افراد ساده لوح و زودباور معمولا انسان هایی مهربان و خوش اخلاق هستند اما این خصلت مشکلاتی را در زندگی این افراد به وجود می آورد که باید با راهکارهای موثری از آن ها پیشگیری کرد.

راههای برای آنکه ساده لوح و زودباور نباشیم

آیا افراد شما را به خاطر خیلی ساده لوح بودنتان مسخره می کنند؟چگونه زود باور نباشیم؟ + خصوصیات افراد ساده لوح در ایرناک چگونه زود باور نباشیم؟ + خصوصیات افراد ساده لوح در ایرناک

آیا شما قربانی حقه های پست الکترونیکی بوده اید و یا خودتان را برای یک سرویس مشکوک سر و کار گذاشتید، چون خیلی مهربان هستید که بگویید نه؟

آیا شما تمایل دارید که همه چیز را با ارزش در نظر بگیرید؟ اگر اینطور است، پس باید روی این حالتتان کار کنید تا این قدر ساده لوح نباشید ،در حالی که فرد معتند بودن یک کیفیت خوب است، اما شما نمی خواهید که اعتمادتان به بقیه باعث اتفاقات بدی برایتان شود.

زود باور بودن

چگونه ساده لوح و زودباور نباشیم؟

اگر می خواهید بر روی ساده لوح بودنتان کار کنید، پس مهم است که متفکر انتقادی شوید و بر روی سوال کردن منابع اطلاعات خود کار کنید.اگر حس میکنید جزو افراد ساده لوح و زودباور هستید خواندن این بخش از ایرناک برای شما ضروری است و به شما کمک میکند زودبار نباشید.

خصوصیات افراد ساده لوح

اولین دلیل زود باوری این است که در هنگام رسیدن اطلاعات جدید هرچه را که دریافت می کنیم در بست قبول یا رد می نمائیم زیرا یا در زمان حال نیستیم، یا درگیر گذشته هستیم و یا درگیر گفتگوهای درونی خود می باشیم. بدین خاطر اگر بخشی از واقعیت یا بخشی از خبری که به ما می رسد مطابق با واقعیت باشد ما این بخش را به کل اطلاعات و داده هایمان تعمیق می دهیم و کل اطلاعات و گفتار را می پذیریم بدون اینکه به خود زحمت تجسس، تحقیق و کنکاش بدهیم که موضوع چه است. به همین خاطر زود باوری باعث میشود تا ما از دنیای واقعی دور شویم.ضرری که به ما از زود باوری می رسد در اینجا نهفته است که از آنجائیکه بهرحال در مورد مسئله ای که پیشرویمان قرار بگیرد بر سر دو راهی هستیم، یک دو راهی تصمیم گیری. این کار را بکنیم یا نکنیم، لحظه به لحظه ما در تردید تصمیم گیری بسر خواهیم برد.

راه حلی برای آنکه ساده لوح و زودباور نباشید

کمی بیشتر متفکر انتقادی شوید:

عجله نکنید تا تصمیمات بزرگ بگیرید. اشتباه نادرست تصمیمات بزرگ ممکن است منجر به عواقبی شود که ممکن است بعداً پشیمان شوید. این همچنین عملی است که برخی افراد برای فریب دادن مردم ساده لوح برای تصمیمات بدون فکر و درنظر گرفتن عواقب آن استفاده می کنند. یک تصمیم خود به خودی اغلب یک تصمیم ضعیف است.

بیشتر شکاک باشید:

در حالی که نمی خواهید یک فرد کاملاً شکاک باشید، اما اگر شما بیش از حد ساده هستید، پس باید روی خود در زمانی که به یک وضعیت و یا تصمیم گیری نزدیک می شوید، کار کنید.

درمان زودباوری

شکاک بودن برای درمان ساده لوحی و زودباوری

نیازی به نتیجه گیری سریع نیست:

اگر می خواهید ساده لوح نباشید، پس نباید قبل از کشف همه حقایق به سمت نتیجه گیری بپرید.فقط به این دلیل که معلم شما یک روز از مدرسه را از دست داد، فکر نکنید که او فقط را اخراج کرده اند چون که بهترین دوست شما می گوید.

افراد را وادار کنید که اعتماد شما را جلب کنند:

شما مجبور نیستید به طور کامل بدبین باشید که می خواهید کم تر ساده لوح به نظر برسید؛ با این حال، اگر واقعاً می خواهید بر روی ساده لوح بودنتان کار کنید، نمی توانید به هر فردی که طرف شما است اعتماد کنید. ابتدا افراد را بشناسید و بعد با آن ها رابطه برقرار کنید، چه در ارتباط نزدیک تر با هم کارانتان و یا قرار گذاشتن یک فرد جدید باشید.وادار کردن مردم برای جلب اعتمادتان به جای این که به آن ها اعتماد کنید، نشانه تفکر انتقادی قوی است.

راههای درمان ساده لوحی

اعتماد و شناخت قبل از ارتباط با افراد

از هر چیزی که بیش از حد خوب به نظر می رسد اجتناب کنید:

واقعیت این است که اگر چیزی بیش از حد خوب به نظر می رسد، پس احتمالاً این طور است.

از خودتان بپرسید، این فرصت چگونه به نفع فرد دیگران خواهد بود؟

اگر کسی به شما گواهی هدیه می دهد، محرکش چه خواهد بود؟

آیا این فرد واقعاً این کار را از خوبی برای شما انجام می دهد؟

بدانید که در میان ساده لوح بودن نوعی تکاملی وجود دارد.

اگر چه کار کردن روی ساده لوحی تان قابل تحسین است، اما باید بدانید که ساده لوح بودن بد نیست.

بیشتر بخوانید و مطالعه کنید ؛

افرادی که به دنبال اطلاعات هستند، همیشه در حال مطالعه و یادگیری بیشتر هستند. آن ها فقط اخبار را از یک منبع دریافت نمی کنند یا فقط کتابی را با یک نویسنده نمی خوانند.

چگونه فردی ساده لوح نباشیم

جلوگیری از ساده لوحی و زودباوری با مطالعه بیشتر

اعتبار منبع خبر یا حرفی که می شنوید را در نظر بگیرید:

کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک وضعیت خاص می تواند به شما کمک کند که کمتر ساده لوح شوید. یک راه برای انجام این کار، در نظر گرفتن اعتبار منبعی است که شما از آن اطلاعات کسب می کنید. چه می خواهید تیتر اخبار را بخوانید یا با صحبت درباره شایعه انجام دهید، از خودتان بپرسید که آیا این منبع شما را مورد بررسی قرار داده و یا به خوبی مورد توجه قرار گرفته است یا خیر، یا اینکه آیا این فرد شما را گمراه کرده است یا خیر.

به دنبال مدرک باشید:

قبل از اینکه چیزی را باور کنید و یا تصمیم بگیرید، مطمئن شوید که به دنبال مدرک هستید.قبول کنید که شما همه چیز را نمی دانید. یک راه دیگر برای کم تر ساده لوح بودن این است که با این حقیقت که شما، همراه با هر فرد دیگری در این سیاره هستید، چیزهای بیشتری برای یاد گرفتن داشته باشید.

اجتناب از فریب یا حیله:

ّبگویید نه -- اشکالی ندارد که همیشه "خوب" نباشید. افراد زودباور خیلی مودب و مهربان هستند و نمی توانند بگویند نه. به مردم یاد داده می شود که به احساسات دیگران آسیب نزنند و "نه" به نوعی بی ادبی است.

چگونه زود باور نباشیم

نه گفتن را یاد بگیرید

نسبت به هر کسی که شما را فریب داد، شک کنید:

چه خواهر و برادر بزرگتر شما باشند و چه دوستی که آزارتان می داد، یا همسایه بدی که قبلا شما را گول زده اند، شما در برخورد با این افراد باید احتیاط ها را در تظر بگیرید و اطلاعاتی کسب کنید.

به شایعات گوش ندهید:

اگر می خواهید ساده لوح نباشید، پس باید هر شایعات را خاتمه دهید، چه آن ها در مورد کیم کارداشیان یا محبوب ترین کودک در مدرسه شما باشند. اگر شما آن ها را از یک منبع واقعی دریافت نکردید، احتمال آن وجود دارد که شایعه توسط افراد حسود، کسل و یا بد ایجاد شده باشد، و معمولاً هیچ حقیقتی در آن ها وجود ندارد.

راه حل ساده لوحی

روش های درمان ساده لوحی و زودباوری

یاد بگیرید که حس یک فرد را بخوانید:

دقت کردن که بیان یک فرد و زبان بدنی او می تواند به شما کمک کند که ببینید آیا آن ها فقط سعی می کنند شما را گول بزنند یا خیر.اگر کسی آرام پوزخند می زند، به عقب نگاه می کند، یا حتی چیز کمی مشتاقانه را به شما می گوید، ممکن است شما را فریب دهد.

اگر فرد جدی به نظر برسد، اما وقتی آن ها نگاه می کنند، فکر می کنید آن ها سعی می کنند از خنده شان خودداری کنند، پس احتمالاً فریب خورده اید. اگر فرد چیزی را به شما می گوید، اما آن ها نمی توانند به چشم های شما نگاه کنند، پس ممکن است حقیقت را درک نکنید.

بازدید : 2,529 بار
چگونه زود باور نباشیم؟ + خصوصیات افراد ساده لوح
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی