آرتریت تاکایاسو (به انگلیسی: Takayasu's_arteritis) یا سندرم قوس آئورت بیشتر رگهای بزرگ (عمدتاً آئورت و شاخه‌های آن و عروق اصلی ریه) را درگیر می‌کند.

التهاب عروقی تاکایاسو | علائم و روشهای درمان آرتریت تاکایاسو در ایرناک التهاب عروقی تاکایاسو | علائم و روشهای درمان آرتریت تاکایاسو در ایرناک گاه از این بیماری با نامهای granulomatous و یا large -cell یاد می‌شود تا ناهنجاری اصلی میکروسکپی (ضایعات ندولی کوچکی که در اطراف سلولهای بزرگ خاصی در دیواره رگ بوجود میآید) توصیف شود.

آرتریت تاکایاسو (Takayasu's_arteritis) یا سندرم قوس آئورت بیشتر رگهای بزرگ ( عمدتا آئورت و شاخه‌های آن و عروق اصلی ریه) را درگیر میکند ، این بیماری در ژاپن خیلی شایع است و در کشور ما نیز شیوع دارد .

 

شیوع بیماری

آرتریت تاکایاسو سومین واسکولیت شایع در کودکی (بعد از پورپورای هنوخ شوئن لاین و کاوازاکی) می‌باشد. البته بیشتر در زنان آسیایی جوان (بین ۱۵ تا ۳۰ سال) مشاهده می‌شود. دختران ۹–۸ برابر بیشتر از پسرها مبتلا می‌شوند.

این بیماری به دلیل شایع بودن در خانمها، به بیماری زنان بدون نبض نامیده می شود ، آرتریت تاکایاسو بیماری بسیار مرموزی است که تا مراحل پیشرفته علائم قابل اعتمادی ندارد .

 

علایم اصلی بیماری

علایم اولیه بیماری شامل تب، بیحالی و ضعف، کاهش وزن، درد عضلانی و مفصلی و عرق شبانه است. آنمی و افزایش شاخص‌های آزمایشگاهی التهاب مانند (ESR) نیز دیده می‌شود. هرچه التهاب رگ افزایش پیدا کند علائم کاهش خون رسانی عضو مشخص تر می‌شود. کاهش نبضهای محیطی، اختلاف فشار خون در اندامهای مختلف، وجود سوفل در محل تنگی عروق و درد شدید و ناگهانی انتهاها (لنگیدن) علایم متداول در فاز مزمن هستند. تنگ شدن شریانهای کلیه موجب افزایش فشار خون، درگیری ریه موجب درد قفسه صدری و اختلال خونرسانی به مغز موجب علایم مختلف عصبی و چشمی می‌شود. آنوریسم و پدیده رینود نیز ممکن است روی دهند.

علت این بیماری عمدتا ژنتیک است. 

 

تشخیص

بررسیهای اولتراسوند با استفاده از داپلر برای نشان دادن درگیری عروق نزدیک به قلب مفید است ولی غالباً قادر به نشان دادن درگیری رگهای محیطی تر نمی‌باشد. غالباً مشاهده کلیه رگهای اصلی توسط (pan-aortography) و در مورد رگهای ریه (pulmonary angiography) لازم است تا بتوان وسعت درگیری عروقی را ارزیابی نمود.

 

درمان

درمان با کورتیکواستروئید خوراکی (مانند پردنیزون) (با دوز بالا) و داروهای تضعیف کننده ایمنی مانند سیکلوفسفاماید است.

بازدید : 3,761 بار
التهاب عروقی تاکایاسو | علائم و روشهای درمان "آرتریت تاکایاسو"
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی