27 سال زندگی پر برکت امام حسن عسکری (ع) همچون پدران بزرگوارشان در مبارزه با ظلم و جور حاکمان زمان گذشت.

بیوگرافی امام حسن عسکری (ع)
  • نام:حسن              
  • لقب:عسکری،سراج  
  • نام پدر:علی (ع)      
  • نام مادر:حدیث
  • تولد:هشت ماه ربیع الثانی 232 هجری
  • شهادت:هشت ماه ربیع الاول 260 هجری

زندگینامه امام حسن عسکری (ع) + اینفوگرافی در ایرناک زندگینامه امام حسن عسکری (ع) + اینفوگرافی در ایرناک  

زندگینامه امام حسن عسکری (ع)

امام یازدهم(ع) در محله ای نظامی در سامراء سکونت داشت ، به همین جهت به عسکری شهرت دارد. امام حسن عسکری(ع)بعد از شهادت پدر بزرگوارش به مقام امامت رسید و هدایت و سرپرستی مسلمانان را به عهده گرفت.آن حضرت در زمان عمر خود ستمگران و حاکمان گوناگونی را دید.همه آنها از حضور امام ترس و وحشت داشتند و تخت و تاج خود را در خطر می­دیدند، به همین خاطر امام حسن عسکری(ع)نیز مانند پدران شریف خود مدت زیادی را در محاصره نظامیان حکومتی و در زندان گذراند. انسانهای زیادی از نژادهای مختلف و سرزمینهای دور به عراق می آمدند و خدمت آن حضرت می رسیدند.

امام نیز با لهجه و زبان خودشان با آنها صحبت می کرد.با آنکه ستمگران بنی عباس بوسیله جاسوسان خود ، امام را زیر نظر داشتند اما امام(ع)لحظه ای از تعلیم و تربیت انسانهای روزگار خویش غافل نبود و در گرفتاریها از مردم دستگیری می نمود.هنگامی که حضرت مهدی (عج) به دنیا آمد،امام به شیعیان زمان خود فرمودند :پس از من این فرزندم امام و پیشوای شما خواهد بود و بعد از مهدی(عج) امام دیگری نخواهد آمد.هم اکنون فرزند آن امام عزیز زنده است و خداوند او را از شر دشمنان حفظ فرموده است.(معتمد) خلیفه عباسی می­دانست پس از امام حسن عسکری(ع)فرزندی خواهد آمد که حکومت ظالمان را نابود می کند، از این رو به جاسوسان خود سفارشهای زیادی نمود که منزل امام(ع)را زیر نظر داشته باشند بلکه فرزند آن حضرت را پیدا کنند، اما خداوند حضرت مهدی(عج)را از شر آنان محافظت فرمود.معتمد عباسی که همه نقشه های شیطانی اش را شکست خورده می­دید، دستور داد تا امام را مسموم کنند. سر انجام بعد از گذشتن شش سال از امامت آن حضرت ،‌امام که بیست و هشت سال داشت،‌در روز جمعه هشتم ربیع الاول سال دویست و شش هجری ، در شهر سامراء به شهادت رسید و آن امام را در کنار قبر پدر بزرگوارش به خاک سپردند.

 

داستانی از کودکی امام حسن عسکری (ع)

روایت شده هنگامی که امام حسن عسکری (ع) کودک بودند ، روزی کنار پدر که مشغول نماز بودند به چاه آبی افتادند .شیون زنها بلند شد امام هادی (ع) بعد از نماز به آنها فرمودند: آرام باشید برای او اتفاقی نمی افتد.آنها مشاهده کردند آب از ته چاه کم کم بالا آمد تا به لبه ی چاه رسید.امام حسن عسکری(ع) بالای آب آمدند در حالی که با آب بازی می­کردند .به این ترتیب امام حسن از چاه بیرون آمدند.

انوار البهیهء ص 483

 

 شعر

بر شیعیان خود          آقا تو برتری

هستی امام ما          هستی تو عسکری(ع)

بعد از تو آمده             مولای دیگری

هستی امام ما          هستی تو عسکری(ع)

ما خاک پای آن           خورشید سَروری

هستی امام ما          هستی تو عسکری(ع)

مانند مصطفی(ص)     مانند حیدری(ع)

 

گَر چه او بود جوان        عالمی بود بزرگ

در کمینش بودند         دشمنانی چون گرگ

از وجود پاکش             سامرا روشن بود

یک طرف یارانش         یک طرف دشمن بود

داشت فرزندی پاک      کودکی زیبارو

دشمنانش بودند         در پی کشتن او

در چنان دورانی          زندگی مشکل بود

همه جا در پی­شان     دشمنی بد دل بود

مؤمنان می­گفتند        راه او راه خداست

او در­این عصر ­خزان      نو بهار دل ماست

 

درباره امام حسن عسکری

در روز ولادت یازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حسن بن علی بن محمد مشهور به امام حسن عسکری ( ع) مروری تصویری بر برخی از اتفاقات زندگی آن حضرت خواهیم داشت.

یازدهمین سلاله‌ پاک شجره بزرگوار نبوت و امامت حضرت محمد ( ص) بر اساس منابع معتبر در مدینه متولد شدند. حضرت عسکری ( ع) همچون پدران بزرگوارشان، زندگی خود را در مبارزه با حاکمان زمان سپری کردند، مبارزاتی که سبب شد تا وجود مقدس امام یازدهم بیشتر سالهای عمر مبارک خود را در زندان سپری کرده و تنها از طریق نمایندگان برگزیده خود با شیعیان در ارتباط باشند.

ثمره زندگی امام یازدهم ( ع) و عصاره خلقت ازلی بشریت، مولودی شد که خداوند ظهور او را از وجود مطهر امام حسن عسکری (ع) و مادری به نام نرجس خاتون به جهانیان وعده کرد.

زندگی نامه امام یازدهم + اینفوگرافی


yjc

بازدید : 5,697 بار
زندگینامه امام حسن عسکری (ع) + اینفوگرافی
3.7
out of
5
(
3
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی