آداب غذا خوردن با کارد و چنگال به نظر امری ساده است. به راحتی کارد و چنگال را در دست می گیریم و شروع به خوردن غذا می کنیم! اما اینقدرها هم ساده نیست چرا که همین کار به نظر ساده فوت و فن هایی دارد.

آداب غذا خوردن با کارد و چنگال در کشورهای مختلف

آداب غذا خوردن با کارد و چنگال کمی متفاوت از آنچه ما گاها انجام می دهیم است و در کشورهای اروپایی و دیگر کشورها این آداب از اهمیت خاصی برخوردارند که اگر رعایت نشوند نشانه بی ادبی تلقی می شوند در ادامه با آنها آشنا می شوید.آداب و طرز استفاده صحیح از کارد و چنگال + تصاویر در ایرناک آداب و طرز استفاده صحیح از کارد و چنگال + تصاویر در ایرناک

همانطور که گفته شد آداب و رسوم در سراسر جهان متفاوت است. به عنوان مثال، در تایلند و لائوس، چنگال را در دهان خود گذاشتن، بی ادبی است. شما باید چنگال خود را برای قرار دادن غذا در قاشق استفاده کنید، و سپس باید قاشق را در دهان خود قرار دهید. در شیلی، شما باید همیشه، غذا را با قاشق یا چنگال بخورید و به هیچ عنوان از دست استفاده نکنید.

آداب غذا خوردن

آداب غذا خوردن

جالب است بدانید که این ها هیچ یک در آمریکا مهم نیست و شما حتی با دست هم می توانید یک بال مرغ را بخورید.

برای اینکه نشان دهید هنوز در حال غذا خوردن هستید ، اما می خواهید استراحت کنید باید چنگال و چاقو خود را از هم جدا و به موازات بشقابتان قرار دهید. چاقو نباید در سمت راست بشقاب باشد، و همچنین چنگال باید در کنار چاقو باشد.

برای اینکه غذا خوردنتان به پایان رسیده است، باید چنگال و چاقو در کنار هم در سمت چپ قرار دهید، همچنین دندانه های چنگال رو به بالا باشد.

در اروپا نیز به همین روش پایان غذا خوردن را نشان می دهند، اما دندانه های چنگال باید رو به پایین باشند نه بالا. تنها تفاوت بین این دو موقعیت در حال استراحت است. با توجه به آداب مجمع قاره ای، چنگال و چاقو باید مانند X روی هم باشند نه موازی یکدیگر.

 

چطور از کارد و چنگال استفاده کنیم؟

کارد، قاشق و چنگال

به چاقو، قاشق و چنگال تا زمانی که می‌خواهید شروع به غذا خوردن کنید دست نزنید.

اگر راست‌دست هستید چنگال را مطابق شکل با دست چپ و قاشق را به حالت مشابه با دست راست نگه دارید. انگشت شصت و اشاره بایستی رو به پایین باشد.

استفاده باکلاس از کارد و چنگال

استفاده باکلاس از کارد و چنگال

چاقو را با دست راست مطابق شکل بگیرید و انگشت اشاره‌تان را برای حمایت چاقو و بریدن در طول پشت چاقو بگذارید. تکه‌های غذا با چاقو جدا کنید و با چنگال به دهان بگذارید. وقتی چاقو در دستتان است ولی از آن استفاده نمی‌کنید ۲٫۵تا۵ سانتی‌متر بالاتر بشقاب نگه دارید. در پایان یادتان باشد چاقو را از کنار بشقاب، پایین‌تر از بشقاب برداشته‌بودید، اگر نخواستید از آن استفاده کنید روی میز همان جایی که برداشته‌بودید بگذارید.

آداب استفاده از کارد و چنگال

آداب استفاده از کارد و چنگال

پیشنهاد می‌کنم همیشه از چنگال و چاقو یا قاشق و چنگال با هم استفاده کنید، این کار آسان‌تر و شیک‌تر از تلاش برای انجام کار مشابه چنگال و چاقو با چنگال تنها یا قاشق و چنگال با قاشق تنها است. در مهمانی‌های رسمی پیش‌غذا، غذای اصلی، سالاد، دسر و بشقاب میوه همگی با هر سه ابزار به شما ارائه می‌شود.

اگر قاشق، چنگال یا قاشق به زمین افتادند، به آن‌ها دست نزنید. از سرو کننده بخواهید یکی تازه برایتان بیاورد.

بعد از پایان هر کورس غذا، چنگال و چاقو را به صورتی که دسته آن‌ها مطابق شکل روی موقعیت ساعت چهار باشند روی بشقاب بگذارید. لبه چاقو باید به سمت خودتان باشد.

آداب خوردن غذا با کارد و چنگال

آداب خوردن غذا با کارد و چنگال

درباره چنگال دقت کنید که تفاوتی نمی‌کند چنگال به پشت باشد یا رو اما نباید به لبه باشد.

این کار پیغامی برای سرو کننده است مبنی بر اینکه این کورس غذایتان را تمام کردید یا نمی‌خواهید به آن ادامه دهید. همچنین شانس پایین افتادن اتفاقی قاشق، چنگال و چاقو را به حداقل می‌رساند.

تفاوت این حالت با زمانی که برای مکالمه‌ای کوتاه از غذا دست می‌کشید این است که در زمان توقف موقت بایستی مطابق شکل دسته چاقو را در موقعیت ساعت ۴ و دسته چنگال را در موقعیت ساعت ۸ با دهانه رو پایین روی چاقو بگذارید.

طرز صحیح دست گرفتن کارد و چنگال

طرز صحیح دست گرفتن کارد و چنگال

دستمال سفره

صبر کنید تا میزبان یا همسر میزبان دستمال سفره را روی پایش بگذارد و بعد شروع کنید. (تنها استثنای این مورد حالت بوفه یا سلف‌سرویس است که کنار گذاشتن دستمال سفره زمانی است که شروع به غذا خوردن می‌کنید.)

دستمال را به آرامی و بدون تکان دادن یا کشیدن ناگهانی باز کنید. اندازه دستمال سفره تعیین می‌کند که چطور بازش کنید. در مهمانی‌های رسمی دستمال بزرگ است و بایستی آن را نصفه باز کنید اما باید دستمال سفره‌های کوچک را کاملاً باز کنید تا تمام ران را بپوشاند.

برای استفاده از دستمال سفره زیر چانه یا گردن آن را داخل یقه خود یا بین دکمه‌های پیراهن خود فرو نکنید یا در کمربندتان نگذارید. می‌توانید این کار را بسته به رفتار میزبانتان انجام دهید.

از گوشه دستمال برای خشک کردن تر شدگی لب‌ها یا باقی غذا (قبل از هر بار نوشیدن) استفاده کنید. اگر خانمی هستید که رشد لب دارید حتماً بایستی این‌کار را قبل از نوشیدن انجام دهید.

اگر دستمال سفره در حلقه یا گیره بود، بعد از خارج کردن کردن حلقه بالا-سمت چپ وسایل‌تان از روی میز از طرف خودتان قرار دهید. در پایان دوباره دستمال سفره را داخل حلقه هل دهید و روی میز به صورتی که به سمت مرکز میز باشد قرار دهید.

زمان ترک موقت میز دستامل را روی صندلی‌تان بگذارید. وقتی غذا تمام شد اگر مرکز روبری شما بشقاب بود، دستمال را سمت چپ بشقاب قرار دهید و اگر خالی بود دستمال را همان‌جا یعنی در مرکز بگذارید. در صورتی که قرار است بعد از غذا قهوه سرو شود دستمال را از روی پایتان برندارید. در پایان تا کردن دستمال موجب دیده نشدن قسمت‌های کثیف آن می‌شود.

آداب غذا خوردن

آداب غذا خوردن با چنگال

نمک‌دان و فلفل‌پاش

قبل از ریختن نمک یا فلفل حتماً مقداری از غذا بچشید تا به مقداری درست روی غذا بریزید. اگر نمک در ظرف بود و نه نمک‌پاش و قاشقی هم در ظرف نبود از لبه یک چاقو تمیز برای برداشتن نمک استفاده کنید. اگر ظرف نمک برای شما به تنهایی بود می‌توانید از چاقوی خودتان استفاده کنید یا با دست بردارید.

اگر قرار است چند نفر از ظرف استفاده کنند هرکز از انگشتان‌تان یا چاقویی که تمیز نباشد استفاده نکنید. ظرف نمک یا فلفلی که مخصوص خودتان است را در حاشیه بشقاب‌تان قرار دهید اما در صورتی‌که قرار است ظرف مشترکاً استفاده شود بعد از استفاده آن را به جای اصلی‌اش که برداشتن از آن‎جا برای همه مقدور باشد برگردانید.

بازدید : 3,486 بار
آداب و طرز استفاده صحیح از کارد و چنگال + تصاویر
5.0
out of
5
(
1
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی