اگر پروردگار عالم برای کشاورزان، باران نبارد و حشرات و ملخ آید، مضطرب گردند، و تاجران اگر سود نبرد یا سرمایه کم شود، پریشان گردند و کاسبان اگر بازار کساد گردد، منقلب شوند.

توحید نظری چیست؟ در ایرناک توحید نظری چیست؟ در ایرناک درعلم اخلاق از برای این توحید، چهار مرتبه گفته اند: قَشر و قَشر القَشر و لُب و لُب اللُب، و تشبیه نموده اند به جوز و لوز (گردو و بادام) یک پوست سبزی دارد که قشر است و پوست چوبین دیگریکه قشر القشر است و مغزی دارد که لب گویند و روغنی دارد که لب اللبش می نامند.

قشر_القشر_توحید، منافقین هستند که به زبان إقرار دارند ولی در دل هیچ نظر به خدا نیست و تمام توجه به اسباب است. و این طائفه دراین چهار روز دنیا حکم موحّد ظاهرا بر آنها جاری است، لیکن در آخرت ثمری از برای آنها ندارد و مثل قشر القشر چهار روزی حفظ گردو و بادام کنند و بعد آنها را به دور اندازند.

مرتبه دوم:قشر است، که آن توحید عوام است که به زبان و قلب اقرار کنند، لکن رسوخ در قلب نکرده و نورانیت ندارد و به اندک انقلاب و تغییر، حالاتشان مضطرب و مختلف شوند، اگر پروردگار عالم برای کشاورزان، باران نبارد و حشرات و ملخ آید، مضطرب گردند، و تاجران اگر سود نبرد یا سرمایه کم شود، پریشان گردند و کاسبان اگر بازار کساد گردد، منقلب شوند

مرتبه سوم: لب است توحید خواص که خوف و رجاء و توکل دراین مرتبه حاصل شود اعتمادش به خداست و او را مسبب الأسباب می داند و اسباب را مقهور خداوند می شمارند.

مرتبه چهارم: لب_اللب است که توحید انبیاء و اولیاء است که «لا یری إلا الله» بکلی نظر از اسباب ظاهری منقطع است.

منبع:جستجوگر ایرناک

بازدید : 466 بار
(0 رای)

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی