بخود راه ندهند .

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک شپش حشره ای است که زندگی انگلی دارد و از خون انسان تغذیه می نماید . بزاق شپش حاوی مواد ضدانعقادی است که از لخته شدن خون جلوگیری کرده و خارش شدیدی را موجب می شود . در واقع شپش نمی پرد و نمی جهد بلکه حرکت لغزشی دارد . شپش ماده تا ۳۰ روز زندگی می کند و رنگ آن بین خاکستری تا قرمز متغیر است . تخم های شپش ماده کوچک بوده و به ساقه مو چسبندگی پیدا می کند

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک شپش در آب زنده نمی ماند زیرا از طریق سوراخ های کوچکی که در اطراف بدنش بنام اسپیراکل دارد تنفس می کند بهمین دلیل در مناطقی مثل استخر قادر به فعالیت نیست و از طریق شنا و استخر منتقل نمی شود .

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک اگر کودک شما مبتلا به شپش شد بدانید که بدترین اتفاق عالم برای او رخ نداده است و مهم ترین نکته آن است که در این خصوص والدین ترس بخود راه ندهند . البته شپش اگر برای مدتی بدون درمان بماند می تواند مشکلاتی برای سلامتی فرد و دیگران ایجاد کند .

راههای انتقال :

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ۱ – از طریق تماس مستقیم افراد سالم با افراد آلوده

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ۲ – از طریق تماس غیرمستقیم بصورت استفاده از وسائل شخصی آلوده « لباسها ، پتو ، ملحفه ، شانه ،‌کلاه ، روسری و … )

علائم :

۱ – علائم ابتلا به شپش سر :

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک الف ) خارش شدید

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ب ) التهاب و تورم در ناحیه ریشه مو بدلیل خاراندن شدید

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ج ) بزرگ و حساس شدن غدد لنفاوی پشت گوش و پشت سر و گردن

۲- علائم ابتلا به شپش بدن

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک الف ) خارش شدید

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ب ) ضخیم شدن پوست

۳ – علائم ابتلا به شپش عانه :

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک الف ) خارش غیر قابل تحمل در ناحیه عانه

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ب ) لکه های آبی رنگ

عوارض ابتلا به شپش :

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ۱ – خارش شدید در سطح بدن بدلیل تلقیح ماده بزاقی به پوست فرد مبتلا .

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ۲ – عفونت ثانویه مثل زرد زخم که در اثر خاراندن شدید پوست رخ می دهد .

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ۳ – عوارضی دیگر :

خستگی عمومی

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک افسردگی و پریشانی روانی و بیخوابی

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ضایعات پوستی بصورت بثورات ریز قرمز رنگ

راههای مبارزه :

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ۱ – درمان مناسب فرد و سایر افراد خانواده بطور همزمان طبق دستورهای مراکز بهداشتی درمانی

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ۲ – اطو کردن لباسها ( بخصوص درزهای لباس )

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ۳ – جوشاندن کلیه وسایل شخصی آلوده ( حوله ، ملحفه ، لباسهای زیر و رو و … ) در آب جوش به مدت حداقل نیم ساعت ( در مورد شپش تن )

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ۴ – شستشوی منظم ویا پودرپاشی وسائل خواب و سایر وسایلی که قابل شستشو نبوده یا شستشوی آنها مشکل می باشد .

علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک علائم ابتلا به شپش سر و بدن-ایرناک ۵ – استفاده از داروهای ضد شپش ( از جمله شامپو و لوسیون گامابنزن ، شامپو و لوسیون پرمترین در صورت دسترسی و طبق دستور پزشک )

منبع: سايت پزشكان

(1 رای)
بازدید : 2059 بار
علائم ابتلا به شپش سر و بدن - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی