در این مطلب شرایط لازم برای پاک کردن نجاسات با آب را مشاهده خواهید کرد.

آب با چهار شرط ماده نجس را پاک میکند :

راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک اول : آن که مطلق باشد

راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک دوم : پاک باشد.

راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک سوم : آن که وقتی چیز نجس را می شویند آب مضاف نشود و بو یا رنگ و یا مزه نجاست هم نگیرد.

راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک چهارم : آنکه بعد از آب کشیدن چیز نچس عین نجاست در آن نباشد و پاک شدن چیز نچس با آب قلیل یعنی آب کمتر از کر شرایطهای دیگری هم دارد که بیان خواهد شد.

این مسئله در رساله آیت الله مکارم بدین صورت آمده است:

راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک آب پاک و مطلق هرچيز نجسي را پاک مي کند، به شرط اين که هنگامي که چيز نجس را با آن مي شويند آب مضاف نشود و بو يا رنگ يا طعم نجاست به خود نگيرد و با آب کشيدن عين نجاست برطرف شود، مثلاً اگر خون در آن است آنقدر بشويند که خون برطرف گردد، البته در آب قليل شرايط ديگري نيز هست، که بعداً اشاره مي شود.

_آیت الله سیستانی حفظه الله:

راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک پاک نشود و در شستني که بعد از آن , شستن ديگر لازم نيست بايد بو يا رنگ يا مزه نجاست هم نگيرد , و در غير آن شستن تغيير ضرر ندارد , مثلا چيزي را به آب کر يا قليل بشويد , و دو دفعه شستن در او لازم باشد , در دفعه اول اگر چه تغيير کند , و در دفعه دوم به آبي تطهير کند که تغيير نکند پاک مي شود.

_آیت الله وحید حفظه الله :

راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک پاک نشود، و در شستنى كه بعد از آن شستن دیگر لازم نیست باید بو یا رنگ یا مزه آن به واسطه نجاست تغییر نكند و در غیر آن شستن تغییر ضرر ندارد، مثلا اگر چیزى دو دفعه شستن در او لازم باشد، در دفعه اوّل اگر چه تغییر كند، و در دفعه دوم به آبى تطهیر كند كه تغییر نكند، پاك مى شود.

_آیت الله بهجت رحمت الله:

راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک پاک نشود مگر اینکه قبل از مضاف شدن چیز نجس پاک شده باشد و آب هم بو یا.......

آیت الله بهجت رحمت الله:

راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک ....نجاست یا چیزی که نجس شده و پاک نشده است در آن نباشد......

آیت الله فاضل لنکرانی رحمت الله :

راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک راز جالب پاک کنندگی آب-ایرناک اگر آب قلیل باشد علاوه بر این چهار شرط شرطهای دیگری هم دارد که بعدا ذکر می شود.

منبع:جستجوگر ایرناک

(0 رای)
بازدید : 177 بار

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی