این دو عبارت در واقع یک نوع روش پیشرفته برای بکارگیری از 2 یا چند کارت گرافیک به صورت موازی در کنار یکدیگر می باشد.

crossfire چیست

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک کراس فایر نام یک فناوری معرفی شده توسط شرکت کانادایی ATI می‌باشد که توسط این فناوری امکان استفاده ی هم زمان از چند کارت گرافیکی توسط یک مادربرد به کاربران داده می‌شود. به واسطه ی این فناوری، یک چیپست کنترل کننده برروی برد اصلی نصب می‌شود و وظیفه ی کنترل کانال‌های واسطه و ادغام اطلاعات انها برای نمایش بر روی صفحه ی نمایشگر بر عهده ی این چیپست می باشد.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک در این فناوری برای اتصال کارت‌ها به یکدیگر از یک کابل به نام CrossFire Bridge یا پل کراس فایر استفاده می کنند.در برد اصلی پردازنده‌های گرافیکی که قابلیت استفاده از این فناوری را دارا می باشند، دو رابط برای اتصال به کارت‌های گرافیکی دیگر تعبیه می‌شود که از یک رابط برای انتقال داده‌ها و از یک رابط برای برگشت ان‌ها استفاده می شود.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک به طور رسمی تا 4 عدد کارت گرافیک را می توان به صورت کراس فایر نصب کرد که در این صورت به ان Quad Cross fire می گویند.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک این فناوری برای اولین بار به صورت رسمی در 27 سپتامبر ۲۰۰۵ برای رقابت با فناوری SLI شرکت امریکایی ان ویدیا که یک سال پیش از این معرفی شده بود، معرفی شد.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک در اوایل معرفی این فناوری امکان متصل کردن کارت گرافیکی بویسلهٔ رابط PCI با سرعت ۸x امکان پذیر بود ولی با معرفی PCI Express ۲ این سرعت به ۱۶x(معادل۱۶ گیگا بایت در ثانیه)ارتقا یافت.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک  

تکنولوژی SLI چیست؟

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک SLI مخفف عبارت "Scalable Link Interface" به معنی "لینک رابط مقیاس پذیر" بوده و یک قابلیت و تکنولوژی‌ای است که در اختیار شرکت انویدیا (NVidia) بوده و توسط آن می‌توان چندین کارت گرافیک با واحد پردازنده گرافیکی (GPU) یکسان را به یکدیگر وصل کرد و از قدرت پردازشی همه آن‌ها بصورت یک خروجی واحد بهره برد. طبق توضیحات خود انویدیا، با استفاده از قابلیت اس‌ال‌آی می‌توان به ازای هر کارت گرافیک اضافی که به مجموعه وصل می‌شود، کارایی یا پرفورمنسی در حد ۱۰۰% بیشتر را داشت.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک نکته: در کارت گرافیک‌های شرکت ATI تکنولوژی CrossFire مانند SLI در انویدیا عمل می‌کند.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک سیستم‌هایی با فناوری SLI معمولاً با اصطلاح "n-Way SLI" شناخته می‌شوند. Two-Way SLI برای سیستم‌هایی به کار گرفته می‌شود که دو کارت گرافیک با استفاده از قابلیت اس ال آی به هم وصل شده باشند. اصطلاح Three-Way SLI برای سیستم‌های موازی با سه کارت گرافیک و Four-Way SLI برای سیستم‌هایی با چهار کارت گرافیک (یا دو کارت گرافیک که هر کدام دو GPU داشته باشند) استفاده می‌شود.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک در اینگونه سیستم‌ها یک کارت گرافیک به عنوان اصلی یا مستر (Master) و بقیه کارت‌ها به عنوان کمکی یا Slave عمل می‌کنند. خروجی تصویر که به مانیتور وصل خواهد شد، از طریق پورت‌های خروجی (مانند VGA، DVI و HDMI) کارت گرافیک مستر انتخاب می‌شود.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک  

Three-way SLI با کارت گرافیک GTX670

Three-way SLI با کارت گرافیک GTX670

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک  

 تفاوت sli و crossfire

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک این دو عبارت در واقع یک نوع روش پیشرفته برای بکارگیری از 2 یا چند کارت گرافیک به صورت موازی در کنار یکدیگر می باشد.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک چرا که برخی از کاربران یک کارت گرافیک جوابگوی پردازش تصویر آنها نیست و خواهان قدرت بیشتر سیستم خود در جهت پردازش قویتر و سریع تر هستند. (همانند استدیوهای بازی سازی،استدیوهای تدوین فیلم،صداو سیما ، انیمیشین کارهای سه بعدی که رندرینگ سنگینی دارند.و حتی گیمرهای حرفه ای)

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک از اینرو این روش برخلاف گذشته که یک کارت گرافیک حرفه ای با قیمت نجومی طراحی می شد از 4 کارت گرافیک معمولی بهره می برد و در واقع منجر به کاهش هزینه ها و عدم نیاز به تغییر کلی سیستم در صورت نیاز به ارتقاء سیستم در آینده می شود.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک در حال حاضر دو رقیب در زمینه کارت گرافیک با یکدیگر در حال رقابت هستند یکی ® NVIDIA و دیگری ® AMD که با خرید Ati وارد تولید این قطعه شد. (شرکت اینتل هم به این کار می پردازد و به نظر من اگر بخواهد به صورت جدی وارد این عرصه شود احتمال شکست دو رقیبش را دارد.اما فکر کنم به خاطر سیاستهای خاص دولت آمریکا اجازه این قبیل کارها را به شرکت های اینچنینی نمی دهد و البته چه به لحاظ عدم کاهش قدرت شرکتهای آمریکایی در دنیا برابر رقیبهای فرصت طلب، همچنین حمایت از حقوق مصرف کننده پیشرفت سریعتر تکنولوژی و عدم از بین رفتن فضای رقابت و انحصار طلبی این شرکتهای غول و ثروتمند می باشد. که کار درست و منطقی است.)

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک روش SLI را شرکت NVIDIA ارائه می دهد و روش CrossFire را شرکت AMD ارائه می دهد.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک کارتهای گرافیک به قدری پیشرفت کرده اند که علاوه بر انجام وظیفه خود قادر به یاری رساندن به CPU هم هستند و در پردازش های سنگین به کمک سی پی یو ها می پردازند.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک این تکنولوژی را هم هر دو شرکت با نامهای CUDA از NVIDIA و APP از AMD ارائه کرده اند.

تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک اگر شما هم یکی از مدلهای کارت گرافیک نسبتا جدید این دو شرکت را در اختیار دارید می توانید برای آشنایی و استفاده از قدرت این تکنولوژی در کامپیوتر خود ، نرم افزار تبدیل فرمتهای ویدیویی با نام Xilisoft Video Converter را نصب کنید. و تاثیر اعجاز انگیز آن را مشاهده کنید.


تفاوت sli و crossfire-ایرناک تفاوت sli و crossfire-ایرناک kingit

(1 رای)
بازدید : 171 بار
تفاوت sli و crossfire - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی