سیبو یکی از بیماری های آزاردهنده گوارشی است که با دردهای شکمی ، نفخ ، اسهال و استفراغ شدید همراه است.

12 تا از نشانه های داشتن بیماری سیبو و راه هایی برای کاهش علائم آن بدون دارو

بیماری سیبو | علائم و روشهای درمان بیماری سیبو در ایرناک بیماری سیبو | علائم و روشهای درمان بیماری سیبو در ایرناک شاید تا به حال حتی نام بیماری سیبو رو هم نشنیده باشید ، مشکلی که دستگاه گوارش را دچار مشکل می سازد و در ادامه این بخش از سلامت ایرناک به توضیحات کاملی برای شناخت کامل آن خواهیم پرداخت .

اگر شما متوجه شد که بعد از خوردن غذا بلافاصله دچار حالت های بد و تازه ای می شوید، هیچ تردیدی وجود ندارد که شما با مسائل گوارشی روبه رو هستید و به 70 میلیون آمریکایی دیگر که دچار این مشکل هستند،و در تلاشند که سیستم های خود را دوباره کنترل کنند،پیوسته اید ، خوشبختانه شما میتوانید مقداری زیادی از سلامت روده خود را باز گردانید و نفخ را کاهش دهید.

بیماری سیبو SIBO چیست؟

رشد بیش از اندازه باکتری ها روده کوچک است،باکتری ها همه جا هستند و به دو نوع خوب و بد تقسیم بندی می شوند. مثل باکتری هایی که در لبنیات پروبیوتیک وجود دارد و از نوع باکتری های خوب هستند.در بدن هم باکتری های مفید حضورشان برای کارکرد ارگان بهخصوص دستگاه گوارش ضروری است. در مورد بیماری SIBO به شکل خود باکتری نیست.در واقع باکتری مضری نیست.بلکه دلیل این است که یا باکتری ها خیلی زیاد می شوند و یا در دستگاه گوارش در جای درست خود قرار نمیگیرند.

درمان گیاهی سیبو

علائم بیماری سیبو

یک بیماری آزار دهنده گوارشی و درمان ساده

در روده کوچک،تعداد باکتری ها معمولا زیاد نیست همین تعداد کم باکتری ،کارهای اصلی مانند جذب مواد مغذی و جلوگیری از تخمیر بیش از اندازه غذاها را انجام میدهند ولی وقتی تعداد باکتری ها خیلی زیاد شود، مانع از انجام درست عملکردشان در روده کوچک می شوند.

تحقیقات نشان می دهد که علت SIBO در هر فردی، به طور قابل توجهی متفاوت است ، از آنجای که SIBO می تواند به روده ی خود آسیب برساند ، گاهی اوقات ذرات غذای ممکن است به جریان خون و سایر قسمت های بدن شما منتقل شوند ، که به طور بالقوه موجب پاسخ ایمنی می شود که می تواند موجب آلرژی های غذایی شود.

 

آلرژی

ارتباط آلرژی غذایی و بیماری سیبو

آیا SIBO باعث مشکلات دیگر بهداشتی می شود؟ عوارض بیماری سیبو چیست؟

شواهد نشان می دهد که SIBO با انواع شرایط بهداشتی مرتبط است، از جمله سندروم روده تحریک پذیر، بیماری های التهاب روده و دیگر موارد می باشد. همچنین SIBO یک نشانه ی رایج در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ، بیمارب چربی کبد و سیروز کبد می باشد ، تصادفی نیست که نشانه های اصلی SIBO و IBS یکسان هستند.

بررسی تفاوت بین بیماری سیبو و آی بی اس

در سندروم روده ی تحریک پذیر یا همان IBS ، شخص معمولا دردهای شکمی دارد و به صورت دوره ای بروز می کند. ولی در عکس برداری ها علائمی از التهاب دیده نمی شود معمولا این دو بیماری در 60 درصد افراد به طور همزمان وجود دارد. به همین دلیل در بیشتر موارد به دلیل علائم مشابه با هم اشتباه می شوند. در بیماری SIBO که طی سالهای اخیر، تحقیقات خوبی روی آن انجام شده است، به دلیل تجمع زیاد باکتری با مشکلاتی مثل چسبندگی روده ، انسداد و یا دیابت دیده می شود در صورتی که در سندروم روده تحریک پذیر این علائم وجود ندارد.

افرادی که به SIBO مبتلا هستند ، شدت بیماریشان بیشتر و گاهی همراه با اسهال و گاهی با یبوست همراه است ؛ علائمی مثل نفخ، درد های شکمی و بادگلو هم در SIBO خیلی بیشتر و شدیدتر از سندروم روده تحریک پذیر است.

 

تفاوت سیبو با آی بی اس

عوارض بیماری سیبو چیست؟

نشانه های بیماری سیبو

12 نشانه ای که نشان می دهد شما مبتلا به بیماری سیبو SIBO هستید:

  1. نفخ زیاد، ورم شکم و باد گلو
  2. یبوست یا اسهال به طور متناوب
  3. درد مکرر شکم و گرفتگی
  4. عدم تحمل ناگهانی مواد غذایی مانند(گلوتن، لاکتوز یا فروکتوز)
  5. اختلالات گوارشی
  6. بیماری های مزمن، مانند:دیابت یا بیماری های خود ایمنی
  7. کاهش قابل توجه وزن( در موارد شدید)
  8. خستگی جسمی و فکری
  9. مشکلات پوستی، مانند:روتسا
  10. به سختی حمام رفتن به طور متناوب که از نشانه های کمبود ویتامین یا مواد معدنی هم می باشد.

سیبو چیست

راه های نشخیص بیماری سیبو چیست؟

نحوه تشخیص بیماری سیبو :

با توجه به عواقب این وضعیت ، هیچ آزمایش واحد و مشخصی برای تشخیص آن وجود ندارد .

برای درمان بیماری سیبو چه کارهایی را می توان انجام داد؟

درمان دارویی بیماری سیبو

آنتی بیوتیک را انتخاب کنید:

رژیم های شدید آنتی بیوتیک اغلب طی یک برنامه ریزی مراقبت دقیق می توانند سطح SIBO را به حالت طبیعی بازگردانند آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری های ناخواسته را از بین ببرند تا دوباره روده کوچک، خود را متعادل سازد.

آنتی بیوتیک هایی مانند:Rifaximin و Neomycin یک روش درمان بسیار موثر برای درمان SIBO هستند آنتی بیوتیک ها همیشه یک راه حل مناسب برای درمان SIBO نیستند. چون بعضی از رژیم های غذایی منجر به بالا رفتن دوباره میزان بیماری می شوند اما با این حال می توانند تا 91% در روند بهبودی موثر باشند.

متاسفانه اکثر مردم این بیماری را دوباره به صورت ناخواسته رشد می دهند. اما اگر در ابتدا علل رشد آن را پیدا کنند. می توانند باکتری ها را ریشه کن کنند.

 

درمان سیبو پیشگیری از سیبو

درمان سریع بیماری گوارشی سیبو

مکمل های پروبیوتیک را مصرف کنید:

اغلب برای درمان SIBO ، افزایس سطح باکتری های مفید در بدن موثر است که از طریق مکمل های پروبیوتیک امکان پذیر می باشد.مطالعات اولیه نشان می دهد که مصرف پروبیوتیک در کاهش SIBO موثر تر از مصرف آنتی بیوتیکها به تنهایی می باشد(به ویژه هنگامی که با رژیم غذایی مخصوص همراه باشد) نشان می دهد که مصرف پروبیوتیک در کاهش SIBO موثر تر از مصرف آنتی بیوتیکها به تنهایی می باشد (به ویژه هنگامی که با رژیم غذایی مخصوص همراه باشد).

درمان گیاهی بیماری سیبو

برای بیماری سیبو داروهای گیاهی را امتحان کنید:

بسیاری از گیاهان به طور طبیعی دارای خواص ضد باکتریایی هستند.

این بدین معنا می باشد که داروهای گیاهی اغلب برای درمان SIBO استفاده می شوند.

تحقیقات نشان می دهد که روغن موی سرخ، عصاره ریشه زغال اخته، هندوانه، روغن زیتون و لیمو می توانند در کاهش باکتری های SIBO موثر باشند.

تشخیص سیبو

علت بیماری سیبو و درمان گیاهی

 

درمان سیبو با روغن زیتون

آزمایش با روغن های اسانس برای گوارش و هضم:

روغن های اسانس، مشابه گیاهان دارویی می توانند علائم SIBO را بهبود بخشند و یا حتی به صورت دائمی ریشه کن کنند.

با توجه به بررسی های پزشکی:

روغن اسانس نعناع می تواند علائم گوارشی، مانند یبوست و اسهال را کاهش دهد.

و همچنین اسانس گل میخک ، ترخون و روغن زیتون نیز موثر هستند.

بهترین درمان سیبو

ایجاد تغییرات مثبت در شیوه زندگی:

یکی از بهترین راه ها برای رفع اختلال در عملکرد سیستم گوارش شما ، ایجاد یک شیوه ی زندگی مناسب برای حفظ سلامتی می باشد.

با مدیریت استرس، تمرین زیاد و مشارکت در فعالیت های سلامتی، مانند:مدیتیشن و طب سوزنی ، می تواتد خطر ابتلا به SIBO را کاهش دهد.

بازدید : 2,991 بار
بیماری سیبو | علائم و روشهای درمان "بیماری سیبو"
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی