مشکل بازار قطعات کامپیوتر کشور تنهاگران فروشی نیست. درد بازار، فروش قطعات چند ده دلاری با قیمت چند صد هزار تومانی نیست.

چگونه قطعات تقلبی بازار کامپیوتر را تشخیص دهیم ؟ در ایرناک چگونه قطعات تقلبی بازار کامپیوتر را تشخیص دهیم ؟ در ایرناک مشکل فقط نمایندگی‌های رسمی اما تقلبی نیست. مشکل فقط گارانتی‌های زیرپله‌ای نیست. سال‌هاست سودجویان هارد دیسک کارکرده، تعمیری و ریفربیشد که فاصله چندانی با مرگ ندارند را به عنوان هارد دیسک نو با گارانتی «زیر پله‌ای» عرضه می‌کنند. کافی است فقط چند هزار تومان ارزان‌تر باشند، همه مشتری می‌شوند.

چگونه قطعات تقلبی بازار کامپیوتر را تشخیص دهیم ؟ در ایرناک

بسته بندی آن باز نشده، گارانتی هم دارد، قیمت اش هم که پایین‌تر است، همین خوب است!

آنچه که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، نمونه ای از ده‌ها و صدها هارد دیسک غیر اصلی است که شما هم می‌توانید یکی از آن داشته باشید، کافی است به بازار بروید. عرضه هارد دیسک‌های تقلبی، ریبرند شده، کارکرده و تعمیری تحت عنوان نو، به هیچ عنوان اتفاق تازه‌ای نیست اما دیگر به مرز انفجار رسیده است. اشخاصی به آسانی تعداد زیادی هارد دیسک کارکرده-تعمیری-ریفربیشد (بازسازی شده) و حتی تقلبی را در مزایده‌های اروپایی یا همین دبی؛ بیخ گوش خودمان، خریداری می‌کنند و با پرداخت یا بدون پرداخت حق گمرک و مالیات ناچیز، آن را وارد کشور می‌کنند. اینجاست که ماجرای ما شروع می‌شود.

گارانتی زیر راه پله‌ای!

ما با پدیده‌ای روبرو هستیم که تعریف واحدی برای آن وجود ندارد، هرچه که باشد ما نام "گارانتی زیر راه پله‌ای" را برای آن برگزیده‌ایم. این‌ها همان واردکنندگان یا واسطه‌هایی هستند که هارد دیسک‌های غیر نو یا تقلبی را بسته بندی کرده و یک کارت گارانتی یا برچسب بی ارزش برای آن چاپ می‌کنند. هدف از ارائه کارت گارانتی صرفاً اطمینان بخشی و جلب اعتماد خریدار بخت برگشته است و اغلب مواج هیچ گونه خدماتی در کار نیست.

چگونه قطعات تقلبی بازار کامپیوتر را تشخیص دهیم ؟ در ایرناک

نمونه ای از کارت گارانتی بی ارزش یک هارد دیسک فروخته شده همراه با دستگاه DVR

حتی اغلب این کارت ها فاقد هرگونه آدرس یا شماره تماسی از مرکز خدمات هستند و خریدار بخت برگشته از خود نمی پرسد فردا چطور می خواهد این گارانتی را پیدا کند؟!

در بازار بی در و پیکر قطعات کامپیوتر که هیچ کس نمی‌تواند منکر گران فروشی شود، خریداران به راحتی تسلیم چند هزار تومان قیمت پایین‌تر می شوند، بنابراین هیچ عجیب نیست که چنین محصولات تقلبی با استقبال خوبی روبرو شوند.

تعریف ما از "گارانتی‌های زیر راه پله‌ای"؛ آن دست از گارانتی‌های غیررسمی است که کارکرد آنها صرفاً جلب اعتماد خریدار موقع خرید است و هیچ کارکرد دیگری از جمله ارائه خدمات پشتیبانی و پس از فروش ندارند. گاهی این گارانتی‌ها حتی وجود خارجی هم ندارند و یک برچسب یا کارت گارانتی بی ارزش بیش نیستند که فروشنده-توزیع کننده به صورت دوره ای اسم و طرح جدیدی برای آن انتخاب می کند. گاهی هم که دنبال پیدا کردن یکی از آنها می‌روید، یک مغازه 10 متری در یکی از پرت‌ترین نقاط شهر را مقابل خود می‌یابید؛ یک مغازه کوچک زیر راه پله‌های یکی از مراکز فروش، هیچ تعجب نکنید!

سودجویان به خوبی متوجه خوش‌نامی و محبوبیت برخی برندهای هارد دیسک چون WD و Segate هستند، از این رو به آسانی با چاپ یک برچسب جدید، متفرقه‌ترین هارد دیسک‌های کارکرده و تعمیری را نه تنها محصول یک سازنده معتبر جا می‌زنند، بلکه نو هم به نظر می‌رسد. هیچ مهم نیست دنبال هارد دیسک‌های WD Black باشید یا یک هارد دیسک اکسترنال Seagate یا حتی هر برند دگیری، انواع مختلف آن پیدا می‌شود. گاهی سودجویان از این هم زرنگ‌تر هستند و با تجهیزات پیشرفته میزان کارکرد و خطاهای هارد دیسک‌ها را از جدول S.M.A.R.T پاک می‌کنند و دیگر با روش‌های نرم افزاری قادر به تشخیص آن نخواهید بود.

چگونه قطعات تقلبی بازار کامپیوتر را تشخیص دهیم ؟ در ایرناک

کارکرد و سلامت وحشتناک یک هارد دیسک "نو" با گارانتی شرکتی

پای هارد دیسک‌های تقلبی تنها به بازار کامپیوتر باز نشده، حجم قابل توجه ای از این هارد دیسک‌ها در دل دستگاه‌های DVR از طریق فروشندگان تجهیزات نظارتی و دوربین مدار بسته به خریداران بی خبر از همه جا می‌رسد. اگر روزی هارد دیسک سیستم نظارتی محل کار خود را به یک کامپیوتر وصل کردید و از کارکرد آن شگفت زده شدید، در حقیقت هیچ پدیده ماورایی رخ نداده است، این صرفاً یک هارد دیسک در آستانه مرگ است، هیچ هم مهم نیست که چند ماه یا حتی چند سال از گارانتی آن باقی مانده باشد.

ماجرای هارد دیسک تقلبی بسیار پیچیده‌تر از این حرف‌هاست، گاهی هارد دیسک‌های کهنه که توسط شرکت‌های بزرگ سال‌ها استفاده شده‌اند به دست شما می‌رسد، گاهی هارد دیسک‌های معیوب پس از بازسازی (ریفربیشد)؛ گاهی هم هارد دیسک‌های به شدت قدیمی یا OEM را ریبرند کرده و تحت یک برند و مدل بروز عرضه می‌کنند. هنگامی که به چیزی مشکوک شوید، این دست از فروشندگان و توزیع کنندگان با ارائه توضیحات خلاف واقع تلاش می‌کنند سر شما کلاه بگذارند. آنها دلایل مختلفی ارائه می‌کنند؛ از ادعای قدیمی بودن مدل تا برداشته شدن از روی کامپیوتر آماده نو، فریب هیچ یک را نباید خورد.

شاید خنده دار باشد اما گاهی حتی مدل (شناسه محصول) هارد دیسک های خارجی وجود خارجی ندارد و به هیچ عنوان در وب سایت سازنده پیدا نمی شود. گاهی هم سریال هارد دیسک با برچسب آن هم خوانی ندارد و در اصل یک مدل دیگر است.

هارد دیسک‌های تقلبی فقط صدای خریداران را در نیاورده‌اند، اخیراً رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از بازار کثیف هارد دیسک‌های تقلبی پرده برداشته. سید مهدی میرمهدی در گفت‌وگو با فارس چنین گفت:

«برخی فروشندگان هارد با تعویض برچسب، هاردهای وارداتی با برندهای متفرقه و کیفیت پائین یا هاردهای ریفر را به جای هاردهای به نام و دارای برندهای معتبر و پرفروش به مصرف کننده عرضه می‌کنند. با این تخلف هاردی که 100 هزار تومان ارزش دارد به قیمت 250 هزار تومان به مشتری فروخته می‌شود»

واقعیت این است که بسیاری از فروشندگان هم با هارد دیسک‌های تقلبی مشکلی ندارند، کافی است سری به بازار شهرستان‌های کوچک بزنید؛ جاهایی که خبری از مراکز فروش معتبر و نمایندگی رسمی نیست. اگر در شهرهای بزرگ احتمال تقلبی بودن یک هارد دیسک وجود داشته باشد، در برخی شهرستان‌ها چیزی جز هارد دیسک تقلبی پیدا نمی‌کنید.

بدون شک خرید هارد دیسک با گارانتی رسمی و معتبر مؤثرترین راه برای در امان ماندن از هارد دیسک‌های تقلبی، کارکرده و ریفربیشد است. البته ما هم به خوبی متوجه گران فروشی‌ها هستیم، اما صادقانه بگوییم راه دیگری وجود ندارد.

نه تنها توصیه می‌شود به هیچ عنوان سراغ هارد دیسک‌های با گارانتی شرکتی (همان زیر راه پله‌ای خودمان) نروید، بلکه در هنگام خرید هارد دیسک با گارانتی‌های معتبر هم بسیار مراقب باشید. هارد دیسک خود را از هر برند و با هر گارانتی که تهیه می کنید، پس از اولین نصب با برنامه‌های رایج چون CrystalDiskInfo اطلاعات S.M.A.R.T آن را بررسی کنید، هیچ دلیل و توجیه ای برای کارکرد غیر صفر ساعت، وجود خطا و هر ایراد دیگری وجود ندارد.

پس از اولین راه اندازی هارد دیسک نو، می‌بایست دقیقاً کارکرد آن صفر ساعت و تعداد دفعات راه اندازی نزدیک به 1 باشد، در غیر این صورت شما هم صاحب یک هارد دیسک‌ تقلبی هستید!

منبع : شهر سخت افزار / از هارد دیسک تقلبی تا ریفر موجود است؛ شما کدام را می‌خواهید؟!  

بازدید : 5,730 بار
چگونه قطعات تقلبی بازار کامپیوتر را تشخیص دهیم ؟
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی