روزه گرفتن، اگر به شکل صحیح انجام شود، تمرین خوبی برای بدن است. در ادامه 11 فایده شگفت‌انگیز روزه را به شما معرفی مي‌کنیم.

بسیاری افراد روزه را به عنوان فریضه‌ای دینی مي‌شناسند، در حالیکه عده کمتری از فواید روزه داری برای سلامت آگاه هستند. روزه باعث دفع سموم از بدن شده، قند خون و ذخیره‌های چربی بدن را نیز کاهش مي‌دهد. عادات صحیح غذایی به کمک روزه داری برای افراد شکل مي‌گیرد و سیستم ایمنی بدن تقویت مي‌شود.روزه گرفتن چه فایده ای دارد در ایرناک روزه گرفتن چه فایده ای دارد در ایرناک

 

 فواید روزه ماه مبارک رمضان

روزه دفع سموم از بدن را تسهیل مي‌کند

غذاهای آماده و فراوری شده حاوی مقادیر زیادی افزودنی هستند. این افزودنی‌های غذایی در اکثر موارد در بدن تبدیل به سموم مختلف مي‌شوند. بیشتر این سموم در چربی‌های بدن ذخیره مي‌شوند.

از آنجا که روزه گرفتن، مخصوصا به مدت طولانی، باعث از بین رفتن چربی‌های بدن مي‌شود، با متابوليزه شدن چربی‌ها، سمومي‌که در چربی‌ها موجودند نیز در بدن آزاد مي‌شوند. از این به بعد، کلیه‌ها، کبد و سایر اعضای مربوطه مي‌توانند این سموم را دفع کنند.

فواید شگفت‌انگیز روزه 

 

روزه به سیستم گوارش فرصت استراحت مي‌دهد

هنگامیکه فرد روزه می‌گيرد، سیستم و اندام‌های گوارشی او فرصت استراحت پیدا مي‌کنند. البته فعالیت این اندام‌ها به طور کامل قطع نمي‌شود و آنها به ترشحات گوارشی خود ادامه مي‌دهند، اما در مقیاس بسیار کمتر. روزه منجر به توقف ترشح اسید معده نمي‌شود؛ به همین دلیل است که معمولا به افراد مبتلا به بیماری زخم معده توصیه مي‌شود با احتیاط بیشتری روزه بگیرند و یا به طور کلی از روزه داری صرف نظر کنند.

در کل، روزه داری برای افرادی که معده سالمي ‌دارند بسیار مفید است و نه تنها به تنظیم مایعات بدن آنها کمک مي‌کند، بلکه به دلیل هضم تدریجی غذا، انرژی به تدریج در بدن آنها آزاد مي‌شود و از انباشت کالری‌های اضافی جلوگیری مي‌کند.

 

روزه به کاهش التهابات در بدن کمک مي‌کند

برخی تحقیقات نشان مي‌دهند که روزه‌داری به کاهش بیماری‌های ناشی از التهابات و انواع آلرژی کمک مي‌کند. از بهترین نمونه‌های بیماری‌های ناشی از التهاب، می‌توان آرتروز روماتیسمي‌ و بیماری پوستی مانند پسوریازیس را نام برد. همچنین برخی متخصصان معتقدند روزه مي‌تواند ورم روده را نیز کاهش دهد.

 

روزه قند خون را کاهش مي‌دهد

روزه باعث مي‌شود گلوکزهای موجود در خون شکسته شوند تا در طول مدت گرسنگی، بدن بتواند از آنها قند دریافت کند. کاهش گلوکز خون موجب استراحت لوزالمعده مي‌شود. گلوکاگون برای تسهیل شکسته شدن گلوکز خون تولید مي‌شود. همه این امور باعث کاهش کلی قند خون مي‌شوند.

فواید شگفت‌انگیز روزه

 

روزه به سوختن چربی‌های بدن کمک مي‌کند

اولین واکنش بدن به روزه و گرسنگی ناشی از آن، شکسته شدن گلوکز است. هنگامیکه گلوکز از راه تغذیه به بدن نرسد، بدن از گلوکزهایی که در بدن موجود است استفاده مي‌کند و آنها را برای جذب به قطعات کوچک‌تر تقسیم مي‌کند. ذخیره‌های چربی گزینه‌های خوبی برای تبديل به گلوکز هستند.

 

روزه فشارخون را تنظیم مي‌کند

روزه گرفتن یکی از راه‌های طبیعی و غیر شیمیایی کاهش فشار خون است. روزه گرفتن احتمال بسته شدن رگ‌ها در اثر تجمع چربی را به میزان قابل توجهی کاهش مي‌دهد. در طول زمانیکه فرد روزه است، گلوکز و در پی آن چربی‌های موجود در بدن او برای تولید انرژی تجزیه مي‌شوند. همچنین فعالیت و سوخت و ساز بدن متعادل شده و از سرعت آن کاسته مي‌شود. در نتیجه شدت جریان خون از محدوده خاصی فراتر نمي‌رود و در نتیجه فشار خون فرد پایین مي‌ماند.

فواید شگفت‌انگیز روزه

 

روزه به کاهش وزن کمک مي‌کند

روزه گرفتن در کاهش وزن سریع تاثیر زیادی دارد. روزه، میزان چربی‌های انباشته شده در بدن را کاهش مي‌دهد. البته روزه گرفتن راه خوبی برای کاهش وزن نیست. بهتر است اگر قصد دارید از وزن خود بکاهید، از راه‌هایی مانند کاهش مصرف قند و چربی و افزایش مصرف سبزیجات استفاده کنید.

 

روزه منجر به اصلاح الگوی غذایی مي‌شود

تحقیقات نشان مي‌دهند که روزه داری مي‌تواند میل افراد به خوردن تنقلات مضر و غذاهای فراوری شده را کاهش دهد. همچنین روزه افراد را به خوردن مواد غذایی طبیعی، خصوصا آب و انواع میوه، تشویق مي‌کند، البته این یکی از راه‌های تاثیر روزه بر اصلاح الگوی غذایی است.

فواید شگفت‌انگیز روزه

 

روزه سیستم ایمنی بدن را تقویت مي‌کند

اگر افراد در کنار روزه داری، یک رژیم غذایی مناسب نیز داشته باشند، سیستم ایمنی بدن آنها مي‌تواند تقویت شود. خارج شدن سموم از بدن و سوختن چربی‌ها یکی از دلایل افزایش مقاومت سیستم ایمنی است. اگر پس از یک روز کامل روزه داری، فرد اولین چیزی که برای خوردن انتخاب مي‌کند یک میوه باشد، مي‌تواند از طریق همان یک میوه مقادیر زیادی ویتامین و املاح ضروری را وارد بدن خود کند. ویتامین A و E دو آنتی اکسیدانی هستند که به وفور در انواع میوه‌ها وجود دارند. این دو ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر هستند.

 

روزه داری مي‌تواند در مبارزه با انواع اعتیاد موثر باشد

برخی محققین ثابت کرده‌اند که روزه داری مي‌تواند در مبارزه با اعتیاد به موادی نظیر نیکوتین، الکل، کافئین و … بسیار موثر باشد. هرچند که برای ترک هر نوع اعتیادی، مولفه‌های خاصی باید رعایت شوند، اما روزه داری نیز مي‌تواند خیلی موثر باشد.

 

روزه داری اسلامی وکاهش استرس

«براساس آخرین یافته‌ها و تحقیقات علمی، روزه داری اسلامی موجب کاهش استرس و اضطراب در بین افراد می‌شود.

روزه داری اسلامی همان روزه داری صحیح و اصولی است و با روزه داری برای ترس از عسر و حرج و روزه داری برای رژیم لاغری متفاوت است.

روزه داری نباید موجب پرخوری به هنگام سحر و تغییرات بی نظمی در خواب شود و در صورت رعایت این مسایل، روزه داری صحیح به کاهش استرس‌ها منجر می‌شود.

پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد در طول ماه مبارک رمضان کاهش کامل و صد درصدی خودکشی‌ها و کاهش نسبی جرایم عمومی مانند جرایم راهنمایی و رانندگی و جرایم خاص می‌شود.

غذاهای سحر روزه داران باید کم حجم و خواب آن‌ها نیز متناسب باشد و روزه داران از خوابیدن پس از خوردن سحری اجتناب کنند.

روزه داری موجب امتناع افراد حتی از خوردن مواد حلال مانند آب می‌شود و این امتناع از حلال‌ها نیز اراده انسان را قوی می‌کند.

عصبانیت‌های برخی از افراد به هنگام روزه داری به علت پرخوری آن‌ها به هنگام سحر است که بدن را در طول روز برای جذب آب فعال می‌کند.»

 

كلام آخر

با وجود تمام فوایدی که برای روزه ذکر شد، روزه داری گاه منجر به بروز برخی مشکلات نیز مي‌شود. روزه داری مي‌تواند آب بدن را بیش از حد کم کند و فرد را دچار بی‌آبی یا گرمازدگی کند. همین امر ممکن است منجر به بروز سردردهای شدید و یا حتی سردردهای میگرنی در افراد مستعد شود.

سوزش و زخم معده نیز در برخی موارد از دیگر پیامد‌های روزه داری است.توصيه می‌شود خانم‌های باردار و يا شیرده؛ افراد مبتلا به سوء‌تغذیه؛ ديابت؛ نارسايی‌های قلبی؛ کلیوی و کبدی و امثال آن، طبق نظر متخصص مربوطه اقدام به گرفتن روزه نمايند.

بازدید : 3,882 بار
روزه گرفتن چه فایده ای دارد
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی