هنگام طراحی اتاق خواب باید به این توجه کنید که چگونه حس آرامش و امنیت را ایجاد کنید، تاثیرگذارترین نکته انتخاب رنگ دیوار ها و وسایل اتاق خواب است زیرا این رنگ ها هستند که حس آرامش را ایجاد میکنند.

جدیدترین مدل های امروزی دکوراسیون اتاق خواب

کوچک‌بودن اتاق خواب، به‌ویژه اگر اتاق والدین باشد، همیشه با دردسرهایی همراه است. اما آیا می‌دانید که حتی اتاق خواب‌های کوچک نیز می‌توانند درصورت انتخاب هوشمندانه‌ی وسایل و استفاده‌ی بهینه از فضا خیلی دل‌نشین و اتفاقا جادار به‌نظر برسند. در ادامه، با ما همراه باشید تا با ایده‌های طراحی دکوراسیون اتاق خواب‌ کوچک بیشتر آشنا شوید.طراحی دکوراسیون اتاق خواب با ایده های ناب + تصاویر در ایرناک طراحی دکوراسیون اتاق خواب با ایده های ناب + تصاویر در ایرناک

رنگ‌ها در دکوراسیون اطاق خواب

سفید و قهوه‌ای

دکوراسیون اتاق خواب

آیا به‌دنبال رنگی می‌گردید که تفکیک جنسیتی ایجاد نکند؟ در این‌صورت، ترکیب سفید و قهوه‌ای شکلاتی انتخاب مناسبی است. این ترکیب رنگی با یک لوستر جمع‌وجور، قالیچه‌ی طرح‌دار و روتختی سفید شاهکار است!

درست است که اتاق خواب‌های کوچک فضای کمتری دارند، اما کمبود جا لزوما به‌معنی بدریخت‌شدن اتاق نیست. جالب است بدانید که حتی اتاق خواب‌های کوچک نیز می‌توانند از لحاظ زیبایی‌شناسی با چیدمان‌های اتاق‌خواب‌های عریض‌وطویل رقابت کنند. برای اینکه اتاق خواب کوچک‌تان شکوه خیره‌کننده‌ای به‌ خود بگیرد، می‌توانید از ترکیب سرمه‌ای، کرم و خاکستری استفاده کنید.

سفید و سبز

دکوراسیون اتاق خواب

اگر دل‌تان می‌خواهد که اتاق خواب‌تان حالتی آرامش‌بخش و روح‌نواز داشته باشد، چه بهتر که از ترکیب سفید و سبز استفاده کنید. این ترکیب رنگی با روتختی طرح‌دار (خصوصا طرح‌‌های گل‌وگیاه)، پرده‌های بالارو، آینه‌ی دکوراتیو و کاناپه‌ی سفید خیلی جور درمی‌آید.

رنگ‌های خنثی

دکوراسیون اتاق خواب

شاید فکر کنید که رنگ‌های خنثی در اتاق خواب خسته‌کننده‌اند، اما سخت در اشتباهید! اگر طیف رنگ‌ها را محدودتر کردید، می‌توانید جذابیت اتاق را با مثلا یک قالیچه‌ی طرح‌دار بالا ببرید. فقط در استفاده از نقش‌ونگار محتاط باشید تا فضای کوچک اتاق به شلوغی نزند. همچنین می‌توانید پای تخت‌ یک پتوی تاشده با رنگ متضاد روتختی پهن کنید تا جلوه‌ی اتاق گیراتر شود.

هم‌رنگی دیوارها با تخت

دکوراسیون اتاق خواب

استفاده از سرویس خواب بزرگ در اتاق خواب‌های کوچک معمولا توصیه نمی‌شود، اما استثنا هم وجود دارد. مثلا اندازه‌ی تخت‌ سایبان‌داری که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، به‌نسبت متراژ اتاق بزرگ است، ولی نمای بدریختی ندارد. حتما می‌پرسید چرا؟ علتش چیزی نیست جز سادگی چارچوب تخت و هم‌رنگی دیوارها با تخت!

طرح‌های درشت و توی چشم

دکوراسیون اتاق خواب

حتی در اتاق خواب‌های کوچک نیز می‌توانید یک طرف دیوار را، ترجیحا در سمت سر تخت، از کاغذدیواری‌ طرح‌درشت استفاده کنید، اما بقیه‌ی دیوارها را از لحاظ طرح و رنگ تا حد امکان ساده و ملایم کار کنید.

طرح‌های راه‌راه

دکوراسیون اتاق خواب

در راه‌راه‌کردن دیوارها باید بااحتیاط عمل کنید. دیوارهای راه‌راه می‌توانند درصورت استفاده از رنگ‌های خنثی و خلوت نگه‌داشتن محیط، انتخاب مناسبی باشند. اما اگر طرفدار طرح راه‌راه هستید و در عین حال نمی‌خواهید که راه‌راه‌ها خیلی توی چشم بزنند، می‌توانید طرحی را انتخاب کنید که رنگ راه‌راه‌هایش نزدیک به‌هم باشند.

رنگ‌های تیره

دکوراسیون اتاق خواب

بسیاری از مردم به‌اشتباه فکر می‌کنند که وقتی اتاق خواب کوچک است، برای رنگش هیچ انتخابی جز سفید یا نهایتا رنگ‌های ملایم ندارند. اما آیا می‌دانید که رنگ‌های تیره موجب بزرگ‌تر دیده‌شدن دیوارها و متراژ اتاق می‌شوند؟ برخی رنگ‌های تیره‌ی مناسب اتاق خواب عبارت‌اند از طیف‌های بنفش تیره، خاکستری تیره، آبی سرمه‌ای یا نیلی و سبز تیره.

رنگ‌های جیغ

دکوراسیون اتاق خواب

خیلی جالب نیست که در اتاق خواب‌های کوچک فقط از رنگ‌های روشن و خیلی ملایم استفاده کنید. درعوض کمی استفاده‌ی جسته‌گریخته از رنگ‌های جیغ یا متضادهایی مثل سفید و مشکی کمک می‌کند که فضای اتاق گرم‌تر به‌نظر برسد. پس اگر سلیقه‌تان اجازه می‌دهد، دلیلی ندارد که از انجام این کار بترسید.

خاکستری

دکوراسیون اتاق خواب

خاکستری رنگ ملایمی است که در ترکیب با یک فرش پررنگ یا مثلا یک لوستر خلاقانه، چشم‌نوازتر می‌شود و دیگر کسل‌کننده نخواهد بود. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، سر تخت از جنس پارچه‌ی مبلی مخمل است و در زمینه‌ی سفید و خاکستری اتاق نمای مجللی دارد.

سفید

دکوراسیون اتاق خواب

حتی اتاق‌ خواب‌هایی که رنگ غالب‌شان سفید است نیز می‌توانند با اضافه‌کردن فقط یک رنگ زنده و پررنگ جان بگیرند. وقتی زمینه‌ی اتاق سفید و ساده باشد، به‌راحتی می‌توانید از روتختی یا قالیچه‌ی طرح‌دار استفاده کنید و نگران شلوغ به‌نظر رسیدن محیط نباشید.

سبک‌ها

سبک وینتج

دکوراسیون اتاق خواب

وینتِج به سبکی گفته می‌شود که در دوران قدیم باب بوده و مجددا فراگیر شده است. اضافه‌کردن حال‌وهوایی قدیمی این سبک به اتاق خواب کار خیلی سختی نیست. مثلا می‌توانید به‌جای پاتختی از یک صندوق عتیقه استفاده کنید. دیوارها را هم می‌توانید با نقشه‌های کهنه یا گلدوزی‌ها و گیاهان خشک‌شده‌ی قاب‌گرفته تزئین کنید. حتی بعضی‌ها برای اینکه رنگ‌وبوی خاطره‌انگیزتری به فضا ببخشند، از اشیای عتیقه‌ای مانند درهای قدیمی و فرسوده روی دیوارها استفاده می‌کنند.

سبک سنتی انگلیسی

دکوراسیون اتاق خواب

سبک سنتی انگلیسی لزوما شلوغ‌پلوغ نیست. فقط کافی است طیف رنگی اتاق را محدودتر کنید و وسایل‌ و تزئیناتی به‌کار ببرید که هماهنگ با این سبک باشند. تخت‌هایی که سرشان حالت مبلی دارد، به‌دلیل اینکه درمورد انتخاب پارچه‌‌ی سر تخت حق انتخاب دارید، معمولا گزینه‌ی مناسبی برای این سبک محسوب می‌شوند. ضمنا برای اینکه اتاق بزرگ‌تر به‌نظر برسد، می‌توانید از جادوی آینه‌های دیواری کمک بگیرید.

سبک روستایی

دکوراسیون اتاق خواب

حال‌وهوای سبک روستایی بسیار مناسب اتاق‌ خواب‌های متراژ پایین است. سقف چوبی و تزئینات نماچوبی بارزترین ویژگی این سبک به‌شمار می‌روند.

سبک تلفیقی

دکوراسیون اتاق خواب

انتخاب سبک تلفیقی به‌ویژه در اتاق خواب‌های کوچک، انتخاب خوبی است. اتاقی که در تصویر مشاهده می‌کنید، تلفیقی از سبک‌های آسیایی و نوستالژیک‌گونه است و با سبک روستایی نیز مشترکاتی دارد. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، در این اتاق به‌جای آباژور از چراغ‌های آویز در طرفین تخت استفاده شده است تا فضای کمتری اشغال شود.

سبک مراکشی

دکوراسیون اتاق خواب

سبک مراکشی زحمت زیادی نمی‌خواهد و فقط با چند دست‌کاری جزئی مثلا نصب آویزهای نقره‌ای و استفاده‌ از یک روتختی طرح مراکشی قابل اجراست. نشیمن راحتی کنار تخت نیز که رنگ نقره‌ای جذابی دارد، به‌خوبی در چیدمان بالا جای گرفته است.

ترفندهای دکوراسیون اتاق خواب

کمدها و قفسه‌های توکار

دکوراسیون اتاق خواب

هرقدر اتاق خواب کوچک‌تر باشد، کمدها و قفسه‌ها نیز به‌همان نسبت فضای فشرده‌تری خواهند داشت. اما برای اینکه حتی در متراژ پایین نیز کمد و قفسه‌ی کافی داشته باشید، می‌توانید در فضای طرفین تخت‌ از کمدها یا قفسه‌های توکار استفاده کنید. اگر امکان اجرای قفسه‌ی توکار وجود ندارد، حداقل کمد یا قفسه‌ای انتخاب کنید که ابعادش با اندازه‌ی اتاق بخواند. نمونه‌ی دیگری از این نوع طراحی دکوراسیون را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب

کمدی که در تورفتگی قسمت انتهایی دیوار قرار دارد، به‌اضافه‌ی پاتختی کشودار و طبقه‌ی دیواری بالای تخت انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای بوده‌اند.

سقف شیب‌دار

دکوراسیون اتاق خواب

خیلی‌ها سقف شیب‌دار اتاق‌های زیرشیروانی را به‌علت محدودشدن فضا نمی‌پسندند. اما همین اتاق‌های زیر شیروانی را می‌توانید به‌کمک تزئینات تخت (روتختی، پتو، بالش و کوسن) و همچنین استفاده از وسایل جانبی ساده و در عین‌حال دوست‌داشتنی به محیطی دنج و گرم‌ونرم تبدیل کنید و اتفاقا از جمع‌وجوری و سقف شیب‌دارشان لذت ببرید.

و اما کمی چاشنی خلاقیت
دکوراسیون اتاق خواب

نظرتان درمورد اینکه تخت را کمی کج و زاویه‌دار قرار بدهید چیست؟ این حالت به‌ویژه زمانی شکیل‌تر است که در قسمت سر تخت از پاراوان استفاده کنید. پاراوانی که در قسمت سر تخت قرار می‌گیرد، درواقع مثل یک نقطه‌ی کانونی عمل می‌کند و چون دید را به‌سمت بالا می‌کشد، باعث می‌شود که اندازه‌ی اتاق بزرگ‌تر به‌نظر برسد. از پاراوان‌های تاشو همچنین می‌توانید به‌منظور ایجاد فضای خصوصی در اطراف تخت استفاده کنید. این ترفند خصوصا در آپارتمان‌های استودیو که اتاق خواب مجزا از سالن ندارند، بسیار به‌کار می‌آید.

خلاصه اینکه فقط کافی است درمورد سبک و چیدمانی که با سلیقه‌تان بیشتر جور درمی‌آید، به نتیجه برسید و سپس مطابق با متراژ اتاق پیاده کنید.

بازدید : 4,223 بار
طراحی دکوراسیون اتاق خواب با ایده های ناب + تصاویر
5.0
out of
5
(
2
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی