بیشتر خانم ها تصور میکنند که ماشین لباسشویی قادر است تمام قارچ ها و باکتری های لباس ها را از بین ببرد ولی از این موضوع غافلند که اگر از ماشین لباسشویی درست استفاده نشود خود باعث تکثیر باکتری ها خواهد شد.

اشتباهات رایج در استفاده از ماشین لباسشویی

شاید تصور کنید که ماشین های لباسشویی به دلیل قدرت بالایی که در شست و شو و آبکشی لباس ها دارند قادرند هرگونه قارچ یا باکتری را به طور کامل از بین ببرند اما باید بدانید که استفاده نادرست از این وسیله، امکان تولیدو تکثیر قارچ ها و میکروب های خطرناکی را ایجاد می کند که می تواند موجب بروز بیماری های پوستی یا آلرژیک بشوند.12 اشتباه رایج هنگام استفاده از ماشین لباسشویی در ایرناک 12 اشتباه رایج هنگام استفاده از ماشین لباسشویی در ایرناک

ماشین لباسشویی

نکات مهم در استفاده از ماشین لباسشویی

موارد زیر خطاهایی هستند که گاه خانم ها در زمان استفاده از ماشین مرتکب می شوند.

1) بسیاری از افراد در زمان شستن لباس ها و ملحفه ها، لباس های زیر را نیز داخل ماشین لباسشویی می اندازند. این در حالی است که یکی از اصلی ترین منابع انتشار میکروب ها در محیط های مرطوب و بسته، لباس های زیر هستند. بنابراین بهتر است که این لباس ها را همراه با باقی شستنی ها داخل محفظه ماشین قرار ندهند. علاوه بر این احتمال دارد که آلودگی لباس های دیگر به لباس های زیر سرایت کند و موجبات تحریک پوستی یا حتی عفونت دستگاه تناسلی را فراهم بیاورد. بنابراین بهتر است لباس های زیر را با آب داغ و مواد شوینده ملایم بشویید و زیر نور مستقیم آفتاب خشک کنید.

2) بسیاری از خانم ها برای اینکه رنگ و کیفیت ملحفه ها، روبالشی ها و روتختی را حفظ کنند، آنها را با آب ولرم و دور کند ماشین لباسشویی می شویند. در حالی که روبالشی ها و روتختی ها، یکی از بهترین مناطق برای ایجاد آلرژی و حفظ گرد و غبار هستند. بنابراین باید تمامی کالاهای خواب را دست کم هر دو هفته یک بار با دور تند ماشین و یا آب کاملا داغ بشویید وبرای اینکه از آلرژی زا شدن آنها جلوگیری کنید باید این کالاها را به دور از گرد و غبار محیط بیرون و در داخل خانه خشک کنید.

ماشین لباسشویی

چگونه از ماشین لباسشویی استفاده کنیم؟

3) به ندرت پیش می آید که کپک ها در محیط های خشک تولید و تکثیر شوند اما همواره فضاهای مرطوب، محل مناسبی برای تعولید و تکثیر انواع مختلفی از کپک ها هستند. برخورد این کپک ها با بدن نیز موجب بروز خارش چشم ها، خس خس سینه و احتقان در افراد می شود. این حالت به خصوص در افراد مبتلا به آلرژی گسترده تر خواهد بود. بنابراین برای پیشگیری از تکثیر و تولید کپک ها در ماشین لباسشویی، پس از پایان شست و شو، در آن را به طور کامل باز بگذارید تا بخار و هوای داخلی ماشین به طور کامل خارج شود. علاوه بر آن باید قسمت لاستیکی دور در را هم با دستمال خشک کنید.

4) اگر ماشین لباسشویی را داخل رختکن حمام قرار داده اید، باید بدانید که در معرض ابتلا به بیماری های پوستی هستید. عوامل آلرژی زا به پرده حمام، لباس های داخلی حمام و لوازمی مانند لیف منتقل می شوند و نتیجه آن چیزی جز ابتلا به بیماری های پوستی نیست.

ماشین لباسشویی

راهکار استفاده درست از ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی را باید در محیطی باز مانند آشپزخانه قرار دهید تا بتوانید بعد از پایان کار شست و شو، پنجره را برای خروج هوا و بخار متصاعد شده از لباس ها باز بگذارید. به این ترتیب از تکثیر کپک ها و قارچ ها جلوگیری می کنید.

5) پوست دست بعضی از خانم ها به برخی از شوینده ها حساسیت دارد. بنابراین ممکن است که تصورکنند اگر لباس ها با همان مواد در ماشین لباسشویی شسته شوند، آسیبی به آنها نمی رسد اما در صورت حساس بودن پوست دست، نبایداز آن در ماشین لباسشویی هم استفاده کرد چرا که از این طریق حساسیت پوستی به تمام بدن منتقل می شود.

6) یکی از اشتباهاتی که بیشتر خانم های خانه دار به دلیل مشغله زیاد مرتکب آن می شوند، رها کردن لباس های شسته شده در ماشین بعد از پایان کار شست و شو است. البته این افراد حتما نمی دانند که بیش از 30 دقیقه ماندن لباس های خیس داخل ماشین مساوی است با تولید کپک ها و بسیاری از باکتری های آلرژی زا. بنابراین زمانی که در خانه هستید و فرصت دارید، ماشین لباسشویی را روشن کنید و بعد از پایان شست و شو بدون فاصله، لباس ها را پهن کنید.

7) رطوبت، عرق و آلودگی لباس های کثیف موجب تولید میکروب ها و نفوذ آنها داخل لباس ها می شود. بنابراین لباس های نشسته را برای آخر هفته داخل فضای بسته ماشین انباشته نکنید. پر کردن ماشین با لباس های کثیف از خطاهای شایعی است که خانم ها به خصوص آنها که شاغلند بسیار مرتکب می شوند. میکروب ها در محفظه های ریز لباس ها رخنه می کنند و در فرصتی مناسب فعالیتشان را آغاز می کنند و بی آنکه شما ببینید و متوجه شوید، زمینه ساز ایجاد بیماری در شما و خانواده تان می شوند.


5 اشتباه هنگام استفاده از ماشین لباسشویی

۱. استفاده بیش از حد از مواد شوینده

اولین اشتباهی که مردم پس از قرار دادن لباس‌هایشان درون ماشین لباسشویی انجام می‌دهند؛ این است که از مقدار زیادی شوینده استفاده می‌کنند. این امر باعث می‌شود که چرخه شستشو در ماشین لباس شویی، دچار اشکال شود و جرم اضافی حاصل از شوینده‌ها روی لباس باقی بماند و عملا لباس‌ها نمای بسیار زشتی به خود بگیرند. علاوه بر این موارد وقتی مواد شوینده بیش از مقدار لازم استفاده شود، مواد اضافی آن درون واشرهای ماشین لباسشویی جا خوش می‌کنند و در دراز مدت ممکن است به آن آسیب برساند.

استفاده بیش از حد از مواد شوینده در ماشین لباسشویی

استفاده اشتباه از ماشین لباسشویی

راه حل : امروز شوینده‌ها به حدی قوی و کارآمد هستند که نیازی به استفاده بیش از حد از آن‌ها نیست. سعی کنید پیش از استفاده از انواع شوینده‌های خشک و تر دستوالعمل‌هایشان را مطالعه کنید تا با مقدار مصرف آن‌ها بیشتر آشنا شوید. این کار علاوه بر اینکه به نفع لباس‌ها و ماشین‌تان است همچنین باعث می‌شود در دراز مدت پس انداز خوبی داشته باشید، یادتان نرود هر چقدر مواد شوینده کمتری مصرف کنید، در نتیجه هزینه کمتری را متحمل خواهید شد.

۲. شستن بیش از حد لباس‌ها در بیشتر موارد

دیده شده است که افراد لباس‌هایی را که یک بار بر تن کرده‌اند، بدون داشتن دلیلی خاصی فقط برای پر کردن ماشین لباسشویی درون آن قرار می‌دهند. این کار علاوه بر بالا بردن مصرف برق به خاطر پرشدن بیش از حد ماشین لباسشویی عمر مفید آن را نیز کم می‌کند و همچنین بافت پارچه را تحت تاثیرات نامطلوبی قرار می‌دهد.

استفاده بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی

استفاده بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی

راه حل : شلوار را دو بار در طول تابستان بشویید. البته اگر بنا به هر دلیلی لباستان کثیف شد، دو بار شستن در طول یک فصل نمی‌تواند جواب گو باشد. اما این مطلب درباره لباس زیر، جوراب و لباس‌هایی که بچه‌ها با آن بازی می‌کنند، صدق نمی‌کند. چرا که این گونه لباس‌ها با توجه به کارایی که دارند همواره باید تمیز شوند تا از انتشار آلودگی جلوگیری شود. لباس‌هایی که مستقیما با پوست بدن تماس دارند باید همواره تمیز نگه داشته شوند تا شخص، در هنگام استفاده از آن‌ها دچار مشکل پوستی و آلرژیکی نشود.

۳. پر کردن بیش از حد لباس در خشک کن

مردم فکر می‌کنند هر چقدر خشک کن لباسشویی‌شان پر تر باشد، بهتر است.

راه حل : دانستن این نکته بسیار مهم است که خشک‌کن‌ها با استفاده از جریان هوا لباس‌ها را خشک می‌کنند. اگر شما بیش از اندازه مجاز خشک کن‌ها را پر کنید، جریان هوا در خشک کن به خوبی صورت نمی‌گیرد. این بدان معنا است که لباس‌ها به خوبی رطوبت گیری نمی‌شوند. این کار ممکن است، باعث شود، شما چند بار از خشک کن برای خشک کردن لباس‌ها استفاده کنید.  استفاده بیش از حد از خشک کن سبب می‌شود، کارایی آن به نحو چشمگیری کاهش یابد.

 

۴. شستشوی لباس‌های ظریف و گران‌بها با ماشین لباسشویی

بی‌شک ماشین لباسشویی برای تمیز کردن لباس‌ها بسیار پر کاربرد است. اما شما باید دقت کنید که از شستن برخی لباس‌های تزئینی که دارای پولک‌ و یا دیگر تزئینات فلزی هستند و همچنین لباس‌های خیلی گران‌بها و ظریف در ماشین لباسشویی خودداری کنید.

راه حل : اگر به شستن این گونه لباس‌ها اصرار دارید، سعی کنید آن‌ها را درون کیسه‌های تمیز قرار دهید و پس از بستن، آن‌ها را درون ماشین لباس شویی قرار دهید. در حد امکان این کار را نکنید، چرا که آویزهای این گونه لباس‌ها ممکن است به جداره داخلی و رزین‌های آب بندی ماشین لباسشویی آسیب جدی وارد کنند. در ضمن لباس‌های ظریف ممکن است، پس از شستشو در ماشین لباسشویی لطافت و یا کارایی اولیه خود را از دست بدهند. بهترین راه شستن این لباس‌ها با استفاده از دست است. چرا که می‌توانید دقت بیشتری برای شستن آن ها اعمال کنید و ترجیحا مکان‌هایی از لباس را که بیشتر از سایر نقاط، کثیف شده را به راحتی تمیز کنید.

۵. تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

همه ماشین‌های لباسشویی دارای فیلتر هستند. اولین جایی که باید دنبال اجسام سخت باشید، فیلتر ماشین‌های لباس شویی است. شما باید در هر چند بار شستشوی لباس‌ها، فیلتر را باز کنید و درون آن را چک کنید و در صورت وجود اجسام سخت آن‌ها را از درونش خارج کنید. در ضمن برای اینکه ماشین لباسشویی‌تان بعد از شستشوی لباس‌ها بو نگیرد، سعی کنید مخزن خروجی آن را از وجود آب‌های مانده درون مخزن خالی کنید و همچنین درون رزین‌های آب بندی را به خوبی نگاه کنید و آن‌ها را از وجود اجسام خارجی و آب پاک کنید.

ترفندهای خوشبو شدن لباس پس از شستن با ماشین لباسشویی

خوشبو شدن لباس پس از شستن با ماشین لباسشویی

سعی کنید چند ساعت پس از استفاده از ماشین لباسشویی درب آن را باز بگذارید تا بخارات اضافی از آن خارج شود. این بخارات در دراز مدت می‌تواند روی سیستم لباسشویی تاثیرات نامطلوب ایجاد کند. در مورد خشک کن‌ها دقت کنید که دریچه خنک کننده آن‌ها هر سال عوض شود تا از بروز آتش سوزی جلوگیری شود.

نکته

با پیشرفت علم ماشین‌های لباسشویی در بازار ارئه شده‌اند که می‌توانند با استفاده از موبایل روشن شوند و حتی شما می‌توانید برخی تنظیمات را به وسیله موبایل انجام دهید. اما یادتان باشد چک و بررسی کردن و شیوه انتخاب لباس در حال حاضر بر عهده شما است. از این رو هر چقدرعلم پیشرفت کند، ممکن است کار ما راحت‌تر شود. اما این کار دلیلی نمی‌شود که ما استفاده درست از وسایل ماشینی و غیر ماشینی را یاد نگیریم.

بازدید : 1,572 بار
12 اشتباه رایج هنگام استفاده از ماشین لباسشویی
5.0
out of
5
(
2
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی