پس از تشخیص بارداری توسط پزشک متخصص، انجام برخی آزمایش های این دوران برای اطمینان از سلامت رشد جنین لازم و ضروری است.

مهمترین آزمایش های ضروری دوران بارداری و حاملگی

پس از تشخیص بارداری توسط پزشک متخصص، انجام برخی آزمایش های بارداری برای اطمینان از سلامت رشد جنین لازم و ضروری است.در این بخش از نکات دوران بارداری در ایرناک به بررسی مهم ترین تست و آزمایشات در هر ماه از دوران بارداری و اهمیت و علت آن خواهیم پرداخت.مهمترین آزمایشات دوران بارداری + لیست کامل در ایرناک مهمترین آزمایشات دوران بارداری + لیست کامل در ایرناک

 • آزمایش های منظم و ژنتیکی برای هر سه ماه
 • آزمایش های پیش از تولد چیست؟
 • تست های معمولی قبل از تولد در دوران بارداری چه هستند؟
 • انواع آزمایش های قبل از تولد؟
 • آزمایش های سه ماهه اول بارداری
 • آزمایش های دومین دوره بارداری
 • آزمایش های سه ماهه سوم بارداری
 • تست های اختیاری در دوران بارداری چه هستند؟
 • آزمایش های والد قبل از تولد برای زنان بالای 35 سال چه هستند؟
 • درک آزمایش ها قبل از تولد و نتایج آن ها!
 • آیا می توان از آزمایش های خون در دوران بارداری امتناع کرد؟

از الان یا تاریخ زایمان، یک سری از آزمایش ها را انجام خواهید داد که دوران بارداری را پی گیری می کنند. در حالی که برخی از آزمایش ها، چکاپ ها قبل از تولد هستند، اما برخی دیگر داوطلبی هستند و تحت شرایط استثنایی، براساس توصیه یک مشاور یا مشاور ژنتیکی انجام می شوند. بیشتر این آزمایش ها سریع، بدون درد و برای سلامت مادر و نوزاد هستند.

آزمایش های ضروری بارداری

آزمایش های مهم و ضروری بارداری کدامند؟

کاربرد آزمایش های بارداری پیش از تولد چیست؟

آزمایش پیش از تولد به سری ارزیابی های پزشکی مربوط می شود که شما در دوره بارداری دارید. آن ها شامل تست خون، آزمایش ژنتیکی تهاجمی، سونوگرافی، تست واژینال، و نظارت بر سلامت جنین هستند که به پزشک شما کمک می کنند تا سلامت شما و سلامت نوزادتان را متوجه شوند.

برخی از تست ها روتین هستند و معمولاً در هر بارداری انجام می شوند. آن ها پیشرفت کودک را تجزیه و تحلیل می کنند و بررسی می کنند که آیا سلامت خوبی دارید تا کودک را تا زمان زایمان نگه دارید یا خیر. این تست ها همچنین به پزشک شما کمک می کنند تا نیاز به درمان های خاص را متوجه شوند.

برخی از تست های دیگر اختیاری هستند و زمانی انجام می دهید که در معرض برخی پیچیدگی ها قرار داشته باشید. این آزمایشهای اختیاری به تعیین اینکه آیا کودک شما دارای یک ناهنجاری ژنتیکی یا ناتوانی های مادرزادی است، کمک می کند.

اگر شرایط سلامتی خاصی در خانواده شما وجود داشته باشد، باید با مشاور ژنتیک صحبت کنید. متخصص می تواند به شما در مورد نقص های مادرزادی ممکن و یا شرایطی که می تواند بر روی شما و سلامت نوزادتان تاثیر بگذارد، کمک کند.

سپس، اجازه دهید آزمایش های منظم و ویژه ای رادر طول دوران بارداری انجام دهید.

تست های منظم در دوران بارداری چیست؟

موارد زیر تست های پیش از تولد هستند که باید در دوران بارداری به طور مرتب انجام دهید:

تست فشار خون:

این کار برای بررسی این که آیا پره اکلامپسی دارید یا خیر انجام می شود، مشکل فشار خون بالا و علائم آسیب ارگان که بیشتر به کبد یا کلیه ها می رسد.

تست ادرار:

این کار برای چک کردن کلیه عفونت های ادراری و مثانه و شرایطی مانند پره اکلامپسی انجام می شود. میزان بالای پروتیین در ادرار نشانه پره اکلامپسی است.

تست های خون:

برای یافتن نوع خون، عامل Rh و کم خونی انجام می شوند. آن ها همچنین عفونت مانند هپاتیت بی، اچ آی وی و سیفیلیس را آشکار می کنند. علاوه بر این، وزن در طول معاینه قبل از تولد نیز تعیین می شود تا درک شود که آیا افزایش وزن ایده آل است یا خیر.

آزمایش خون و ادرار بارداری

تست خون از آزمایش های روتین بارداری

انواع خاص تست های پیش از تولد چیست؟

تست های پیش از تولد در آزمایش های تشخیصی و غربالگری طبقه بندی می شوند.

تست های غربالگری:

این تست ها احتمال داشتن کودک مبتلا به اختلالات کروموزومی را مشخص می کند. آن ها نتایج قطعی نمی دهند، بلکه دارای پارامترهای تعیین شده برای نتایج هستند. اگر نتایج بالاتر یا پایین تر از سطح یا اندازه گیری قرار داشته باشند، آن ها مثبت تلقی شده و آزمایش بیشتری را می طلبند. هیچ خطری در انجام این آزمایش ها وجود ندارد.

آزمایش غربالگری دیابت بارداری: به منظور غربالگری دیابت بارداری، پزشک معمولاً برای همۀ زنان باردار در هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری، آزمایش‌هایی را توصیه می‌کند. معمولاً آزمایش‌های غربالگری دیابت بارداری به دو روش انجام می‌شوند. یکی از این روش‌ها تست چالش گلوکز است. در این روش به زن باردار، ۵۰ گرم گلوکز خوراکی داده می‌شود و بعد از یک ساعت گلوکز خون از طریق یک نمونه‌گیری خون ساده اندازه‌گیری می‌شود، درصورتی‌که گلوکز خون کمتر از ۱۴۰میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد، وضعیت طبیعی محسوب خواهد شد و در غیر این صورت، مرحلۀ دوم آزمایش که آزمایش تحمل گلکوز خوراکی است درخواست می‌شود.

آزمایش های دوران بارداری

آزمایش های دوران بارداری

تست های تشخیصی:

این تست ها نتایج قطعی می دهند که آیا کودک شما دارای مشکلات ژنتیکی یا ناتوانی مادرزادی است یا خیر. نتایج 99 % دقیق هستند و معمولاً از آزمایش ها غربالگری پیروی می کنند. تست های تشخیصی ممکن است برخی خطرات برای شما و نوزادتان را ایجاد کنند.

آزمایش های سه ماهه اول بارداری:

لیست تست های سه ماهه اول شما، از هفته صفر تا 13 ام به شرح زیر است. تست های خون - بررسی اولیه تست خون برای موارد زیر است:

تست:گروه خونی.

برای شناسایی این موارد انجام می شود: عامل Rh. سطوح hCG. عفونت مقاربتی (هپاتیت B، اچ آی وی، و سیفیلیس). ایمنی بدن به بیماری هایی مانند سرخک و ابله مرغان. کمبود ویتامین D. سطح قند خون. خطرات ژنتیکی برای کم خونی یک سلول داسی شکل، کم خونی عضلانی (SMA)، فیبروز کیستی، تالاسمی، تالاسمی، و دیگر بیماری های ممکن .

چگونه انجام می شود:

یک نمونه خون با استفاده از سوزن و سرنگ گرفته می شود و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود.

خطر انجام این تست:

هیچ خطری به غیر از ناراحتی آزار و اذیت و کبودی دست وجود ندارد.

تست :آزمایش ادرار.

برای شناسایی این موارد انجام می شود: سطح بالایی از قند خون که دیابت حاملگی را نشان می دهد. سطوح بالای پروتیین که پره اکلامپسی را نشان می دهد و سطوح گلبول های قرمز یا سفید خون و باکتری ها که عفونت دستگاه ادراری (uti) را نشان می دهند.

چگونه انجام می شود:

شما یک نمونه را تهیه می کنید، و تکنسین از یک قطره چکان استفاده می کند یا چند قطره را در نوار آزمایش می گذارد.

خطر انجام این تست:

هیچ خطری در کار نیست.

علت انجام آزمایش ادرار بارداری

آزمایش ادرار در بارداری چه چیزی را نشان می دهد؟

تست :نمونه گیری پرز های جفت (CVS)

این تست بین روزهای دهم و سیزدهم برای تشخیص نقص های مادرزادی نظیر موارد زیر انجام می شود:

 • اختلالات ژنتیکی مانند فیبروز کیستی
 • اختلالات کروموزومی، مانند سندرم داون.
 • معمولاً برای کسانی که در معرض خطر بیماری های ژنتیکی قرار دارند ، پیشنهاد می شود.

چگونه انجام می شود:

یک نمونه کوچک از سلول های جفت برای آزمایش برداشته می شوند.

خطر انجام این تست:

کاملا امن و قابل اعتماد

تست :آزمایش پیش از تولد (NIPT)

پس از هفته نهم بارداری برای چک کردن اختلالات کروموزومی انجام می شود، از جمله:سندرم داون. سندروم ادواردز. سندروم Patau. همچنین نوع خون و جنسیت نوزاد را نیز شناسایی می کند.

چگونه انجام می شود:

یک نمونه خون برای بررسی DNA بدون سلول برای نشانه های غیر عادی به کار می رود.

خطر انجام این تست:

خطرات بسیار کمی وجود دارند.

لیست آزمایش های دوران حاملگی

لیست آزمایش های دوران حاملگی

تست:سونوگرافی

اولین سونوگرافی بین هفته 6 تا 9 ام و برای بررسی این موارد انجام می شود:

 • بررسی تاریخ تخمینی.
 • تشخیص ضربان قلب جنین.
 • رد کردن حاملگی های نابجا یا لوله ای
 • تشخیص تعداد جنین ها.

چگونه انجام می شود:

این کار با استفاده از یک مبدل و یا وسیله بر روی شکم انجام می شود که امواج صوتی را منتشر می کند، و تصویری بر روی صفحه ایجاد می شود.

خطر انجام این تست:

خطرات بسیار پایین هستند.

سونوگرافی: در سونوگرافی پزشک با استفاده از امواج اولتراساند، وضعیت جفت جنین و اندام‌‌های او را بررسی می‌کند. اگر در دوران بارداری با مشکلی مواجه نشوید، سه بار سونوگرافی به صورت معمول انجام می‌شود. این سونوگرافی‌ها شامل موارد زیر است:

 • سونوگرافی اول: در هفته‌های ۱۱ تا ۱۳ بارداری و همراه با آزمایش‌های غربالگری جنین و تحت عنوان سونوگرافی NT انجام می‌شود.
 • سونوگرافی دوم: به شکل معمول از شروع هفتۀ ۱۶ تا قبل از پايان هفتۀ ۱۸ بارداری درخواست می‌شود. سونوگرافی هفته‌های ۱۶ تا ۱۸ بارداری بايد هدفمند و به منظور بررسی تعداد جنین، وضعیت جفت، سن بارداری و تعیین ناهنجاری‌های واضح جنین صورت می‌گیرد.
 • سونوگرافی سوم: در هفته‌های ۳۱ تا ۳۴ بارداری به منظور بررسی وضعیت رشد جنین، میزان مايع آمنیوتیک، نمايش جنین، وضعیت جفت و ناهنجاری‌ها درخواست داده می‌شود.

تست:غربال گری شفافیت بینی

این تست بین هفته 11 تا 13 ام بارداری برای تعیین خطر سندرم داون انجام می شود.

چگونه انجام می شود:

این روش از یک سونوگرافی منحصر به فرد برای بررسی ضخامت گردن جنین استفاده می کند، تا احتمال خطای کروموزومی را محاسبه کند.

خطر انجام این تست:

هیچ خطری در کار نیست.

آزمایش غربالگری بارداری

انجام آزمایش غربالگری بارداری برای تشخیص سندرم داون

غربالگری نقص مادرزادی جنین

آزمایش‌های غربالگری برای بررسی میزان احتمال وجود اختلالات ژنتیکی و نقص‌‌های مادرزادی در جنین استفاده می‌شود. مهم‌ترین اختلالات كروموزومی که در این غربالگری غربال می‌شود، تريزومي‌ها هستند که در این بین سندرم داون شایع‌ترین می‌باشد. آزمایش‌‌های غربالگری معمولاً میزان خطر ابتلا به یک اختلال یا بیماری را نشان ‌‌می‌دهد و پرخطر بودن یک نتیجه به این معنی نیست که کودک حتماً با آن بیماری یا اختلال متولد خواهد شد. از طرفی کم‌خطر بودن نتیجۀ یک آزمایش نیز به معنی یک بارداری بدون مشکل نخواهد بود. انجام آزمایش‌های غربالگری نقص مادرزادی جنین در بارداری به همۀ زنان توصیه می‌شود، اما اگر بر اساس نتیجۀ آزمایش‌های غربالگری یا نظر پزشک، مادر باردار در گروه پرخطر دسته‌بندی شود، پزشک ممکن است آزمایش‌های تشخیصی دیگری را نیز تجویز کند. برای بررسی اختلالات ژنتیکی و نقص‌های مادرزادی در جنین، از آزمایش‌های غربالگری به شکل‌های زیر استفاده می‌شود:

غربالگری سه ماهۀ اول: پزشک در حدود هفته‌های ۱۱ تا ۱۳ بارداری ‌‌می‌تواند به کمک سونوگرافی NT، وضعیت پشت گردن جنین را بررسی کند. کلفت بودن پوست پشت گردن جنین یا وجود چروک‌‌هایی در این ناحیه ‌‌می‌تواند به معنی بالا بودن احتمال سندرم داون باشد. این آزمایش همزمان با یک آزمایش خون انجام می‌شود که در آن سطح بتای آزاد گنادوتروپین جفتی انسان یا hCG و پروتئین A پلاسما (PAPP-A) اندازه‌گیری می‌شود. این مجموعه آزمایش با عنوان غربالگری سه ماهۀ اول شناخته می‌شود.

غربالگری یکپارچه: اگر در غربالگری سه ماهۀ اول امکان سونوگرافی NT وجود نداشته باشد، غربالگری یکپارچه توصیه می‌شود. در این آزمایش، پزشک با ترکیب نتیجۀ آزمایش خون هفته‌های ۱۱ تا ۱۳ و ترکیب آن با نتایج آزمایش نشانگرهای چهارگانه در هفته‌های ۱۵ تا ۱۷ به بررسی احتمال نقص‌ها می‌پردازد. نتیجۀ این آزمایش ترکیبی، خطر ابتلای جنین به سندرم داون و نقص‌های لولۀ عصبی را اندازه‌گیری ‌‌می‌کند.

آزمایش غربالگری سه ماهۀ دوم: پزشک در این آزمایش با بررسی نمونه خون، سطح چهار نوع مادۀ مختلف را بررسی ‌‌می‌کند که از طریق جنین و جفت به وجود آمده است. وجود میزان معینی از این موارد در خون شما می‌تواند به معنای این باشد که احتمال وجود نقص مادرزادی یا نقص لولۀ عصبی در جنین زیاد است. این آزمایش در سه ماهۀ دوم بارداری و معمولاً بین هفته‌های ۱۵ تا ۱۷ انجام ‌‌می‌شود. نتيجۀ غربالگری با گزارش درسه سطح كم‌خطر، خطر متوسط و پرخطر ارزيابي می‌شود. اگر غربالگری سه ماهۀ اول پرخطر گزارش شود، بررسی‌های بیشتری برای فرد انجام می‌شود. اگر خطر متوسط گزارش شود غربالگری سه ماهۀ سوم مورد نیاز است و اگر کم‌خطر گزارش شود، به انجام غربالگری سه ماهۀ دوم نیازی نیست ولی در شرایطی که غربالگری در سه ماهۀ اول انجام نشده باشد، غربالگری سه ماهۀ دوم مورد نیاز خواهد بود.

سونوگرافی آنومالی: این سونوگرافی معمولاً در هفته‌های ۱۶ تا ۱۸ بارداری انجام می‌شود و به پزشک این امکان را می‌دهد که جنین در حال رشد را مشاهده کند و به دنبال نشانه‌های خاص برخی عارضه‌های ساختاری در جنین باشد. همچنین پزشک در سونوگرافی آنومالی می‌تواند مشکلات قلب، ستون فقرات، شکم، صورت یا بخش‌های دیگر بدن جنین را تشخیص بدهد. هدف از این سونوگرافی بررسی وضعیت رشد جنین و مشکلات احتمالی در رشد اوست.

آزمایش DNA آزاد جنینی: این آزمایش یک روش قطعی در تشخیص ناهنجاری‌های ژنتیکی است. در این آزمایش، DNA جنین که از خون مادر استخراج شده است، از لحاظ وجود سندرم داون و تریزومی ۱۳ و ۱۸ بررسی می‌شود. این آزمایش از هفتۀ ۱۰ بارداری به بعد قابل انجام است. پزشکان انجام این آزمایش را فقط به زنانی توصیه ‌‌می‌کنند که بارداری پرخطر دارند. این آزمایش در حال حاضر در ایران انجام نمی‌شود. این روش به دلیل کم‌خطر بدون می‌تواند جایگزین روش‌های تهاجمی مثل آمنیوسنتز باشد و برخی آزمایشگاه‌ها، نمونه‌ها را به آزمایشگاه‌های خارج از کشور ارسال می کنند.

آزمایش های ضروری دوران بارداری

آزمایش های ضروری دوران بارداری کدامند؟

آزمایش های سه ماهه دوم بارداری:

این آزمایش های قبل از تولد معمولاً در سه ماهه دوم بارداری (یعنی ماه های 4، 5 و 6) انجام می شوند:

تست:آمنیوسنتز

این تسست بین هفته های 15 تا 20 (گاهی اوقات خیلی زودتر) بارداری انجام می شود و به دنبال این موارد می گردد:مشکلات کروموزومی مانند سندرم داون، بیماری تای-ساچ، کم خونی داسی شکل. نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا

چگونه انجام می شود:

یک سوزن ظریف و باریک در کیسه آمنیوتیک قرار می گیرد تا مایع حاوی سلول های جنینی را جمع کند.

خطر انجام این تست:

خطرات بسیار کمی در این کار دخیل هستند.

تست:نمونه گیری خون جنینی / نمونه خون / نمونه برداری خون بند ناف

این تست در اوایل هفته 17 ام انجام می شود و برای موارد زیر است:

چگونه انجام می شود:

یک نمونه خون جنین از بندناف یا جنین گرفته می شود.

خطر انجام این تست:

خطرات و عفونت های جنینی ممکن است ایجاد شود.

مهمترین آزمایشات دوران بارداری

ضروری ترین آزمایشات دوران بارداری

تست:غربالگری کواد

این تست در بین هفته های 15 تا 18 ام برای بررسی اختلالات کروموزومی و نقص های لوله عصبی انجام می شود.

این تست چهار ماده را اندازه گیری می کند که به جریان خون مادر از جنین منتقل می شوند:

آلفا - فتوپروتیین. hCG، استریول، اینهیبین- A

چگونه انجام می شود:

از نمونه خون برای آزمایش استفاده می کند

خطر انجام این تست:

کاملاً ایمن است

تست:سونوگرافی سطح 2

این تست در هر زمانی بین هفته 18 تا 20 ام انجام می شود، تا ببینیم جنین رو به راه است.

چگونه انجام می شود:

از یک مبدل استفاده می کند که امواج صوتی را برای دیدن تصاویر سونوگرافی بر روی بدن می فرستد.

خطر انجام این تست:

هیچ خطری وجود ندارد

تست:سونوگرافی 3بعدی و 4بعدی

آن ها معمولاً زمانی انجام می شوند که حاملگی پیچیده به نظر می رسد. اختلالات جنینی مثل نقص های لوله عصبی و شکاف لب و یا هر چیز خاصی را بررسی می کنند.

چگونه انجام می شود:

تصاویر دو بعدی چندگانه در زوایای مختلف با استفاده از دستگاه سونوگرافی انجام می شود.

تست:کنترل گلوکز

این امر در بین هفته های 62 و82 ام هفته بارداری انجام می شود تا ریسک ابتلا به دیابت را تعیین کند.

چگونه انجام می شود:

از شما خواسته می شود تا یک نوشیدنی شیرین را با تست خون برای سطوح گلوکز مصرف کنید.

خطر انجام این تست:

هیچ خطری در کار نیست.

تست:آزمایش تحمل گلوکز

این تست در بین هفته های 26 تا 28 ام بارداری انجام می شود تا دیابت حاملگی را شناسایی کند. شما باید برای چند روز رژیم غذایی شدید داشته باشید. سپس، به مدت 14 ساعت قبل از تست به سرعت حرکت می کنید.

چگونه انجام می شود:

یک تست خون با مصرف نوشیدنی های قندی و تست های خون سریالی به شناسایی شرایط کمک می کند. در حالی که شما نظر خوبی در مورد این که نوزادتان در این زمان چگونه است را خواهید داشت، پزشک چند آزمایش دیگر انجام خواهد داد تا مطمئن شوید که کودک سالم است و در شرایط بهتری قرار دارد.

آزمایش های مربوط به سه ماهه سوم بارداری:

این آزمایش های قبل از تولد در سه ماهه سوم بارداری (ماه های 7، 8 و 9 بارداری) توصیه می شوند:

تست استرپ گروه B

این کار معمولاً بین هفته های 35 تا 37 ام بارداری انجام می شود تا استرپتوکوکوس گروه B مشخص شود. گوش پنبه هایی به واژن و دیگری به راست روده وارد می شود و بعد آنها را به آزمایشگاه برای آزمایش و تشخیص هر گونه فشار باکتریایی بر سلول ها می فرستند. هیچ خطری برای انجام این آزمایش وجود ندارد

آزمایش شفافیت بینی:

این تست هر زمانی بعد از هفته بیست و هشتم در بارداری با خطر بالا انجام می شود، و یا اگر تاریخ زایمانتان را رد کرده باشید. این تست سلامت کودک را کنترل می کند و می تواند نشان دهد که آیا کودک دچار پریشانی است یا خیر. یک کمربند انعطاف پذیر اطراف شکم قرار داده می شود تا حرکت جنین را دنبال کند.

تست بیوفیزیک:

این تست پس از 32 هفته بارداری انجام می شود و آزمایش هایی مانند تست غیر استرسی نیاز به پی گیری دارد. خطر برخی از پیچیدگی های احتمالی را تعیین می کند و همچنین تعیین میکند که آیا زمان زایمان رسیده است یا خیر.

یک مبدل سونوگرافی همراه با یک باند الاستیک با دو سنسور در اطراف شکم به کار می رود تا ضربان قلب جنین، حرکت بدن، تنفس، سطوح مایع آمنیوتیک و لحن ماهیچه را تشخیص دهد. هیچ خطری برای انجام این تست در کار نیست.

آزمایش های اختیاری در طول بارداری چیست؟

تست های اختیاری بر روی زنان بارداری انجام می شود که در معرض خطر بچه دار شدن با مشکل و ناتوانی مادرزادی قرار دارند.

ابتدا این تست ها انجام می شود:

 • کیستیک فیبروسیس
 • نمونه گیری از پرزهاهی جفت
 • غربال گری شفافیت بینی

دوم:

 • غربالگری چند نشانگر
 • آمنیوسنتز

سوم:

 • آزمایش شفافیت بینی
 • بیوفیزیک
​​​​​​​آزمایش‌‌های تشخیصی تهاجمی

این نوع آزمایش‌های تشخیصی، آزمایش‌هایی تهاجمی است که برای تشخیص قطعی نقص‌های مادرزادی استفاده می‌شود. از آنجا که این آزمایش‌ها می‌تواند باعث آسیب رساندن به جنین شود، انجام آنها با احتیاط صورت می‌گیرد. در مواردی که غربالگری پرخطر باشد، معمولاً آزمایش‌های تشخیصی برای اطمینان از وجود ناهنجاری انجام می‌شود. این آزمایش‌ها به این دلیل که دقت بالایی در تشخیص دارند، تنها ملاک پزشکی قانونی برای صدور مجوز ختم بارداری است.

نمونه‌برداری از پرزهای جفتی یا CVS: در این آزمایش، پزشک با وارد کردن یک سوزن به داخل شکم یا وارد کردن یک لولۀ باریک به درون واژن، نمونۀ کوچکی از جفت برمی‌دارد و با بررسی نمونه، سندرم داون یا دیگر عارضه‌‌های ژنتیکی را تشخیص ‌‌می‌دهد. این آزمایش با اطمینان، وجود یا نبود مشکل را نشان ‌‌می‌دهد اما مثل آمنیوسنتز با خطر سقط جنین همراه است.

آمنیوسنتز (Amniocentesis): پزشک با وارد کردن یک سوزن به داخل شکم مادر، نمونه‌ای از مایع اطراف جنین بر‌‌می‌دارد و آن را برای تشخیص اختلالات کروموزومی و نقص‌‌های مادرزادی بررسی ‌‌می‌کند. این آزمایش امکان تشخیص نقص‌های لولۀ عصبی را نیز برای پزشک فراهم می‌کند. آمنیوسنتز با خطراتی مانند سقط جنین همراه است. این آزمایش معمولاً در هفتۀ ۱۶ بارداری انجام می‌شود.

مهمترین آزمایشات دوران بارداری

مهمترین آزمایشات دوران بارداری

چه آزمایش های پیش از زایمانی برای زنان بیش از 35 سال توصیه می شود؟

آزمایش های ژنتیکی معمولاً برای زنان باردار بالای 35 سال توصیه می شود. علتش این است که خطرات ناشی از اختلالات کروموزومی با افزایش سن افزایش می یابد. تست های معمولی که متخصص زایمان توصیه می کند، عبارتند از؛

آمنیوسنتز، غربالگری شفافیت بینی، نمونه برداری از پرزهای جفتی و سونوگرافی آناتومی در حدود هفته 02 ام بارداری.

اگر نتایج حاصل از این آزمایش ها غیر عادی باشند، پزشک شما را به مشاور ژنتیکی ارجاع می دهد که به شما کمک می کند که گزینه ها را ببینید و شرایط را مدیریت کنید.

درک کاربرد تست های پیش از تولد و نتایج آن ها:

اگر پزشک شما آزمایش های قبل از تولد را توصیه کند، باید سوالات زیر را بپرسید و حتی بیشتر.

 • چرا من به این تست ها نیاز دارم؟
 • نتایج چه خواهند گفت؟
 • آیا این آزمون برای به دست آوردن تست اجباری هستند؟
 • این آزمون ها چقدر دقیق هستند؟
 • چقدر طول می کشد تا تست ها انجام شود؟
 • چه خطراتی دارند؟
 • چقدر هزینه دارند؟
 • آیا پوشش بیمه ای دارند؟
 • در کجا باید تست ها را انجام دهم؟

پاسخ به این سوالات به شما کمک خواهد کرد در مورد آزمایش یاد بگیرید و با هر ترس و نگرانی که ممکن است داشته باشید، کنار بیایید.

آیا می توانید از آزمایش های خون در دوران بارداری جلوگیری کنید؟

نمی توانید تصمیم بگیرید که آیا به یک تست خون نیاز دارید یا خیر. این تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی است که می تواند تصمیم درست را بگیرد. به یاد داشته باشید که این تست ها انجام می شوند تا مطمئن شوید که شما و فرزندتان در امان هستید.

تعداد دقیق آزمایش های انجام شده یا فراوانی آزمایش ها از یک زن به یک زن دیگر متفاوت است زیرا به وضعیت سلامتی آن ها بستگی دارد. با پزشک خود مشورت کنید، تا هر گونه آزمایش خاصی که نیاز دارید را انجام دهید.

بازدید : 2,045 بار
مهمترین آزمایشات دوران بارداری + لیست کامل
5.0
out of
5
(
2
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی