طریقه اصولی شستن ظروف نجش بر اساس روایت ها و احکام دین اسلام در این مطلب تشریح می شود.

اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند-ایرناک اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند-ایرناک ظرف نجس را با آب قليل بايد سه مرتبه شست، بلکه در کر و جاري هم احتياط سه مرتبه است، اگر چه ارجح در کر و جاري يک مرتبه است. ولي ظرفي که سگ ليسيده يا از آن ظرف آب يا چيز روان ديگر خورده، بايد اول با خاک پاک،خاک مال کرد و بعد بنابر احتياط واجب دو مرتبه در کر يا جاري يا با آب قليل شست. و همچنين ظرفي را که آب دهان سگ در آن ريخته، بنابر احتياط واجب بايدپيش از شستن خاک مال کرد.

-آیت الله بهجت رحمت الله :

اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند-ایرناک اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند-ایرناک ظرفي که به غير بول نجس شده ، اگر يک مرتبه شسته شود، پاک مي شود، حتي اگر با آب قليل باشد بنابر اقوي ، ولي ظرفي را که سگ ليسيده يا از آن ، آب يا چيز روان ديگر خورده ، اظهر اين است که اگر با خاک ممزوج به آب ، خاک مالي شود و بعد از آن دو مرتبه با آب قليل يا يک مرتبه با آب کر يا جاري شسته شود، کافي است .

_آیت الله سیستانی حفظه الله:

اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند-ایرناک اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند-ایرناک داخل ظـرف نجس را با آب قليل بايد سه مرتبه شست , و همچنين با آب کر و جاري بنابر احتياط واجب , و ظرفي را که سگ از آنها آب يا چيز روان ديگر خورده بايد اول با خاک پاک خاک مالي کرد سپس خاک او را زايل نموده و بعد دو مرتبه با آب قليل يا کر يا جاري شست , و همچنين ظرفي را که سگ ليسيده اگر در آن چيزي باقيمانده باشد , بايد پيش از شستن خاک مالي کرد و اگر آب دهان سگ در ظرفي بريزد بنابر احتياط لازم بايد آن را خاک مالي کرد و بعد سه مرتبه با آب شست .

-آیت الله وحید حفظه الله:

اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند-ایرناک اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند-ایرناک اگر داخل ظرف نجس شود با آب قلیل باید سه مرتبه شست و در كرّ و جارى یك مرتبه كافیست، ولى ظرفى را كه سگ از آن مایعى را خورده است، باید اوّل با خاك پاك خاك مالى كنند سپس آن خاك را زایل نموده و بعد با خاك مخلوط به آب بمالند ـ و جمع بین این دو بنابر احتیاط واجب است ـ و بعد آب بریزند كه خاك او زایل شود، و سپس در كرّ یا جارى یك مرتبه بشویند و یا با آب قلیل ـ بنابر احتیاط واجب ـ دو مرتبه بشویند، و همچنین ظرفى را كه سگ لیسیده بنابر احتیاط باید به طریق مذكور تطهیر كنند.

آیت الله مکارم حفظه الله:

اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند-ایرناک اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند-ایرناک .....جاري يک مرتبه کافي است، هرچند سه مرتبه بهتر است (آبهاي لوله کشي در حکم آب جاري است).........

منبع:جستجوگر ایرناک

(1 رای)
بازدید : 158 بار
اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی