در ابتدا باید وضعیت ریشه های گیاه بررسی شوند اگر تونستید بهتره که در زمانی که دارید این گیاه رو میخرید به فروشنده بگید ریشه های گیاه رو بهتون نشون بده و گیاهی بگیرید که ریشه زده باشه تا نگهداری اون راحت تر باشه.

طرز ریشه دار کردن سانسوریا رنگی

دلیل اینکه خواستم این مطلب رو بنویسم اینه که اخیراً تعداد این سانسوریاهای وارداتی خیلی زیاد شده و چون رنگی هستن مورد استقبال زیادی هم قرار گرفته ولی در مورد روش نگهداری این گیاه مطالب زیادی پیدا نمیشود و باتوجه به اینکه خیلی مستعد پوسیدگی و از بین رفتن هست برخود دونستم باتوجه به اینکه تجربه سخت نگهداری این گیاه رو داشتم و نتیجه هم گرفتم تجربه ام رو اینجا قید کنم تا مورد بهره برداری دوستان قرار بگیرد.طرز ریشه دار کردن ، پاجوش و قلمه زدن سانسوریا لوله ای رنگی در ایرناک طرز ریشه دار کردن ، پاجوش و قلمه زدن سانسوریا لوله ای رنگی در ایرناک

قبل از هرکاری باید بگم که سانسی وریای لوله ای گونه ای از گیاه سانسی وریا ست که بومی مناطق گرمسیری افریقا بوده و به صورت بوته ای رشد نموده و قدش تا 2 متر هم میرسد و این سانسی وریاهای رنگی که درمغازه ها بفروش میرسد درحقیقت قسمت برش یافته و قلمه ای از گیاه مادر هست که نوک اون رنگ شده و بجای خاک درون کوکوپیت (از پوست میوه نارگیل تهیه میگردد) قرار داده شده و اینکه چون قلمه هستن بطور حتم ریشه ندارند و یک گیاه کامل محسوب نمیشوند بنابر این ممکنه پوسیده و از بین بروند پس باید باهاش مثل یک قلمه برخورد کنیم.

در ابتدا باید وضعیت ریشه های گیاه بررسی شوند اگر تونستید بهتره که در زمانی که دارید این گیاه رو میخرید به فروشنده بگید ریشه های گیاه رو بهتون نشون بده و گیاهی بگیرید که ریشه زده باشه تا نگهداری اون راحت تر باشه در غیر این صورت برای اینکار گلدان گیاه را روی یک روزنامه وارونه کرده و آن را بیرون می آوریم که باتوجه به وجود کوکوپیت و محکم بودن ساقه این گیاه کار راحتی است.

قلمه و پاجوش سانسوریا رنگی

بعد از اینکه ریشه ها بررسی شدن ساقه های بدون ریشه رو برداشته و درون یک روزنامه پیچیده و در یک جای تاریک و خشک 6-3 روز قرار میدیم تا ته آن پینه ببندد و برای ساقه هایی که دچار پوسیدگی هستند (ساقه های پوسیده پررنگتر شده و شل میشوند) از بالای پوسیدگی ساقه را با تیغ تمیز بریده و در محلی تاریک بمدت 7-3 روز قرار میدهیم تا پینه ببندد.

قلمه و پاجوش سانسوریا رنگی

قلمه و پاجوش سانسوریا رنگی

قلمه و پاجوش سانسوریا رنگی

قلمه و پاجوش سانسوریا رنگی

قلمه زدن سانسوریا رنگی

بعد از اینکه ته ساقه ها پینه بست نوبت به قراردادن اونها در خاک میشه خاکی که من برای ریشه زدن قلمه ها استفاده کردم ماسه شسته شده ریز و درشت به همراه کوکوپیت خود گیاه بود البته میشه از ترکیب خاکهای دیگه هم استفاده کرد و شاید نتیجه بهتری هم بدهد) یکی از دوستان در همون کوکوپیت نگهداری کرد و برای اون هم پاجوش تولید کرد(اما من از یک لایه نازک ماسه شسته شده درشت در ته گلدان و سپس یک لایه ماسه ریز مخلوط با کوکوپیت استفاده نموده و سپس ساقه ها را روی آن قرار داده و اطراف ساقه ها را ماسه درشت ریختم. (این لایه ماسه باعث تهویه و عدم پوسیدگی ساقه ها میشود) بعد از آن گلدان را به همراه گیاهان دیگر پشت پنجره قرار داده و هفته ای یک یا دو بار از پایین به آن آب دادم. (ریختن آب در زیرگلدانی) بعد از دو الی سه هفته ساقه ها ریشه دار شده و ترس پوسیدگی گیاه از بین میرود. همچنین برای ریشه زایی بهتر می توان از هورمون ریشه زایی استفاده نمود و یا انتهای ساقه ها عسل مالید.

قلمه و پاجوش سانسوریا رنگی

پاجوش سانسوریا رنگی

بعد از چند ماه در صورتی که از گیاه خود خوب مراقبت کنید گیاه تولید پاجوش نیز می نماید. در این زمان می توان ترکیب خاک گلدان را عوض نموده و برای تغذیه گیاه از پیت ماس استفاده نمائید.

قلمه و پاجوش سانسوریا رنگی

طرز ریشه دار کردن ، پاجوش و قلمه زدن سانسوریا لوله ای رنگی

  • تاریخ: پنج شنبه, 01 فروردين 1398
بازدید : 9,767 بار
طرز ریشه دار کردن ، پاجوش و قلمه زدن سانسوریا لوله ای رنگی
4.3
out of
5
(
7
) votes

نظرات کاربران  

+1
سانسوریای من ۳ تا پاجوش زده باید گلدونشو عوض کنم؟
1398-01-21 19:14
پاسخ دادن
0
درود بر شما ممنون از توضیحاتتون سانسوریا من دو تا پا جوش زده کاش کمی ام در مورد پا جوش ها و اینکه چطور از گیاه مادر جداشون کنیم توضیح میدادید. با سپاس
1398-04-29 14:31
پاسخ دادن

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

loading...