اگر مدتی است با غلتک موس یا موشواره تان مشکل دارید حتما این مطلب ایرناک در مورد روشهای رفع مشکل کار نکردن اسکرول ماوس را از دست ندهید.

رفع اشکال در عملکرد غلتک موس هنگاهی که اسکرول موس کار نمیکند

بسیاری از کاربران ویندوز تجربه عدم کار کردن اسکرول موس یا غلطک چرخان موس را داشته اند که وقتی غلطک را در برنامه ای می چرخانند، در برنامه اسکرول یا پیمایشی رخ نمی دهد و یا اگر هم پیمایشی رخ دهد سرعت آن بسیار آهسته و کند است.واقعا موضوع آزار دهنده ای است، ماوس سادگی بسیاری را برای کاربران فراهم می کند و یکی از سادگی های موس، همین غلطک موس است و وقتی کار نکردن بخشی از روند کار فلج یا کند خواهد شد. خب این مشکل را باید به طریقی حل کرد. اگر به طور حتم مطمئن هستید که غلطک موس سالم است و آسیبی بدان نرسیده، روش های زیر را دنبال کنید.رفع مشکل کار نکردن اسکرول و غلتک موس در ایرناک رفع مشکل کار نکردن اسکرول و غلتک موس در ایرناک

کار نکردن اسکرول موس

علت عمل نکردن اسکرول موس


مشکل از برنامه خاص

وقتی غلطک ماوس در برنامه ها چرخانده می شود، پیام پیمایش به سمت برنامه مورد نظر ارسال میشود و شاید برنامه مورد نظر شما پیام را دریافت نمی کند. کاری که باید انجام دهید این است که غلطک ماوس را در برنامه های دیگری تست کنید. مثلا میتوانید چند صفحه PDF یا Word را باز کنید و بین صفحات با غلطک ماوس پیمایش کنید. اگر در این برنامه ها یا برنامه های دیگری که خودتان برای تست مد نظر دارید، غلطک گردان ماوس به درستی کار کرد، پس مشکل باید از خود برنامه مورد نظری باشد که غلطک موس در آن کار نمی کند. شما می توانید برنامه را uninstall و مجددا نصب کنید و سپس وضعیت اسکرول ماوس را بررسی کنید.


مشکل درایور

در اکثر موارد مشکل از خود برنامه است که اسکرول ماوس انجام نمی شود ولی در موارد کمی هم مشکل از درایور ماوس است. مثلا درایور مشکل دار و خراب می شتواند مزید بر علت این مشکل باشد. از این رو درایورهای سیستم تان را بروزرسانی کنید.

تنظیمات اسکرول موس در ویندوز

تنظیمات اسکرول موس در ویندوز

با روش هایی که می دانید لطفا اقدام به آپدیت و بروزرسانی درایور در ویندوز کنید.

اسکرول موس سیستم در ویندوز سون ۳۲ بیتی کار می کند اما در ۶۴ بیتی نه لطفا بفرمایید چه کنم؟

روش کار

  • اگه ماوس شما سیمی هست اونو به پورت USB پشت کیس وصل کنید.
  • درایور ماوس رو هم با نرم افزار های معتبر مثل Easy Driver نصب کنید و آپدیتش کنید.
  • دستور DEVMGMT.MSC رو توی RUN تایپ و اجرا کنید و برید به داخل تظیمات ماوس و اونو یکبار Uninstall کنید و مجددا نصب کنید.
  • یکبار هم سیستم رو Clean boot کنید.

مشکل سخت افزار

مشکل آلودگی

در صورتی که راههای بالا نتیجه ای نداشت پس حتما مشکل سخت افزاری است که میتواند از آلودگی قطعات باشد.در این صورت چاره کار اسپری شستشو انژکتور است.

چون اسکرول موس خیلی حساس هست و بعد از مدتی چربی و آلودگی دست ، موس را با اشکال مواجه میکند.

موس رو کامل باز کنید و بعد روی اون قسمت کناری اسکرول که سنسورش هست اسپری کنید. البته این اسپری برای موس های گرون به صرفه است.

حتما موس رو کامل باز کنید و از قابش خارج کنید چون این اسپری ممکنه با برخی پلاستیکهای روی موس واکنش نشون بده و قاب موس خراب کنه.

این روش برای موس های که اسکرول شون دچار اختلال هست جواب میده نه اسکرولی که کلا کار نمیکنه.

هرز شدن غلتک موس

مشکل دیگر سخت افزاری هرز شدن غلتک موس است که دیگه چاره ای نداره جز اینکه اگر موس دیگری دارید که فقط غلتکش سالمه با اون جابجا کنید.

کار نکردن اسکرول موس

رفع مشکل کار نکردن اسکرول موس

هیبچکدام جواب نداد! پس کمی هزینه کنید و یک موس جدید بخرید و خودتون رو راحت کنید.

بازدید : 6,566 بار
رفع مشکل کار نکردن اسکرول و غلتک موس
5.0
out of
5
(
3
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

loading...