چاقی مشكلی است كه میتواند باخطر بروز بیماریهایی نظیر دیابت نوع دوم و بیماری قلبی همراه باشد.

انواع چاقی 

چاقی و بهترین روش درمان آن در ایرناک چاقی و بهترین روش درمان آن در ایرناک علت ان هرچه باشد با افزایش تعداد و بیشتر با افزایش حجم سلولهای بافت چربی سفید همراه است این بافت از نظر موقعیت قرارگیری دربدن كه دركدام مناطق مختلف بدن بیشتر باشد به انواع زیر تقسیم میشوند:

 1. زیرپوستی
 2. احشایی
 3. شكمی
 4. ران وباسن

گرچه راه قوی و محكمی برای تعیین نوع چاقی براساس قرارگیری چربی بیشتر در نقاط مختلف بدن نداریم بجز سی تی اسكن كه انهم خیلی موثر نمی باشداما كارشناسان تعیین نوع چاقی را جهت درمان لازم میدانند كه آنرا براساس شكل نیز به انواع زیر تقسیم بندی می نمایند:

 1. نوع اول با توزیع چاقی درتمامی نقاط بدن همراه است
 2. نوع سیبی شكل با قرارگیری چربی مازاد در اطراف شكم و تنه 
 3. چربی مازاد در اطراف شكم 
 4. قرارگیری چربی مازاددر ران ها و باسن به شكل گلابی

چاقی

روشهای درمان چاقی

 

شكل چربی زیرپوستی مستقیما زیر پوست یافت میشود و با دست میتواند لمس شود و در تمام نقاط بدن وجود دارد اما در نقاط مثل شكم ران و باسن بیشتر است.

 • چاقی نوع اول یاتخم مرغی شكل با تجمع چربی درت قریبا تمامی نقاط بدن بهترین فرم محسوب شده و بگفته كارشناسان بهتر به درمان جواب میدهد.
 • چربی احشایی یاعمیق كه چربی حلقه شده بدورارگانهای داخلی بدن است وسلامتی شخص رابه خطر می اندازد و رل بزرگی درمقاومت به انسولین وریسك دیابت بازی میكند همچنین میتواند با زوال خافظه نیز مربوط باشدكه ممكن است از طریق ترشح هورمون لپتین روی مغز موثر باشد. یك كمر با شكم بزرگ نظیر انچه بیشتر در مردان بنام سیبی شكل مشهور است میتواند بیشتر با چربی احشایی خطر افرین باشد. 
 • چربی شكمی یك چربی ناسالم است كه باریسك بیشترسكته های قلبی ومغزی وتاثیربدتری درمقاومت به انسولین ودیابت وچربی های خون و پرفشاری خون همراه است اما گیچ نشوید مرز بندی انواع چاقی خیلی واضح و مهم نیست اما چربی بیشتر در شكم ریسك بالاتری است تا چربی پهلو و كشاله ران زنها با كمر بیشتر ٣٥ و اقایان بیشتر از٤٠ اینچ ریسك بیماری بیشتری دارند. 
 • درخانم هاچاقی بیشتربه شكل گلابی است كه افزایش چربی بیشتر در ران و باسن است كه اینوع چاقی تا قبل از یائسگی كه ممكن است بد هم نباشد و بدن را از بیماریهای متابولیكی حفظ كندكه البته این هم طبیعی است كه حدی داشته باشد ولی بعد از یائسه شدن كه شكم شروع به چاقی میكند ممكن است سودی نداشته كه مضر هم باشد. 

در مبحث درمان میتوان به نوع درمان براساس نوع چاقی اشاره كرد اما آنچه مشخص است از وقتی كه شروع به كاهش وزن یا كاستن از چربی های سفید بدن میكنید همه جای بدن بصورت برابر و مساوی چربی ازدست میدهند. اما اگر ورزش را به رژیم غذایی لاغری اضافه كنید ممكن است چربی احشایی بیشتری ازدست بدهید.

بازدید : 3,266 بار
چاقی و بهترین روش درمان آن
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی