زمان خواندن نماز شب و ساعت دقیق خواندن نماز شب و بهترین زمان خواندن نماز شب چه زمانی است ؟

سوال : وقت صحیح و دقیق نماز شب کی است لطفا به صورت ساعت ذکر فرمائید.بهترین زمان خواندن نماز شب در ایرناک بهترین زمان خواندن نماز شب در ایرناک

جواب : در رابطه نماز شب وقت آن از نیمه شب مى‏باشد تا اذان صبح. نیمه شب را باید از غروب خورشید و طلوع آن حساب کرد که حدودا ساعت دوازده شب و به وقت رسم نیمه اول سال ساعت یک بامداد مى‏باشد و در این فاصله هر وقت بخوانند اشکال ندارد گرچه گفته اند هر چه به نماز صبح یعنی فجر نزدیک باشد بهتر است و برای جوان ها و کسانی که می ترسند خواب بمانند می توانند آخر شب قبل از خواب نماز شب را بخوانند اگر بیدار می شوید نزدیک سحر بخوانید و اگر بیدار نمی شوید در وقت خواب بخوائید و اگر موافق نشدید بعد از نماز صبح می توانید قضای آن را بخوانید و اگر حال ایستاده خواندن ندارید نشسته بخوانید. بلند و آهسته خواندن هر دو جایز است همان گونه که با حمد تنها و بدون سوره می توان به جا آورد.در صورت وسعت وقت به همان دستوری که برای نماز شب گفته شده عمل نمائید ولی در تنگی وقت اگر به مقدار خواندن نماز شفع و وتر وقت باشد می توانید به همان سه رکعت اکتفا نمائید. در هر صورت چون مسئله از مستحبات است نخواندن آن اشکال ندارد و مهم آن است که انسان بتواند قبل از طلوع فجر بیدار باشد و در حد توان مناجات و عبادت انجام دهد.

وقت نماز شب

1) وقت خواندن نماز شب، بعد از نصفه شب (ساعت 12 نيمه شب) تا طلوع صبح صادق و هر چه به سحر نزديك اذان صبح (نماز صبح) نزديكتر باشد، بهتر است.

2) (افضل) بهتر است كه نماز شب به هنگام سحر خوانده شود و هنگام سحر و شب از ديدگاه شرع عبارت است از يك سوم آخر شب و هر قدر به صبح نزديكتر باشد بهتر است و فوايد آن بيشتر خواهد بود.

3) وقت نماز شب؛ نماز شب را در هر موقع شب ميتوان خواند، ولي بهتر است که در نزديکي اذان صبح خوانده شود. وقت نماز شب از نيمه شب تا فجر صادق است و هنگام سحر از ساير مواقع بهتر است.  

بازدید : 5,191 بار
بهترین زمان خواندن نماز شب
5.0
out of
5
(
1
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی