به گفته‌ی محققان، خبر بد را باید بدون شاخ و برگ دادن بدهید؛ این چیزی است که طرف مقابل‌تان ترجیح می‌دهد.نحوه دادن خبر مرگ و نحوه دادن خبر بد به بیمار و نحوه گفتن خبر بد و ...

چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک همه‌ی ما به احتمال زیاد زمانی در زندگی‌مان ناچارا مجبور می‌شویم خبر بدی را به کسی برسانیم. خبر طلاق، اخراج شدن از کار، رد یک درخواست و یا نتیجه‌ی یک آزمایش که حاکی از یک بیماری سخت است، خبرهایی از این دست چیزهایی هستند که متاسفانه گاهی وظیفه‌ی رساندن‌شان را به مخاطب خواهیم داشت. وقتی در چنین شرایطی قرار می‌گیریم همیشه این سوال مطرح می‌شود که چطور باید این خبر را بدهیم. آیا باید مستقیما بگوییم یا در لفافه و با کلماتی تسلی بخش سعی کنیم تا جایی که امکان دارد طرف مقابل را پریشان نکنیم؟

چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک  

چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک تحقیقات می‌گوید اگر می‌خواهید خبر بد بدهید، یک راست بروید سر اصل مطلب 

چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک تحقیقات جدید در دانشگاه بریگم یانگ و دانشگاه آلابامای جنوبی می‌گوید، بهترین کار این است که خبر ناخوشایند را به سرعت بدهیم، دست کم این چیزی است که فرد مقابل ترجیح می‌دهد!

چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک  

چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک پژوهشگران، 145 نفر را که با سناریوهای مختلف از خبرهای بد مواجه شده بودند، تحت بررسی قرار دادند. این سناریوها مکتوب، کلامی و یا بصری بودند. در هر مورد، این افراد با دو نوع رویکرد متفاوت روبرو شدند: خبر بد، مستقیما و بدون حاشیه به آنها داده شد و در نوع دیگر هم، سعی شده بود خبر بد، ظاهری خوشایندتر داشته باشد و در لفافه بیان شود.

چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک  

چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک سعی نکنید خبر بد را در لفافه قرار دهید 

چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک از افراد شرکت کننده خواسته شد، هر پیام منفی را بر اساس شفافیت، میزان ملاحظات و تا چه حد مستقیم بودن، تاثیرگزار بودن، صادقانه بودن و خاص بودن‌شان رتبه بندی کنند. همچنین از آنها خواسته شد تشخیص دهند کدام یک از این راه‌های دریافت خبر بد، برای‌شان از همه مهمتر بوده است. شفافیت و مستقیم بودن، نسبت به سایر ارزش‌ها در آن شرایط پُرتنش و بحرانی، بیشترین امتیازها را گرفتند.

چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک  

چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک محققان دریافتند خبرهای منفی مربوط به روابط اجتماعی باید مستقیما اما با حالتی ملایم به عنوان اشاره‌ای از ادب و توجه نسبت به فرد دریافت کننده منتقل شوند. اما خبرهای بد در مورد بیماری یا مرگ یا آتش گرفتن خانه را بهتر است مستقیما و بدون مقدمه و حاشیه برسانید. این نوع خبرها نیاز به اقدام فوری دارند و اطلاعات باید تا حد ممکن سریع و با کمترین حاشیه منتقل شوند.

چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک  

چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک چگونه خبر بد را بدهیم-ایرناک منبع: برترین ها

(0 رای)
بازدید : 175 بار

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی