سدوم روبروتینکتوم از ساکولنت های مورد استفاده در آپارتمان و فضای باز به شمار می رود . ساقه ای کشیده به رنگ قهوه ای دارد ، برگ های تخم مرغی شکل آن روی ساقه می رویند .

روش مراقبت و پرورش گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره‌ای یا سدوم روبروتینکتوم

سدوم روبروتینکتوم گیاه آب‌نبات ژله‌ای یا سدوم غوره‌ای، نام یک گونه از سرده ناز و از خانواده گل‌نازیان است. به دلیل شباهت برگ‌های کوتاه این گیاه به آب‌نبات ژله‌ای مخصوصاً هنگامی که رنگ محافظ به خود می‌گیرد، گیاه آب‌نبات ژله‌ای خوانده می‌شود. این گیاه رسماً در ۱۹۴۸ به عنوان گونه‌ای مجزا نام‌گذاری شد. این گیاه، گیاهی آب‌دار بومی مکزیک است.گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره‌ای + روش مراقبت و پرورش در ایرناک گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره‌ای + روش مراقبت و پرورش در ایرناک

روش مراقبت و پرورش گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره‌ای یا سدوم روبروتینکتوم

ساکولنت دانه تسبیح یا غوره ای

اسم علمی این گیاه Sedum rubotinctum ، از خانواده Crassulaceae میباشد. این جنس دارای ۶۰۰ گونه از گیاهان خشبی ، غیر خشبی و علفی یک ساله وچند ساله خزان کننده و همیشه سبز گوشتی است گل های آنها ستاره ای و زرد کمرنگ، صورتی و سفید می باشند، که روی یک پانیکول انتهایی ظاهر می شوند.

گونه مورد نظر بومی مکزیک بوده و راتفاع آن به ۲۰ سانتی متر و گسترش آن به ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر می رسد گونه robrotinctom ، علفی-درختچه ای مانند است که درقسمت تحتانی منشعب می گردد. این گونه شاخه های نازک با برگهای استوانه ای آبدار، به رنگ سبز روشن همراه قرمز، دارد.

خصوصیات

برگ های این گیاه در تابستان تغییر رنگ میدهند و از سبز به قرمز متمایل میشوند و جوانه گل زرد روشن از میان برگ ها در اواسط بهار ظاهر میشود.

روش مراقبت

سدوم به نور زیاد، حرارت بالای محیط، آبیاری اندک، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد کود مورد نیاز این گیاه رامی توان به میزان ۲ گرم درلیتر، هر دو هفته یکبار ، از اردیبهشت تا شهریور، ماه مصرف کرد مخلوطی از خاک باغچه، خاک رس و ماسه شسته برای رشد این گیاه مناسب است.

نکات مهم نگهداری :
  •  خاک مناسب: خاکی که سریع خشک نشود و میزان سنگ ریزه کمی داشته باشد.
  •  نور مناسب: به نور زیاد و غیر مستقیم نیاز دارد اما در نیم سایه نیز به خوبی رشد می کند.
  •  دمای مناسب: به سرما زیاد حساس نیست ولی تحمل یخ زدگی را ندارد.
  •  آبیاری: به طور منظم و پس از خشک شدن خاک آبیاری شود.
  •  کود دهی: از کود های عادی گیاهان زینتی می توانید در فصل بهار و تابستان استفاده کنید.
  •  تکثیر: از طریق کاشتن قلمه های جدا شده از گیاه و یا از طریق خواباندن برگ های گیاه برروی خاک مرطوب. 

روش مراقبت و پرورش گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره‌ای یا سدوم روبروتینکتوم

روش مراقبت و پرورش گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره‌ای یا سدوم روبروتینکتوم

تکثیر و قلمه زدن

اگر چه تکثیر این گیاه، در طول بهار و تابستا ن امکان پذیر است. ولی بهتر است تا اواخر بهار، کار تکثیر گیاه سدوم را انجام دهید . یک ساقه گیاه را که به اندازه کافی بلند شده است را انتخاب کنید و قلمه انتهایی ساقه رابه طول ۵ سانتیمتر از آن جدا کنید . این قلمه ها را به مدت ۲ روز در کناری بگذارید تا در انتهای آنها کال تشکیل شود. برگهای ۲ سانتیمتر و کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس بکارید. قلمه را در نور کافی و دمای ۱۸ درجه سانتیگراد نگاه دارید. خاک باید نسبتا مرطوب باشد. پس از چند هفته گیاه شما ریشه می دهد گل ناز سمی است و ممکن است در صورت تماس با پوست یا دهان ایجاد سوزش کند

بازدید : 846 بار
گیاه آب نبات ژله ای یا سدوم غوره‌ای + روش مراقبت و پرورش
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

loading...