در ادامه با معرفی بیماری آبسه دور لوزه یا آبسه پره تونسیلار به انگلیسی Peritonsillar abscess و علایم و نشانه ها به همراه معرفی روشهای درمان و راههای تشخیص و عوارض آن با شما در ایرناک خواهیم بود.

آبسه پره تونسیلار | علایم و روشهای درمان آبسه پره تونسیلار در ایرناک آبسه پره تونسیلار | علایم و روشهای درمان آبسه پره تونسیلار در ایرناک آبسه دور لوزه ( PTA ) ، تجمع عفونت در پشت لوزه است .

علائم بیماری عبارتست از تب ، درد گلو ، مشکل افتادن دهان و تغییر در صدای.

درد در یک سمت معمولا بدتر است. عوارض ممکن است شامل انسداد راه هوایی یا پنومونیت آسپیراسیون باشد.

آبسه پره تونسیلار معمولا به علت عفونت توسط تعدادی از انواع باکتری ها رخ میدهد . اغلب به دنبال فرنژیت استرپتوکوک است . این عارضه معمولا در افرادی که لوزه‌برداری را انجام داده اند رخ نمی دهد . تشخیص آن معمولا بر اساس علائم است.تصویربرداری پزشکی ممکن است برای رفع عوارض انجام شود.

درمان با از بین بردن عفونت ، آنتی بیوتیک ، مایعات کافی و داروهای ضد درد انجام میگیرد .استروئیدها نیز ممکن است مفید باشد.بستری شدن در بیمارستان به طور کلی مورد نیاز نیست.

در ایالات متحده حدود 3 نفر در هر 10،000 نفر در سال گرفتار این بیماری میشود.این بیماری در بزرگسالان جوان شایع تر است.

 

علائم و نشانه ها

برخلاف تاندونولیت ، که در کودکان شایع تر است ، آبسه پره تونسیلار دارای محدوده سنی بیشتر از کودکان تا بزرگسالان است. علائم دو تا هشت روز قبل از تشکیل آبسه نمایان می شود . گلو درد به تدریج در یک طرف تشدید و درد در هنگام بلع ( odynophagia ) معمولا اولین علامت هستند. همانطور که آبسه تولید می شود ، درد مداوم در ناحیه پراتونسلیار ، تب ، احساس ناخوشایند عمومی ، سردرد و اختلالات صوتی به نام "صدای گرم سیب زمینی" ممکن است ظاهر شود. درد گردن در ارتباط با غدد لنفاوی نازک، متورم ، درد گوش و نفس نفس زدن هم رایج هستند. در حالی که این علائم ممکن است در ظاهر تاندونولیت باشد، PTA باید به طور خاص مورد بررسی قرار گیرد، اگر توانایی باز کردن دهان ( trismus ) محدود باشد.

نشانه های فیزیکی آبسه پره تونسیلار عبارتند از قرمزی و تورم در ناحیه و اطراف آسیب دیده و تورم گره های لنفاوی جودوالستیک .

PTA معمولا به عنوان یک عارضه از یک قسمت درمان نشده یا به طور جزئی درمان شده از تنگیالیت حاد بوجود می آید. عفونت، در این موارد، به ناحیه پراتنسلیار گسترش می یابد (پراتانسیلیت). این منطقه حاوی بافت همبند است و از این رو حساس به تشکیل آبسه است. هر دو باکتری هوازی و بی هوازی می توانند علت ایجاد این بیماری باشند . پاتوژن های هوازی معمولا شامل استرپتوکوک ، استافیلوکوک و هموفیلوس می شوند .

شایع ترین گونه های بی هوازی عبارتند از Fusobacterium necrophorum ، Peptostreptococcus ، گونه Prevotella و Bacteroides .

 

تشخیص

تشخیص معمولا بر اساس علائم است.تصویربرداری پزشکی ممکن است برای رفع عوارض انجام شود.تصویربرداری پزشکی ممکن است شامل سی تی اسکن یا MRI باشد.

 

درمان

درمان با از بین بردن عفونت ، آنتی بیوتیک ، مایعات کافی و داروهای ضد درد انجام میگیرد .استروئیدها نیز ممکن است مفید باشد.بستری شدن در بیمارستان به طور کلی مورد نیاز نیست.

 

دارو

عفونت اغلب مقاوم به پنيسيلين است.تعدادی از گزینه های آنتی بیوتیک شامل آموکسی سیلین / کلوولانات ، کلیندامایسین یا مترونیدازول در ترکیب با بنزیل پنی سیلین (پنی سیلین G) یا پنی سیلین V وجود دارد .Piperacillin / tazobactam همچنین ممکن است استفاده شود.

 

جراحی

توپ را می توان با روش های متعددی از جمله آسپیراسیون سوزن ، برش و زهکشی و تنزیلکتومی حذف کرد . درمان می تواند در حالت بیهوشی انجام گیرد ، بیهوشی معمولا برای کودکان و یا بیماران مضطرب انجام میگیرد. اگر بیمار دارای آبسه های پریتونسلیار تکراری یا سابقه تونسیالیت باشد، تونسیلکتومی می تواند نشان داده شود. برای بیماران مبتلا به اولین آبسه پریتونسلیال، اکثر جراحان ENT ترجیح می دهند قبل از توصیف تنزیلکتومی، "منتظر و رعایت" شوند.

 


ایرناک

بازدید : 9,613 بار
(7 رای)
آبسه پره تونسیلار | علایم و روشهای درمان آبسه پره تونسیلار4.5 out of 5
8 votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی