طریقه اصولی شستن ظروف نجش بر اساس روایت ها و احکام دین اسلام در این مطلب تشریح می شود.

اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند در ایرناک اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند در ایرناک ظرف نجس را با آب قليل بايد سه مرتبه شست، بلکه در کر و جاري هم احتياط سه مرتبه است، اگر چه ارجح در کر و جاري يک مرتبه است. ولي ظرفي که سگ ليسيده يا از آن ظرف آب يا چيز روان ديگر خورده، بايد اول با خاک پاک،خاک مال کرد و بعد بنابر احتياط واجب دو مرتبه در کر يا جاري يا با آب قليل شست. و همچنين ظرفي را که آب دهان سگ در آن ريخته، بنابر احتياط واجب بايدپيش از شستن خاک مال کرد.

-آیت الله بهجت رحمت الله :

ظرفي که به غير بول نجس شده ، اگر يک مرتبه شسته شود، پاک مي شود، حتي اگر با آب قليل باشد بنابر اقوي ، ولي ظرفي را که سگ ليسيده يا از آن ، آب يا چيز روان ديگر خورده ، اظهر اين است که اگر با خاک ممزوج به آب ، خاک مالي شود و بعد از آن دو مرتبه با آب قليل يا يک مرتبه با آب کر يا جاري شسته شود، کافي است .

_آیت الله سیستانی حفظه الله:

داخل ظـرف نجس را با آب قليل بايد سه مرتبه شست , و همچنين با آب کر و جاري بنابر احتياط واجب , و ظرفي را که سگ از آنها آب يا چيز روان ديگر خورده بايد اول با خاک پاک خاک مالي کرد سپس خاک او را زايل نموده و بعد دو مرتبه با آب قليل يا کر يا جاري شست , و همچنين ظرفي را که سگ ليسيده اگر در آن چيزي باقيمانده باشد , بايد پيش از شستن خاک مالي کرد و اگر آب دهان سگ در ظرفي بريزد بنابر احتياط لازم بايد آن را خاک مالي کرد و بعد سه مرتبه با آب شست .

-آیت الله وحید حفظه الله:

اگر داخل ظرف نجس شود با آب قلیل باید سه مرتبه شست و در كرّ و جارى یك مرتبه كافیست، ولى ظرفى را كه سگ از آن مایعى را خورده است، باید اوّل با خاك پاك خاك مالى كنند سپس آن خاك را زایل نموده و بعد با خاك مخلوط به آب بمالند ـ و جمع بین این دو بنابر احتیاط واجب است ـ و بعد آب بریزند كه خاك او زایل شود، و سپس در كرّ یا جارى یك مرتبه بشویند و یا با آب قلیل ـ بنابر احتیاط واجب ـ دو مرتبه بشویند، و همچنین ظرفى را كه سگ لیسیده بنابر احتیاط باید به طریق مذكور تطهیر كنند.

آیت الله مکارم حفظه الله:

.....جاري يک مرتبه کافي است، هرچند سه مرتبه بهتر است (آبهاي لوله کشي در حکم آب جاري است).........

منبع:جستجوگر ایرناک

بازدید : 3,046 بار
اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی