لرزش دست گاهی خیلی طبیعیست و می تواند به علت استرس و افزایش سن و سردی و گرمی هوا رخ دهد اما اگر این لرزش ادامه دار بود آن را جدی بگیرید.

لرزش دستان و هر آنچه در مورد علت لرزش دست ها باید بدانید

لرزش به صورت یک انقباض نامنظم, ریتمیک و نوسانی تعریف می شود که باعث لرزش یک یا چند قسمت بدن می شود که می تواند بر دست ها, سر, صورت, فک, لب ها, شانه ها و پاها تاثیر بگذارد.انواع لرزش دست | پیشگیری و روشهای درمان لرزش دست در جوانی در ایرناک انواع لرزش دست | پیشگیری و روشهای درمان لرزش دست در جوانی در ایرناک

گاهی ممکن است صدا نیز تحت تاثیر قرار بدهد اما لرزش دست رایج ترین شکل لرزش است. چنانچه در این بخش از سلامت ایرناک می خوانید لرزش یک پدیده طبیعی است، اکثر ما وقتی دستها را بالا می آوریم و جلوی خودمان نگه می داریم, کمی می لرزد که عوامل مختلفی نظیر استرس, اضطراب, کمبود خواب, سیگار کشیدن و کافئین ممکن است در این لرزش مبالغه کنند.

اگرچه لرزش معمولاً نشانه ای از اختلال پزشکی خطرناک یا تهدید کننده زندگی نیست, اما می تواند باعث خجالت و از کار انداختن برخی افراد شود و انجام کارهای روزانه را دشوارتر سازد.لرزش در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما در میان بزرگسالان و پیرها شایع است.

علت لرزش دست در جوانی چیست

لرزش دست به چه دلیلی رخ می دهد؟

انواع لرزش دست

لرزش ها به دو نوع استراحتی و کنشی یا فیزیولوژیک و پاتولوژیک (بیماری) طبقه بندی شده اند:

1. لرزش استراحتی زمانی رخ می دهند که بخش بدن متاثر از گرانش کاملاً حمایت شود و ممکن است روی دستی که بی کار است، رخ دهد. لرزش کنشی از طرف دیگر توسط انقباض ماهیچه های داوطلبانه تولید می شود. ممکن است هنگام نوشتن یا بلند کردن یک فنجان قهوه روی دهد.

2. لرزش وضعی یک نوع ارتعاش کنشی است و زمانی رخ می دهد که فرد در برابر گرانش مقاومت می کند، مانند هنگام نگه داشتن بازوها که از هم باز می شود. لرزش وضعی و لرزش کنشی و لرزش های اساسی شامل بزرگ ترین گروه لرزش ها هستند.

لرزش دست انواع دارد

لرزش دستان من از کدام نوع است؟

 

سه نوع لرزش دست پاتولوژیک وجود دارد:

الف- لرزش در حال استراحت دست:

این نوع لرزش از خصوصیات بیماری پارکینسون است که در آن انگشت شست بیمار مکرر به کف دست نزدیک و سپس دور می شود و حالتی مانند شمردن پول دارد که معمولا در هر دو دست دیده می شود.

ب- لرزش فعال دست:

این نوع لرزش در مواردی مانند پرکاری تیروئید، اضطراب، گرسنگی، کاهش قند خون، عوارض داروهایی نظیر گشاد کننده برونش ها و داروهای ضدافسردگی و مصرف مواد مخدردیده می شود و در آن وقتی بیمار دست هایش را مقابل بدنش به صورت افقی نگه می دارد ، این لرزش به خوبی نمایان می شود.

ج – لرزش دست در طی انجام کار :

در این نوع لرزش بیمار هنگام استراحت لرزشی ندارد اما هنگام تصمیم گیری برای انجام کار و در طول آن دیده می شود . مثلا هنگامی که از بیمار بخواهیم چیزی بنویسد و یا قاشق غذا را به دهان خود ببرد ، لرزش شدید در دست های او مشاهده می شود.

لرزش دست پاتولوژیک

لرزش دست شدید در حین فعالیت

دسته بندی ریشه و علل لرزش دستها

1. لرزش دست فیزولوژیکی بسیار اغراق آمیز شده:

همه آدم های معمولی, لرزش فیزیولوژیک دارند با این حال, ممکن است اغلب برای چشم غیر مسلح نامرئی باشد.لرزش فیزیولوژیکی در دستان کشیده مشهود است اما می تواند در پاها, سر, تنه, آرواره و لب ها تشخیص داده شود.

تکان های شدید فیزیولوژیکی, ممکن است ناشی از مشکلات پزشکی مانند غده تیرویید (غده تیرویید بیش فعال), داروی بی هوشی (قند خون کم), استفاده از داروهای خاص, و یا مصرف نکردن الکل, استفاده زیاد و یا کرک باشد. معمولا وقتی علت تصحیح می شود، درست می شود.

مسدود کننده های بتا که توسط عوامل مسدود کننده بتا معروف نیز شناخته می شوند, داروهایی هستند که می توانند برای کاهش دامنه لرزش در طول کارهای دستی ظریف استفاده میشوند. مسدود کننده های بتا با مسدود کردن اثرات آدرنالین و نوراپی نفرین کار می کنند. آن ها اغلب برای درمان فشار خون بالا, تپش قلب و لرزش ناشی از غده تیرویید بیش فعال مورد استفاده قرار می گیرند.

بیماری لرزش دست

لرزش دست فیزیولوژیک چیست؟

2. لرزش اساسی دست:

لرزش اساسی ضروری شایع ترین بیماری عصبی است که باعث لرزش کنشی یا وضعی می شود. همچنین شایع ترین بیماری در سراسر جهان است.شیوع این بیماری به طور محسوسی با افزایش سن افزایش می یابد و بیش از نیمی از بیماران مبتلا به لرزش اساسی سابقه خانوادگی این اختلال را دارند.لرزش اساسی به آرامی ایجاد می شود و پیش می رود.

اغلب اول در دست ها و ساعد شخص اتفاق می افتد و ممکن است در یک طرف بدن برجسته باشد و با فعالیت هدف - هدایت شده) افزایش یابد.

همانطور که در بخش سلامت ایرناک خواهیم گفت لرزش اساسی ممکن است در سر, صدا, فک, لب ها و صورت نیز تاثیر بگذارد. این می تواند شامل یک " بله - بله " یا " نه-نه " باشد. لرزش معمولا با استرس, خستگی و داروهای خاص مانند محرک های عصبی مرکزی افزایش می یابد.

همچنین ممکن است با فعالیت های خاصی مانند نگهداری قاشق یا فنجان افزایش یابد و جالب است که اغلب یک درجه کنترل داوطلبانه وجود دارد. بنابراین, لرزش ممکن است با انجام کارهای دستی ماهر سرکوب شود.

لرزش اساسی یک اختلال است و تهدید کننده زندگی نیست و استراحت, مسدود کننده های و بتا و پریمیدون لرزش را کاهش, و الکل لرزش را افزایش می دهد.پریمیدون و پروپرانول به عنوان سنگ اصلی درمان پزشکی لرزش ها ضروری هستند. این داروها در حدود 50-70 درصد از بیماران بالینی را بهبود می دهند.

چرا دستم می لرزد؟

علل اختلال لرزش دستان

3. لرزش دست در بیماری پارکینسون:

اگرچه بیماری پارکینسون احتمالاً 20 برابر کم تر از لرزش اساسی شایع است، اما حدود یک میلیون آمریکایی از این بیماری رنج می برند.

لرزش یک نشانه شایع از بیماری پارکینسون است با این حال، این بیماری توسط تمام بیمارانی که مبتلا به پارکینسون هستند، تجربه نمی شود. این لرزش شامل لرزش در یک یا هر دو دست در حالت استراحت است.

هم چنین ممکن است بر چانه، لب ها، صورت و پاها تاثیر بگذارد. لرزش ها ممکن است ابتدا تنها در یک دست و یا در یک طرف بدن ظاهر شود. اغلب با استرس، احساسات قوی و بعد از ورزش بدتر می شود.

گاهی اوقات، لرزش فقط دست و یا انگشتان را تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع تکان دادن ها اغلب در افراد مبتلا به پارکینسون دیده می شود و یک لرزش "گرد" نامیده می شود، زیرا انگشتان گرد و حرکات دست شبیه به دایره می چرخد.

با اینکه لرزش ناشی از بیماری پارکینسون معمولا به عنوان یک لرزش ثابت تعریف می شود، اما بیش از 25 درصد از افراد مبتلا به پارکینسون نیز یک لرزش کنشی دارند.

لرزش ناشی از بیماری پارکینسون با لرزش اساسی در سه روش اساسی متفاوت هستند:

 • لرزش اساسی بیشتر در طول فعالیت های داوطلبانه دست ها رخ می دهد، در حالی که لرزش ناشی از بیماری پارکینسون در بقیه موارد برجسته است.
 • بیماری پارکینسون معمولاً با حالت خمیده، حرکت آهسته و بد راه رفتن مرتبط است.
 • لرزش اساسی عمدتاً شامل دست ها، سر و صدا است. لرزش ناشی از بیماری پارکینسون معمولاً از دست ها و بازوها شروع می شود، و همچنین روی پاها، چانه و دیگر قسمت های بدن تاثیر می گذارد. اگرچه بیماری پارکینسون نمی تواند درمان شود، اما ممکن است داروها به طور قابل ملاحظه ای علایمش را بهبود ببخشند.

لرزش بدن در بیماری پارکینسون

چه بیماری باعث لرزش دست می شود؟

علل لرزش دست و انگشتان بصورت ناخودآگاه

4. لرزش اینتنشن (لرزش مخچه):

این لرزش که به عنوان لرزش مخچه نیز شناخته می شود، به عنوان یک لرزش یک جانبه و یا دو جانبه، اغلب با سکته، تومور مغذس و یا اسکلروز چندگانه ایجاد می شود.

بررسی های عصبی نشان داد که تست انگشت به انگشت، و تست پاشنه به ساق پا منجر به لرزش افزایش یافته در حالی که لرزش با نزدیک شدن به هدف بدتر می شود.

علایم دیگر شامل ناهنجاری هایی در راه رفتن، صحبت و حرکات چشمی و ناتوانی در انجام حرکات دست متناوب سریع هستند.این لرزش به طور معمول با نزدیک شدن دست به هدف شدت می یابد، در مقابل لرزش وضعی و لرزش کنشی (مانند لرزش اساسی) در طول دامنه حرکت ثابت می ماند.

آتاکسیا، عدم هماهنگی حرکات ماهیچه که شامل رفتار غیرعادی در راه رفتن است، معمولاً با لرزش مخچه مرتبط است.

لرزش مخچه چیست؟

علل عدم توانایی کنترل لرزش دست

5. لرزش دست و بیماری ویلسون:

بیماری ویلسون یک اختلال مغلوب اتوزومال مغلوب نادر از متابولیسم مس است که با رسوب بیش از حد مسی در کبد، مغز و بافت های دیگر مشخص می شود. بیماری ویلسون اغلب در صورتی که درمان نشود مهلک و کشنده است.

بیماری ویلسون نیز ممکن است با مشکلاتی در صحبت کردن، بزاق بیش از حد، آتاکسیا، ناشیگری دست ها و تغییرات شخصیت مرتبط باشد.عملکرد نادرست کبد در بیش از نیمی از مبتلایان وجود دارد و بزرگترین ویژگی عصبی، لرزش نامتقرن است.

6. لرزش دست روبرال:

لرزشی که به نام هولمز نیز شناخته می شود، یک اختلال حرکتی نادر است که با ترکیبی از استراحتی، وضعی، و لرزش های کنشی مشخص می شود.این بیماری معمولاً براثر جراحات ناشی از ساقه مغز، تالاموس و مخچه ایجاد می شود.

درمان این اختلال اغلب دشوار است. بسیاری از داروها با درجات مختلفی از موفقیت مورد استفاده قرار گرفته اند.

لرزش هولمز

لرزش دست بعد جراحی مغز

7. لرزش اولیه نوشتاری:

لرزشی که به طور انحصاری در هنگام نوشتن رخ می دهد، نه در طول فعالیت های حرکتی ارادی دیگر، به عنوان لرزش اولیه نوشتاری اشاره می شود. در نتیجه این یک لرزش خاص است که عمدتاً با دستخط و نوشتن تداخل می کند.

علت این اختلال هنوز ناشناخته است. به عنوان یک شکل کانونی از لرزش اساسی و به عنوان یک شکل لرزانی از گرفتگی نویسنده طبقه بندی شده است. سم بوتولونیوم و تحریک عمقی مغز ممکن است انتخاب های درمانی برای لرزش اولیه نوشتاری باشند.

8. لرزش ارتواستاتیک:

لرزش ارتواستاتیک یک اختلال نادر است که با لرزش سریع به پاها و تنه مشخص می شود و به طور انحصاری در هنگام ایستادن رخ می دهد.این اختلال اغلب با فشار شدید هر دو پا، خستگی، تزلزل و ترس از افتادن همراه است.

صاف ایستادن برای مدت کوتاهی ممکن است دشوار باشد.لرزش ممکن است تا حدی و یا به طور کامل زمانی که فرد آسیب دیده در حال قدم زدن و یا نشستن است، ناپدید شود و این لرزش با کلونوزپام یا گاباپنتین درمان می شود.

لرزش ارتواستاتیک بدن

نحوه درمان بیماری لرزش دست

9. لرزش عملکردی دست (لرزش روان پریشی):

لرزه کارکردی که به عنوان لرزش روان پریشی نیز شناخته می شود، یک لرزش متغیر است که ممکن است در زمان های مختلف کاهش یابد یا ناپدید شود.لرزش کارکردی به عنوان یک اختلال حرکتی کارکردی طبقه بندی می شود،

اصطلاحی که برای اختلالات جسمانی، به ویژه حرکات غیرطبیعی (اختلالات حرکت، لرزش، دیستونی و غیره) اعمال می شود، اما این اختلال نمی تواند به هیچ یک از اختلالات ژنتیکی مرتبط نسبت داده شود و به جای آن به علت "عوامل روان شناختی" شناخته می شود.

هر قسمتی از بدن می تواند تحت تاثیر آن قرار بگیرد، اما بیشتر انگشتان به همراه بازوها دچار می شوند.یک ویژگی که به جای ارتعاشات ارگانیک، شروع ناگهانی با شدت حداکثر سرعت دارد، اغلب با ضربه عاطفی یا فیزیکی جزیی تسریع می شود.بیماران با لرزش کارکردی اغلب بیش از یک اختلال حرکتی دارند که می تواند نشانه مفیدی برای تشخیص باشد.

لرزش روان پریشی دست

عوامل روان شناختی لرزش دست

10. داروهایی که باعث لرزش دست می شوند:

داروهای متعددی می توانند موجب ایجاد یا تشدید لرزش شوند و مثال ها عبارتند از:آمیودرون، آتورواستاتین، بتا - آدرنرژیک آگونیستس (آلبوترول، تربوتالین، سالبوتامول) کاربامازپین، کورتیکوسترویید، فلوکستین، هالوپریدول، لیتیوم، هورمون های تیروییدی مصنوعی، داروهای ضد افسردگی، والپروییک اسید، و وراپامیل.

تکان ها ممکن است بر دست ها، بازوها، سر، یا پلک هایش تاثیر بگذارد. این بیماری به ندرت بر پایین بدن تاثیر می گذارد و ممکن است همیشه هر دو طرف بدن را به طور مساوی تحت تاثیر قرار ندهد. لرزش ناشی از داروها معمولاً زمانی که دارو متوقف شود، از بین خواهد رفت و اگر فایده دارو بیشتر از مشکلات لرزشی اش باشد، کاهش دوز آن ممکن است گاهی مفید باشد.

لرزش دست به علا دارو

آیا دارو هم باعث لرزش دست می شود؟

چه زمانی لرزش دست ها طبیعی است:

داشتن لرزش کم بسیار طبیعی است ، برای مثال اگر دست و یا بازوهایتان را در مقابل خود نگه دارید، ممکن است کاملا بی حرکت باشند اما گاهی اوقات لرزش ها قابل توجه می شوند و این اتفاق اغلب رخ می دهد:

 • با افزایش سن
 • زمانی که مضطرب، خسته، مضطرب و عصبانی هستید
 • پس از نوشیدن کافئین (برای مثال، در چای، قهوه یا کولا) یا سیگار کشیدن
 • اگر هوا خیلی گرم و یا سرد باشد
 • برخی داروها و شرایط نیز می توانند موجب لرزش شوند

پیش از توقف مصرف داروهای تجویز شده با پزشک عمومی خود صحبت کنید .

استرس از علل لرزش دست

لرزش دست در استرس و اضطراب

 

چه موقعی لرزش دست ها را باید جدی گرفت چرا که علامت خطر است؟

هنگامی که لرزش دست ها در سنین پایین آغاز می گردد و با گذشت زمان بیشتر می شود و پیشرفت می کند و علائم دیگری را نیز به همراه دارد ، باید جدی گرفته شود. این نوع لرزش در بیماران ام اس و یا بیماری های مخچه ای یا پارکینسون مشاهده می گردد.

ابتلا به پارکینسون در سنین میانسالی و کهنسالی موجب لرزش دست ها به علت کم شدن رنگدانه های غدد قاعده ای مغز می گردد و این لرزش با کند شدن حرکات بدن، سفتی و خشکی اندام ها همراه است و ممکن است پیشرفت کند بنابراین باید درمان تحت نظر متخصص صورت پذیرد.

علائم خطر لرزش دست

نگرانی های جدی درباره لرزش دستان

برای درمان لرزش دست ها

درمان به تشخیص بستگی دارد علاوه بر مسدود کننده های بتا، از تعدادی داروها برای درمان لرزش ضروری استفاده می شود.

آن ها شامل داروهای ضد تشنج، آرام بخش ها، داروهایی که برای درمان آب سیاه و بوتاکس استفاده می شوند، هستند. اگر هیچ دلیل فیزیکی پیدا نشد، پزشک ممکن است دستان لرزانتان را به اضطراب نسبت دهد. اگر چنین است، روش های تمدد اعصاب مانند تمرینات تنفسی ممکن است مفید باشند.

همچنین ممکن است بتوانید طب سوزنی انجام دهید که این وضعیت را کنترل کند یا شدت آن را در برخی از بیماران کم کند. همچنین می توانید مراحل زیر را برای تسکین دادن و یا کاهش دست های لرزانتان انجام دهید:

 • از کافئین دوری کنید که می تواند تولید آدرنالین را تحریک کند، هورمونی که می تواند لرزش را تشدید کند.
 • پرهیز از الکل که اثرات منفی بر روی سیستم عصبی مرکزی دارد و می تواند این لرزش را تشدید کند.
 • ورزش کردن با وزنه های دستی سبک که می تواند ثبات را در دست ها و مچ افزایش دهد. از پزشک خود بخواهید یک فیزیوتراپ را توصیه کند که بتواند تمرین ها را به شما آموزش دهد.

کمک به ماهش لرزش دست ها

درمان خانگی لرزش دست

روش های ساده و خانگی برای پیشگیری از بروز لرزش دست ها

 • برای پیشگیری از بروز بیماری ها هنگام خستگی عضلات خود را بکشید و یا ماساژ دهید.
 • برای رفع مواد سمی که دراثر فعالیت زیاد در عضله ایجاد می گردد ، عضلات خود را ماساژ دهید.
 • برای بهتر شدن گردش خون در عضله ، ماساژ بسیار مفید است.
 • شکستن بند انگشتان همراه با ایجاد صدا روش مناسبی برای رفع خستگی انگشتان نیست و عوارضی به همراه دارد.
 • برای نرم کردن بندها و رفع خستگی انگشتان با نرمش آن ها را بکشید.

درمان لرزش دست ناشی از استرس

جلوگیری از بروز لرزش دست ها

راه های پیشگیری از لرزش دست با ورزش و تغذیه

 • با ماساژ دادن دست ها و انجام ورزش های مرتبط با دست و پا می توان لرزش دست را از بین برد.
 • ورزش شنا یکی از مفید ترین ورزش ها برای حفظ سلامتی و جلوگیری از لرزش دست هاست.
 • یکی از روش های جلوگیری از لرزش دست ها خواب مفید شبانه و پرهیز از شب زنده داری است.
 • مصرف بی رویه الکل در جوامع غربی از علل ایجادکننده لرزش دست به شمار می رود پس با ترک آن می توان از لرزش دست ها جلوگیری کرد.
 • برای پیشگیری از این عارضه باید به نوع تغذیه توجه کرد و سبزی، میوه ها و غذاهای پروتئینی را به اندازه لازم مصرف نمود.
 • همچنین برای جلوگیری از ایجاد لرزش در دست ها باید مصرف بی رویه قهوه و چای را قطع کنیم و از نوشیدن زیاد آنها اجتناب کنیم.
 • یکی از روش های جلوگیری از لرزش دست ها این است که از مصرف خودسرانه داروهای روان گردان و خواب آور ،محرک های مغزی، پرهیزنماییم.
 • همچنین لازم است هنگام آلودگی هوا حدالمقدور از منزل خارج نشوید.
بازدید : 2,573 بار
انواع لرزش دست | پیشگیری و روشهای درمان لرزش دست در جوانی
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی