پژوهشگران دانشگاه آکسفورد با هدف یافتن انگیزه شورشیان داعش از جنگ (در عراق و سوریه) که حتی به مرگ آنها منجر می شود، مطالعه ای را در خط مقدم میدان نبرد در عراق انجام دادند.

چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک  درحالیکه جیمز کلپر، مدیر سابق آژانس اطلاعات ملی آمریکا، نیت شورشیان داعشی از جنگ را غیرقابل ارزیابی توصیف کرده است، دانشمندان تأکید می کنند که درحال رمزگشایی از انگیزه ای هستند که جنگجویان را تا مرز مرگ، شکنجه و حتی زجر کشیدن خانواده ها پیش می برد.

چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک محققان دانشگاه آکسفورد با هدف دستیابی به پاسخی قانع کننده، به خط مقدم میدان نبرد در عراق سفر کرده و با گروه تکفیری داعش که به اسارت درآمده بودند، تعدادی از مبارزان کرد PKK و جمعی از نیروهای ارتش عراق گفتگو کردند.

چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک یافته های این تحقیق، از نتایج بدست آمده در مطالعه قبلی که عنوان می کرد تمایل برای مبارزه ناشی از «اقدام منطقی» نیست، بلکه نشأت گرفته از «اقدام متعهدانه» است، حمایت می کند. درحقیقت، افرادی که خود را به شدت وابسته به یک گروه می دانند، برای ارزش های مقدس آن گروه می جنگند.

چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک نتایج بدست آمده نشان داد که همه جنگجویان از مدل «اقدام متعهدانه» پیروی می کنند، اما سطح تعهد به ایجاد فداکاری های پرهزینه – مانند کشته شدن، حملات انتحاری یا تحمل شکنجه – بین گروه ها و افراد متفاوت است.

چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک اسکات اتران از محققان موسسه تحقیقاتی «Artis International» و یکی از نویسندگان این مطالعه تأکید کرد: در تحقیقات خود دریافتیم که 3 فاکتور، اصلی ترین انگیزه برای انجام اقدام متعهدانه است. وی افزود: این فاکتورها شامل قدرت تعهد به یک گروه و ارزش های مقدس، تمایل به انتخاب ارزش ها مقدم بر خانواده و خویشاوندان، قدرت درک اعتقادات سایر مبارزان یا به اصطلاح «قدرت معنوی» است.

چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک برای بررسی بیشتر این موضوع، نظرسنجی آنلاینی با مشارکت 6 هزار شهروند غیرنظامی اسپانیایی انجام شد. محققان دریافتند، افرادی که یک «ارزش مقدس» را مقدم بر گروه می دانند، حاضر به انجام فداکاری های پرهزینه از جمله کشته شدن، زندانی شدن یا حتی رنج دیدن فرزندانشان در این مسیر هستند.

چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک محققان تأکید می کنند، درک و شناخت انگیزه واقعی از جنگ و کشته شدن در بین جنگجویان داعش می تواند به کشف راه های تعهد عمیق تر و تمایل به فداکاری بیشتر برای ارزش هایی مانند آزادی و دموکراسی در بین نیروهای ارتش (عراق) منجر شود.

چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک ریچارد دیویس از محققان دانشگاه آکسفورد و یکی از نویسندگان این مطالعه بیان کرد: نتایج بدست آمده در این مطالعه کمک می کند تا مسیر درست تری برای مقابله با داعش در پیش گرفته و از پیوستن نیروهای بیشتر به این گروه، جلوگیری کنیم.

چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک چرا داعشی ها از مرگ نمی ترسند ؟-ایرناک به جای اینکه تنها داوطلبان را جذب ارتش کنیم، باید زمینه ای فراهم کنیم تا افراد براساس ارزش هایی که برای آنها بها قائل هستند، جذب شوند؛ در این صورت نیروهایی کاملا متفاوت در اختیار خواهیم داشت.

منبع : جام جم

(0 رای)
بازدید : 267 بار

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی